Budi dio naše mreže
Izbornik

Nezamislivo je da se u europskom Ustavu ne spomenu kršćanski korijeni Europe

Atena

Predstavnici kršćanskih Crkava u Europi okupljeni u Ateni zauzeli se za redovni dijalog EU-a i kršćanskih Crkava te jasni spomen kršćanskih korijena u budućemu europskom Ustavu

Atena, (IKA/SIR) – “Redovni dijalog između Europske unije i kršćanskih Crkava” i “jasno spominjanje kršćanskih korijena Europe u nacrtu Ustava” zatražili su predstavnici katoličke, pravoslavne i protestantske Crkve okupljeni proteklih dana u Ateni na susretu koji je priredila Grčka pravoslavna crkva uoči 19. plenarne skupštine europske Konvencije posvećene izradi Ustava EU-a, koja se trenutno održava u Bruxellesu. Među sudionicima susreta u Ateni bili su kardinal Roger Etchegaray, carigradski ekumenski patrijarh Bartholomaios I. i anglikanski biskup Richard Chartres iz Londona.
“Bilo bi nezamislivo da europska Konvencija ne predvidi jasan i točno određen spomen kršćanskih korijena Europe u Ustavu koji će morati definirati budućnost Europske unije u godinama koje dolaze”, ističe se u zajedničkoj izjavi objavljenoj na završetku susreta. Prema pravoslavnom arhiepiskopu iz Atene Christodoulosu kršćanstvo bi se “moralo spomenuti u tom Ustavu ne samo kao stvaralačka snaga naše kulture, već također kao jamstvo da će Unija biti uistinu europska”. “Formuliranje” Ustava, pojasnio je Christodoulos, “ne bi smjelo predstavljati napad na vjersku snošljivost, biti u sukobu s pravima osobe niti predstavljati prijetnju odnosno prepreku promicanju građana koji nisu kršćani”. U izjavi iz Atene kaže se kako je “uspostava redovitog dijaloga između EU-a i kršćanskih Crkava nužna za promicanje načela jednakosti koje isključuje svaki oblik diskriminacije utemeljene na spolu, rasi, nacionalnom identitetu, tjelesnom oštećenju, vjerskom uvjerenju”.