Nobelova nagrada za mir Denisu Mukwegeu i Nadiji Murad
FOTO: Vatican Media // Dobitnici Nobelove nagrade za mir
Vatikan (IKA )
Denis Mukwege, liječnik ginekolog iz Demokratske Republike Kongo, i Nadia Murad, mlada jezidska aktivistica, ovogodišnji su dobitnici Nobelove nagrade za mir. Oboje dobitnika značajno su pridonijeli usmjeravanju pažnje javnosti na ratne zločine.
Zahvaljujući njihovu radu, tema spolnog nasilja u ratu i oružanim sukobima postala je aktualna u međunarodnim medijima, piše u objašnjenju Odbora, prenio je Vatican News.
„Što me više dotiče zlo, sve više u sebi pronalazim ono čemu me podučila moja majka i moj narod, a povrh svega Božju snagu koja me nikada nije napustila. Što me više dotiče zlo, sve više pronalazim dobro koje je u mojoj nutrini”, rekla je u intervjuu za Radio Vatikan Nadia Murad Basee Taha, 25-godišnja veleposlanica Ujedinjenih naroda za dostojanstvo osoba koje su preživjele trgovinu ljudima.
Nadia je tri mjeseca bila robinja militanata samozvane Islamske države. Nakon što su joj u kolovozu 2014. godine ubili šestoricu braće i majku, Nadiju su, zajedno s njene dvije sestre, pripadnici paravojnih postrojbi prisilno odveli iz sela Kocho na sjeveru Iraka u Mosul. Nakon tri mjeseca zatočeništva, uspjela je pobjeći i otada svjedoči o zvjerstvima koja su počinjena protiv njenog naroda.
Unatoč tolikoj boli i nasilju koje je učinjeno njoj, njenoj obitelji i tolikim nevinim jezidskim djevojkama, Nadia Murad nastavlja govoriti o dobru, ljubavi i molitvi.
„U svijetu izvrnutih vrijednosti, odbaciti nasilje znači biti disident”, rekao je Denis Mukwege, liječnik ginekolog iz Demokratske Republike Kongo u intervjuu za Radio Vatikan 2014. godine, u prigodi osvajanja nagrade Saharov Europskog parlamenta, za zalaganje u obrani ljudskih prava. Tada je ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za mir govorio o silovanju kao “najjeftinijem oružju” u ratnim sukobima. Denis Mukwege tom se prilikom također osvrnuo na to što takvo nasilje znači ženama, koliko se slabo danas shvaća težina tog zločina te kako kazniti počinitelje.
U bolnici Panzi u gradu Bukavu, na istoku Demokratske Republike Kongo, taj je liječnik pomogao nekoliko tisuća žena silovanih u okolnostima koje Mukwege naziva „ni mirom ni ratom, nego čistom nekažnjivošću”.