Budi dio naše mreže
Izbornik

Nova Kapela: IV. smotra crkvenog pjevanja

Nova Kapela (IKA )

Smotra je jedan od pothvata "Družine" koja okuplja 40 folklornih skupina iz Hrvatske koje njeguju hrvatsku tradicijsku baštinu

Nova Kapela, (IKA) – Kroz stoljeća se u nas njegovala liturgijsko-glazbena predaja i čuvala baština visoke vjerske i umjetničke vrijednosti. Dokaz tome je dobro sačuvano pjevanje gregorijanskih korala, zborskih i pučkih popijevki koje su iz bogate riznice naše baštine izdvojene i predstavljene u sklopu 4. smotre crkvenoga pjevanja održane 9. svibnja u crkvi Preslavnog imena Marijina u Novoj Kapeli. Smotra je jedan od pothvata “Družine”, čuvara tradicije hrvatskih obiteljskih zadruga iz Zagreba, a ostvarena je uz potporu KUD-a “Šokadija” iz Batrine i župe domaćina, te uz medijsko pokroviteljstvo Hrvatskoga katoličkog radija. Dr. Manda Svirac, predsjednica “Družine”, istaknula je kako “Družina” okuplja “40 folklornih skupina iz Hrvatske koje njeguju hrvatsku tradicijsku baštinu. Bilježe je, proučavaju i predstavljaju domaćoj i svjetskoj javnosti. Protekle je godine Smotra održana u Đakovu kroz 5 večeri u kojima je nastupilo 18 pjevačkih društava i zborova, a smotra u Novoj Kapeli pokazuje da iz godine u godinu dobivamo na kvaliteti i da trebamo nastaviti dalje”. U Novoj Kapeli cjelinu hrvatskoga tradicijskog pjevanja predstavilo je 12 zborova iz Pleternice, Gornjeg Lipovca, Batrine, Zagreba i Markuševca, Podravskih Podgajaca, Slavonskog Broda, Požege, Sikirevaca i Nove Kapele.
U sklopu smotre dr. Izak Špralja, profesor sa Instituta za crkvenu glazbu “Albe Vidaković” iz Zagreba, održao je kratko predavanje o glagoljaškom pjevanju na našim prostorima nastalom iz staroslavenskoga liturgijskog obreda: “Svi su Hrvati ispočetka bili glagoljaši. No, povijesne datosti su uvjetovale da se taj liturgijski jezik mogao zadržati samo u Priobalju i Istri. Međutim, možemo reći kako danas imamo odraz toga pjevanja u pučkoj popijevki koja je izrasla iz iste duše iz koje je izraslo i glagoljaško pjevanje”. Smotru crkvenoga pjevanja u Novoj Kapeli pratili su glazbeni stručnjaci prof. Josip Jerković, dr. Izak Špralja, s. Vlasta Tkalec, prof. Alen Kopunović i mo. Miroslav Martinjak, koji smatra kako je taj događaj na tragu preporuke Drugoga vatikanskog sabora da se pomno gaji pobožno pučko pjevanje.