Budi dio naše mreže
Izbornik

NOVE MEDICINSKE PRETPOSTAVKE O ISUSOVOJ SMRTI

Rim (IKA/KAP )

Rim, 3. 4. 1998. (IKA/KAP) - Uzrok Isusove smrti, prema spoznajama jednoga talijanskog liječnika nije bio sporo gušenje na križu, već unutarnje krvarenje zbog pada. Kako je izvijestio talijanski dnevni list "Corriere della sera", a prenio austrijski "Ka

Rim, 3. 4. 1998. (IKA/KAP) – Uzrok Isusove smrti, prema spoznajama jednoga talijanskog liječnika nije bio sporo gušenje na križu, već unutarnje krvarenje zbog pada. Kako je izvijestio talijanski dnevni list “Corriere della sera”, a prenio austrijski “Kathpress”, kirurg Nicolo Cinquemani do tog rezultata došao je na temelju točnog proučavanja Torinskog platna. Liječnik polazi od pretpostavke da je svjetski poznato platno s otiskom patnika doista preslika Isusova mrtvog tijela. Na temelju tragova povreda i krvi na desnoj strani gornjeg dijela tijela prema njegovoj analizi, vidljivo je da se osoba umotana u platno kratko prije samog razapinjanja teško povrijedila. Cinquemani pretpostavlja da je Isus na križnom putu “nesretno pao”, tako da se u njegove grudi zabio jedan od unaprijed pribijenih čavala u križ. Na taj je način došlo do “hematothoraxa” (unutarnjeg krvarenja u predjelu grudnog koša), koji je kod razapinjanja na križ brzo doveo do smrti, tako da Isus nije poput ostalih razapetih umirao na križu polako se gušeći.
Pretpostavka liječnika mogla bi pojasniti i glasni krik Raspetog neposredno pred smrt, o kojem izvješćuje Markovo Evanđelje. Takav bi krik, da je riječ o sporoj smrti gušenjem, bio jedva moguć ili gotovo nemoguć. Ako bi ova teorija kirurga Cinquemanija bila potvrđena, otklonile bi se i neke ranije sumnje o povijesnoj ispravnosti prvih biblijskih izvješća o raspeću.