Budi dio naše mreže
Izbornik

Novi Papin dokument o crkvenoj glazbi

Vatikan (IKA )

Podsjetivši kako je više puta istaknuo nužnost pročišćavanja obreda od stilskih nečistoća, zapuštenih oblika izraza, te neodgovarajućih tekstova i glazbe, Sveti je Otac u dokumentu nabrojio odlike koje sakralna glazba treba posjedovati, započevši od vrhunskoga uzora koji daje gregorijanski koral

Vatikan, (IKA) – Glazbena predaja čitave Crkve čini baštinu neprocjenjive vrijednosti, koja se ističe među drugim umjetničkim izrazima, posebice zbog činjenice da je sakralno pjevanje, sjedinjeno s riječima, nužan dio koji upotpunjuje svečanu liturgiju – riječi su iz saborskoga dokumenta o liturgiji “Sacrosanctum Concilium”, koje je papa Ivan Pavao II. citirao na početku svoga dokumenta posvećenoga 100. obljetnici Motu propria sv. Pija X. naslovljenoga “Tra le sollecitudini”. Tim je dokumentom, na početku XX. stoljeća papa Pio X. dao točno određene upute za obnovu sakralne glazbe u vjerskim obredima. Problem je to koji je još uvijek aktualan, potvrdio je papa Ivan Pavao II. u 15 točaka novoga dokumenta.
Podsjetivši kako je više puta istaknuo nužnost pročišćavanja obreda od stilskih nečistoća, zapuštenih oblika izraza te neodgovarajućih tekstova i glazbe, Sveti je Otac u dokumentu nabrojio odlike koje sakralna glazba treba posjedovati, počevši od vrhunskoga uzora koji daje gregorijanski koral. Sakralna glazba treba prije svega imati uporište u “svetosti”, te stoga posjedovati “smisao za molitvu, dostojanstvo i ljepotu” kako bi izrazila dubinu vjerskih otajstava. Ona, potom, treba biti univerzalna, stoga liturgijska reforma treba također odgovoriti na opravdane zahtjeve za prilagođivanjem i inkulturacijom. Osim ustanovljenja u svakoj biskupiji posebnoga povjerenstva u kojemu će biti mjerodavne osobe, valja žurno potaknuti temeljito obrazovanje i pastira i vjernika laika. Papa se osvrnuo i na vjersko narodno pjevanje i glazbene instrumente, među kojima se ističu orgulje, te na oblike i repertoar suvremene glazbe, koja kao pratnja u vjerskome obredu, nije neprikladna kada poštuje i liturgijski duh i prave umjetničke vrednote. Na kraju dokumenta, Sveti je Otac uputio poziv onima koji njeguju sakralnu glazbu da daju novi polet području tako životne važnosti, a vjernike da, putem sakralne glazbe, osjete bogatstvo vjere. Tako će se, zahvaljujući složnome zalaganju pastira duša, glazbenika i vjernika, moći postići ono što konstitucija “Sacrosanctum Concilium” opisuje kao istinski cilj sakralne glazbe, odnosno slavu Božju i posvećenje vjernika, stoji na kraju novoga Papina dokumenta.