Novi šator za Tranzitni punkt u Rijeci
Foto: Danijel Delonga//Novi šator za Tranzitni punkt u Rijeci
Rijeka (IKA)
Tranzitni punkt u Rijeci dobio je novi šator u kojeg se migranti mogu skloniti, jesti i odmoriti na svom proputovanju kroz Rijeku.
Šator su 11. listopada montirali volonteri iz Rijeke i Bihaća odakle je i došao kao donacija Crvenog križa Bihać. Dovezao ga je ravnatelj bihaćke organizacije Selam Midžić sa suradnicima. Riječki Crveni križ pobrinuo se za nove madrace te pospremio stari dotrajali šator kojeg su postavili prije nešto manje od godinu dana. Toliko u Rijeci i postoji Tranzitni punkt koji migrantima nudi ono najosnovnije, hranu i higijenu, a rad brojnih organizacija i volontera koordinira Caritas Riječke nadbiskupije.
Nakon postavljanja šatora, goste iz Bihaća te ravnateljicu riječkog Crvenog križa Petru Šuljić i predsjednika nevladine organizacije SOS Balkanroute Petra Rosandića primio je mjesni nadbiskup Mate Uzinić. Midžić je kratko iznio pregled situacije s migrantima u Bihaću gdje volonteri pružaju pomoć velikom broju osoba. „Šator koji smo donijeli zapravo smo i mi dobili kao donaciju, ali premalen je za naše potrebe i broj ljudi koje moramo zbrinuti“, objasnio je te tako najbolje oslikao situaciju u Bihaću.
Nadbiskup Uzinić zahvalio je humanitarcima što pomažu ljudima koji prolaze na putu prema sjevernoj i zapadnoj Europi. Dodao je kako je ta vrsta pomoći ipak samo ono najosnovnije što je moguće tim ljudima pružiti. „Pravo rješenje njihove situacije treba tražiti negdje drugdje“, rekao je nadbiskup, dodavši da treba poraditi na boljem rješavanja pitanja migranata na razini Europske unije ili im pomoći već u krajevima iz kojih dolaze. Svi su sudionici bili suglasni oko ocjene da Europska unija još uvijek nema dobro riješene protokole za prihvat migranata pa i oni koji im pomažu na tom putu nailaze na prepreke.
Podijeljenost javnosti oko prihvata migranata uzrokovana je i sporadičnim ekscesima koji se događaju na rutama dolaska u Europu. U Rijeci ih do sada nije bilo, no gosti iz Bihaća potvrdili su da su imali takve slučajeve. „Kao i u svugdje gdje je velik broj ljudi, uvijek će biti i onih koji imaju nečasne namjere. No, ne možemo radi te manjine zanemariti sve ostale i prestati pružati pomoć“, zaključio je nadbiskup Uzinić.