Budi dio naše mreže
Izbornik

Obilježena 23. obljetnica smrti ministra Gojka Šuška

Zagreb (IKA)

Komemoracijom i misom zadušnicom u ponedjeljak 3. svibnja svečano je obilježena 23. obljetnica smrti ratnog ministra obrane Gojka Šuška, izvijestili su iz Vojnog ordinarijata.

U prijepodnevnim satima, na zagrebačkom gradskom groblju Mirogoj, održana je službena komemoracija na posljednjem počivalištu pokojnog ministra Šuška. Uz obitelj Šušak vijence su položili izaslanik predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga RH, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH admiral Robert Hranj, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i zastupnik u Hrvatskom saboru Ante Deur, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministar obrane Mario Banožić, posebni savjetnik predsjednika Vlade za poslove obrane Damir Krstičević, glavni inspektor obrane general-pukovnik Drago Matanović, predstavnici Hrvatskog generalskog zbora i braniteljskih udruga. Molitvu za dušu pokojnog ministra predvodio je generalni vikar Vojnog ordinarijata u RH don Marko Medo.

Vojni biskup Jure Bogdan predvodio je misu zadušnicu u samostanskoj crkvi hercegovačkih franjevaca Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije u zagrebačkoj Dubravi. U koncelebraciji s biskupom bili su generalni vikar don Marko Medo, biskupski vikar za pastoral MUP-a fra Frano Musić OFM, gvardijan samostana fra Svetozar Kraljević OFM i drugi svećenici. Misnom slavlju su, uz obitelj pokojnog ministra Gojka Šuška, nazočili ministar obrane Mario Banožić, izaslanik predsjednika Vlade Damir Krstičević te izaslanik načelnika Glavnog stožera OSRH, zamjenik načelnika Glavnog stožera OSRH general-bojnik Siniša Jurković.

Biskup Bogdan je u propovijedi podsjetio na sliku trsa i loze iz nedjeljnog Evanđelja prethodnoga dana koja govori o snažnoj, neraskidivoj povezanosti između Isusa i njegovih učenika. Ta slika iz svakodnevnog života prenosi temeljnu poruku i upozorenje da loza ne može donijeti roda ako nije na trsu, odnosno da učenici svoj identitet čuvaju samo u zajedništvu s Isusom i jedino ako ostaju nacijepljeni na Njega, donose plodove prijeko potrebne za preobrazbu svijeta.

Na ovu poruku nadovezuje se navješteno Evanđelje, nastavak Isusova oproštajnog govora u kojem je sadržana srž, najvažnije upute, opomene, upozorenja, blagoslovi i zapovijedi – kratko sažeta mudrost i istina.

„Isusov je oproštajni govor izgovoren u krugu učenika s dominantnom temom njegova odlaska s ovoga svijeta Ocu. Najprije im napominje da u kući njegova Oca ima mnogo stanova i da ide pripraviti im mjesto. Učenicima bi to trebalo pomoći prepoznati smisao i cilj odlaska, ali s upozorenjem da se ne uznemiruju, nego da vjeruju: ‘Vjerujte u Boga i u mene vjerujte’ (Iv 14, 1). Samo sjedinjeni s Njim po vjeri mogu ostvariti cilj svojega odabira i poslanja, po Isusu doći Ocu. Time Ivan izriče da je Isus jedini posrednik spasenja, što je vrhunac njegove teologije. Vjera će učenike snažno povezivati s Učiteljem i biti snagom u vremenu njihove izvanjske odvojenosti do ponovnoga Isusova dolaska“, protumačio je vojni ordinarij te se osvrnuo na Tomino i Filipovo nerazumijevanje i traženje vidljivih dokaza koje pokazuje nedostatak vjere i želju za razumijevanjem Božje objave izvan Isusa Krista u svakom vremenu.

„Isus je objava Očeva, poslan je od Oca i po Njemu vidljivo očitovan svijetu. Svatko tko je vidio i upoznao Isusa, vidio je i upoznao Oca. Sva Isusova obećanja učenicima nakon njegova odlaska traže vjeru. Iz vjere će moći činiti velika djela kakva je i On činio i biti uslišani u svemu što budu molili Oca u njegovo ime. U Isusovu je imenu silna moć posredništva, tako da ostaje učinkovit po svojim učenicima snagom vjere i vjernosti. Vjera otklanja mnoštvo sumnja i pokreće čudesna djela, a molitva izrasla iz vjere uvijek nalazi uslišanje“, rekao je biskup i zaključio: „Okupili smo se na svetome misnom slavlju u vjeri u Isusovu otkupiteljsku žrtvu, kao trajni nalog činiti Njemu na spomen. S dubokom vjerom i sa zahvalnosti spominjemo se 23. obljetnice smrti pokojnoga ministra obrane Gojka Šuška. U Isusovo ime molimo za njegovo spasenje i život vječni, kao i za sve naše drage i bliske koji su nesebično založili svoje živote za slobodu i samostalnost drage nam domovine Hrvatske. Neizreciva je vrijednost njihove žrtve koja traži zahvalnost i čuvanje od zaborava. Ponosni smo na svoju Domovinu i na sve koji su odlučno i spremno stali u obranu ideala slobode i mira, pa i kada je to tražilo najveće žrtve. Molimo da i u naše vrijeme neoslabljenim žarom plamti ideal bogoljublja, čovjekoljublja i domoljublja, da znademo sačuvati ono što nam je predano i ljubiti sveto hrvatsko tlo natopljeno krvlju i suzama. Svetoga i dobroga Boga, puna smilovanja i sućuti, molimo neka našim dragim pokojnim braniteljima, na čelu s prvim predsjednikom Franjom Tuđmanom i ratnim ministrom Gojkom Šuškom, koji su nas zadužili da im spomen ne zaboravimo nikada, daruje vječni pokoj u nebeskoj domovini. Nama neka udijeli duha razboritosti i mudrosti da možemo prepoznati i slijediti Put, otkriti i prihvatiti Istinu i ostvariti Život u punini“.

Ključne riječi:
Biskup Jure Bogdan Gojko Šušak