Obiteljska škola Riječke nadbiskupije
FOTO: Danijel Delonga//Obiteljska škola Riječke nadbiskupije
Lovran (IKA)
Kako ojačati odnose u obitelji, promišljali su sudionici Obiteljske škole Riječke nadbiskupije, od 20. do 22. listopada u Domu pastoralnih susreta u Lovranu.
U organizaciji Ureda za obitelj predavanja je održala dr. sc. Sanda Smoljo-Dobrovoljski, teologinja, psihologinja i grupna analitičarka. Govorila je o komunikaciju supružnika, komunikaciji s djecom i kako im pomoći da se osamostale te o komunikaciji cijele obitelji i kako odnosi roditelja utječu na dijete. U radionicama su parovi imali priliku iznijeti svoja iskustva i nedoumice te zajedno tražiti rješenja. Na trodnevnom susretu sudjelovalo je 20 obitelji s djecom jer je čuvanje djece bilo organizirano za vrijeme kad su roditelji na predavanjima.
Obitelji je posjetio i riječki nadbiskup Mate Uzinić te predvodio misno slavlje. Obiteljima je poručio da u molitvi traže snagu, imaju povjerenja u Boga i žive vjeru. „Često kažemo da obitelj danas nema podršku društvene zajednice. Zašto, teško je shvatiti, jer opstanak društva ovisi o opstanku obitelji. Ali opstanak vaših obitelji ne ovisi o zakonima i socijalnim uvjetima, nego o onom što je unutra, o vama. Snaga obitelji i propast obitelji je u njoj samoj. Iz vaših sam svjedočanstava razabrao koliko vam je važna molitva. Kad obitelj moli onda polako ta molitva ulazi i u vašu djecu. U molitvi trebate tražiti snagu za vaše obitelji“, rekao je nadbiskup te pozvao na molitvu koja osnažuje iznutra i tako pomaže djelovati prema drugima.
Obitelji je uputio i da djelima potvrđuju ono što vjeruju. „Puno je lakše reći – ja vjerujem u Boga, ali puno je teže to živjeti. Ako to govorimo, a ne živimo tako, onda smo ga zatajili. Ako u braku zatajiš, poniziš ili prevariš ženu ili muža, onda si zatajio Boga. Kad izdamo brak i bračne odnose onda izdajemo i onoga trećega, Boga, koji je uključen u bračne odnose. Kada se ne brinemo za svoje stare roditelje, isto smo ga zatajili“, rekao je nadbiskup te dodao kako „svaki put kad su nam Bog i bližnji na prvom mjestu ispovijedamo Isusa“. Pozvao je i na povjerenje u Boga, njegovu ljubav i praštanje te da na tom povjerenju grade povjerenje jednih prema drugima.
Dr. Smoljo-Dobrovoljski u predavanjima je govorila o odgoju djece za samostalne i odgovorne osobe. „Batine ili vikanje na djecu su dva dokazano neučinkovita vida kažnjavanja“, istaknula je. Takvim se činom postiže privremeni i kratkotrajni rezultat i stvara poslušno dijete koje će kasnije na neki drugi način raditi iste pogreške. Umjesto poslušnosti bolje je poticati odgovornost, razvoj osobnosti i dijete odgajati u skladu s vrijednostima roditelja. „Umjesto zapovijedanja pokušajte s molbom“, rekla je dr. Smoljo-Dobrovoljski.
Upozorila je i na način na koji se u obitelji komunicira, koji bi trebao biti bez optuživanja i dominacije, iskren i spreman na promjenu mišljenja uvažavajući mišljenje drugoga. Istaknula je važnost zajedničkih vrijednosti, posebno ako je ta vrijednost vjera u Boga.