Istina je prava novost.

Objavljen novi broj Kane

Objavljen je novi broj Kane za studeni 2024., izvijestili su iz Uredništva.

Josip Grbac u „Pitanju sadašnjeg trenutka“ u kontekstu trenutne predsjedničke kampanje komentira figuru predsjednika i kakva bi ona trebala biti. Stjepan Baloban u svojoj kolumni govori o suočavanju s promjenama u unutarcrkvenoj javnosti u Hrvatskoj, koju obilježava sve slabiji utjecajslužbene Crkve na život u društvu, ali i vjerski život kao takav.

Tomislav Kovač piše o Sinodi o sinodalnosti, koja je službeno završena, ali kao što su papa Franjo i njezini sudionici često isticali, njezini stvarni rezultati tek su pred nama, u trajnoj recepciji i prilagođenoj promjeni njezinih smjernica u partikularnim Crkvama. Ciljevi sinode su: slušati i razlučivati što Duh Sveti govore Crkvi, a promicanje sinodalne Crkve zasigurno će ostati jedno od glavnih obilježja pontifikata pape Franje, zaključuje Tomislav Kovač.

Lana Ciboci u „Odgoju za medije“ progovara o modernom izazovu: umjetna inteligencija i obrazovanje; važno je razvijati kritičko razmišljanje kod djece kako bi se znali služiti tim alatima i izbjegli negativne učinke te nove tehnologije. Korištenje naprednih tehnologija koje se temelje na umjetnoj inteligenciji u obrazovanju može poboljšati vještine čitanja, mjeriti razinu anksioznosti, potaknuti sudjelovanje u nastavi te otkriti različite oblike varanja. Alati koji se temelje na UI postaju neizbježan dio svakidašnjeg života te je na roditeljima velika odgovornost da djecu što prije nauče njihovoj sigurnoj i odgovornoj uporabi.

Ovaj broj donosi tri tri intervjua. Tihana Pšenko Miloš razgovarala je sa Suzanom Mravunac, predsjednicom Udruge vjeroučitelja „Ohrabrenje“, u kojoj vjeroučitelji imaju priliku njegovati bratsko-sestrinske odnose. 

Trpimir Alajbeg razgovarao je sa župnikom Tomaszom Materna, župnikom u Talinnu u Estoniji, u kojoj je Katolička Crkva kao misijska Crkva; ona broji samo oko osam tisuća vjernika te nema svećenika Estonaca. Trpimir Alajbeg razgovarao je i s don Lukom Pranjićem, misionarom u Ekvadoru, gdje Crkva dijeli sudbinu naroda, i s njim je u dobru i u zlu, često nadopunjavajući ono što država ili ne može ili ne stigne ili neće.

Povijesni članak Tomislava Matića govori o prometnim gužvama – kroz povijest. Tako je, primjerice, u starom Rimu bilo i prometnih gužvi i prometnih nesreća. U New Yorku je u srpnju 1906.  prodano 330 milijuna tramvajskih karata, a potreba i nužnost prometnih propisa i pravila pojavila se odavno i gužve se zapravo nastoje u gradovima smanjiti od pamtivijeka, po čemu ni današnji Zagreb nije iznimka.

U novoj Kani objavljeni su i tekstovi o Okruglom stolu o Vjekoslavu Bajsiću, Sloboda i križevi autora Josipa Sanka Rabara, duhovna misao s. Veronike Mile Popić, tekst o pretpostavkama duševnog zdravlja u Terapeutskom kutku Josipa Bošnjakovića, članak o simoniji odnosno prodaji duhovnih dobara za novac u kolumni Ivana Šarčevića, arhipelag Zhoushan u Kini u kolumni Putopis i drugi.

Kanu je moguće nabaviti u knjižarama i mrežnoj knjižari Kršćanske sadašnjosti, kao i u župama među ostalim tiskom. Za dostavu na kućnu adresu, pretplatiti se može preko e-maila adrese pretplata@ks.hr, izvijestili su iz Uredništva.