Budi dio naše mreže
Izbornik

Održan križni put za branitelje u Slavonskom Brodu

Slavonski Brod (IKA)

Tradicionalni braniteljski križni put u Slavonskom Brodu, u organizaciji Župe Gospe Brze Pomoći i Grada Slavonskog Broda, održan je u utorak 12. travnja nakon dvogodišnje stanke zbog epidemioloških mjera.

Sudjelovalo je tristotinjak vjernika među kojima su bili preživjeli branitelji Domovinskog rata, obitelji poginulih branitelja, članovi udruga Domovinskog rata, policija, predstavnici Grada i drugi vjernici. Križni put predvodio je župnik župe Gospe Brze Pomoći vlč. Anđelko Cindori. Na početku pobožnosti vlč. Cindori pojasnio je da će ove godine razmatrati tekstove Križnog puta hrvatske povijesti, koji je napisao Ivan Bodrožić, kako bi vjernicima posvijestili da je Bog uvijek bio uz hrvatski narod, koji je kroz povijest puno toga propatio, ali je Bogu i svojoj Katoličkoj crkvi ostao vjeran.

Naglasio je da su upravo branitelji i stradalnici Domovinskog rata pozvani i dalje brinuti za našu sigurnost. „Ovim križnim putem molimo za sve naše poginule i preživjele branitelji, molimo za sigurnost naše Domovine. Želimo Bogu zahvaliti što naš hrvatski narod, unatoč bremenitosti vremena kroz povijest, nikada nije pokleknuo niti se dao pobijediti kao što se i naš Spasitelj Isus nije dao pobijediti“, rekao je župnik Cindori.

Uvodna molitva i prva postaja bile su ispred kapele Sv. Ane u brodskoj Tvrđavi. Slijedile su potom postaje na sljedećim mjestima: klasična gimnazija Fra Marijana Lanosovića, Kapelanov stan, Gradsko poglavarstvo, spomen obilježje 3. gardijske brigade, spomen obilježje poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu, grb grada Čaplja na gradskom korzu, spomen obilježje Josipu Stadleru, prvom vrhbosanskom nadbiskupu, spomen obilježje poginule djece u Domovinskom ratu u Hrvatskoj – „Prekinuto djetinjstvo“, franjevačka crkva Presvetog Trojstva, spomen obilježje Stjepanu Radiću. Zadnje postaje bile su kod Katehetskog centra i kod križa ispred župne crkve Gospe Brze Pomoći.

O Isusovoj muci i smrti te hrvatskoj stvarnosti promišljalo se moleći križni put po tekstovima Križnog puta hrvatske povijesti od stoljeća sedmog do novije povijesti, koji je napisao Ivan Bodrožić. Tekstove križnog puta čitali su branitelji i članovi obitelji poginulih branitelja. O dostojanstvenom odvijanju križnoga puta brigu je vodio domaći župni vikar Marko Obradović.

Po završetku pobožnosti, u župnoj crkvi Gospe Brze Pomoći euharistijsko slavlje predvodio je župnik Cindori. Aktualizirajući evanđeoski odlomak koji donosi čin Judine, naglasio je da stojimo pred velikom tajnom otajstvom naše vjere. Zapitavši se što nam Isus tim postupkom poručuje, ustvrdio je kako je to tajna pred kojom se možemo samo smjerno pokloniti onako kako to činimo pred svakom postajom križnoga puta.

„Bog na križu širi svoje ruke, otvara srce čovjeku, zove, pregovara. Ne prisiljava ga, nego ga poziva da mu dođe u slobodi. Sve svoje neuspjehe i nesreće koje nam se događaju pozvani smo kao kršćani prihvatiti. Nemojmo nikada zdvajati, nego vjerujmo da je Bog Isusa Krista iznad svega, da je njegova ljubav i svemoguća i sveobuhvatna. Prihvatimo njegov put spasenja. Razmatrali smo povijest našeg hrvatskog naroda u kojem vidimo da nas Bog nikada nije zaboravio niti napustio. Zato ne budimo tjeskobi. Bog će već pronaći načina da spasi svakoga čovjeka, jer njemu nije do smrti grešnika nego da se obrati i živi“, poručio je, između ostaloga, župnik Cindori.

Križni put, kao i misno slavlje, pjevanjem je animirao zbor Gospe Brze Pomoći predvođen s. Cecilijom Kolarić, uršulinkom.