Održan peti ekumenski susret povodom Vremena stvorenog
Foto: Josip Vuković // Održan peti ekumenski susret povodom Vremena stvorenog
Karlovac (IKA)
Peti ekumenski glazbeno-molitveni susret povodom razdoblja „Vrijeme stvorenog“ koje traje od 1. rujna do 4. listopada održan je u petak 20. rujna u Nacionalnom svetištu svetog Josipa u Karlovcu.
Predmolitelj na susretu bio je predsjednik Povjerenstva Zagrebačke nadbiskupije za ekumenizam i dijalog preč. Marijan Franjčić, predstavnik Katoličke Crkve. Uz njega, u susretu je sudjelovao jerej Dejan Belčovski iz Makedonske pravoslavne Crkve, predstavnik Pravoslavne Crkve. Iz Crkava reformacije sudjelovali su evangelički biskup Branko Berić, biskup Peter Sen iz Reformirane kršćanske kalvinske Crkve u Hrvatskoj i pastor Ladislav Ružička iz Baptističke Crkve u Karlovcu.
Sudjelovali su i tajnik Povjerenstva Zagrebačke nadbiskupije za dijalog o. Jure Zečević, OCD, predsjednik Udruge za očuvanje planeta „I stvori Bog zemlju“ dr. Ivić Pašalić, izvršna direktorica Udruge gospođa Tihana Mojsinović te domaćin rektor svetišta mons. Antun Sente.
Preč. Franjčić je izrazio radost zbog zajedničkog molitvenog učešća svih okupljenih u obilježavanju ovogodišnjeg Vremena stvorenoga na temu „Nadaje se i djeluj sa stvorenjem“.
„Sastali smo se zajedno na molitvu jer smo svjesni dramatičnosti trenutka za sav stvoreni svijet. Posljednjih godina našu zabrinutost povećavaju mnogi znakovi za uzbunu. Iznenadne i katastrofalne poplave kakvih smo svjedoci ovih dana u Europi, velike suše koje ugrožavaju jedinstvenu biološku raznolikost, pa golemi šumski požari, a napose ratovi koji prijete cijelome čovječanstvu. A Bog Stvoritelj je sve stvoreno već od početka predodredio da bude na radost čovjeku, da uživa u dobroti i ljepoti koju je Bog stvorio i čovjeku predao kako bi to čovjek dalje usavršavao i bio sretan. Ali u naše vrijeme čovjek želi proždrijeti ono što mu je Bog dao. Guta pohlepno dobra stvaranja, hvata požudno Božje darove. Takvo držanje ne pokazuje nikakvo poštovanje bitka. Sve pretvara u potrošačku robu za prestiž među nama, te umjesto da ti darovi potiču čovjeka na dijalog s Bogom i drugima, često postaju razlogom još veće okrenutosti prema sebi. Ujedinjeni u ispovijesti vjere u Boga stvoritelja, ujedinjeni smo i u svijesti o našoj odgovornosti kao muškaraca i žena, građana i vjernika u traženju pravilnog odnosa i zajedničkog osobnog prema svijetu kojemu pripadamo i koji nam omogućuje i biti i živjeti. To je naša vjernička odgovornost pred Bogom koji je želio obilje života za čovjeka. Mi, okupljeni predstavnici kršćanskih zajednica s područja Zagrebačke nadbiskupije možda kao pozvaniji, a zato i odgovornijih od ostalih vjernika, zahvaljujemo raznim skupinama i zajednicama, a posebno udruzi I stvori Bog zemlju, koje će na svim razinama ponuditi aktivnosti ili vremena za razmišljanje u ovom Vremenu stvorenoga“, rekao je preč. Franjčić.
Potom je izrekao slijedeću molitvu:
„Zamolimo živoga Boga jednoga i svetoga, njegovo svjetlo i milost za sve nas, a posebno za one koji imaju važne odgovornosti u državama, velikim tvrtkama i globalnim organizacijama. Imajmo u srcu jedinstvo ekološkog izazova i pravednosti prema siromašnima, te lišenim i isključenim ljudima. Neka nas Duh sveti snažnije sjedini jedne s drugima u zahvalnosti za ono što nam je darovano i nadahne nas kako da bolje služimo svima čineći da ono što primamo donosi plodove.“
Jerej Belčovski govorio je o prvim ljudima. „Kao što je Gospodin htio dobrobit svih svojih stvorenja tako su Adam i Eva trebali misliti i na dobrobit svoje djece koja će im se roditi. Prvi roditelji i njihovi potomci morali su surađivati jedni s drugima kako bi cijeli planet pretvorili u prekrasan raj u kojem će svi uživati u svom životu. To je i danas naš zadatak draga braćo i sestre, da pretvorimo zemlju u raj. Stoga očuvanje svijeta osim što je etičko ujedno je i teološko pitanje“, istaknuo je.
Evangelički biskup Berić govorio je o nadi. „Uzdah, zbog određenih teškoća, nepogoda pa i ratova postaje nada uz samu jednu malu razmjenu pogleda. Svatko tko se okrene i promijeni pogled iz tegobne prošlosti u budućnost Kraljevstva Božjega, dobiva mali krhki dar nade. I mi smo se ovdje okupili da molimo za mir za jedinstvo koje bi trebalo pospješiti da sve ono što je stvoreno služi na dobrobit čovjeku. Jer naša nada je u miru Božjem, stoga daj nam hrabrosti, ustrajnosti i odvažnosti da štitimo sve što si na ovoj zemlji Bog stvorio“, naglasio je.
Biskup reformirane kalvinske crkve Sen rekao je da se postojanje čovjeka ne temelji u tome da će nama biti bolje ako druge istrijebimo, ili ostvarimo neku nadmoć nad drugim ljudima. „U ovim trenucima znamo da se vode žestoke borbe na više područja svijeta. To nas treba žalosti. Možda bi se netko mogao upitati, pa što mi možemo iz ove daljine učiniti. Dobro je prisjetiti se da smo i mi nedavno imali rat i da smo u tom ratu u vjeri ojačali i spoznali da smo izabrani Božji narod koji Bogu pripada. To nam daje odgovornost po kojoj čovjek postaje čovjekom kada razlikuje dobro od zla. Stoga smo pozvani da uvijek izaberemo dobro, a odbacimo zlo“, poručio je.
Pastor baptističke crkve Ružička objasnio je da je u čovjeku sjedište svih moći i sposobnosti jer je čovjek vrhunac Božjeg stvaranja ovdje na zemlji „Stvoren je na sliku Božju. Čovjek je velik u svemiru, no ta veličina ima i drugu stvarnost, negativnu. Zato je Isus došao da raskopa djela đavolska. Kada je čovjek htio biti kao Bog, potratio je dar od Boga. Priroda nije božanstvo već dar za koji smo pozvani iskazati duboku zahvalnost. Stoga bez straha za dalje. Ovaj planet i sve ono što nam je dano na dar je u vlasništvu, odnosno u rukama Gospodina Boga našega stvoritelja, a mi smo pozvani moliti da oni koji su na sliku Božju stvoreni žive u dostojanstvu Božjem“, rekao je.
Pozdravljajući okupljene kao organizator molitvenog glazbenog susreta dr. Pašalić je rekao da su klimatske primjene i gubitak bioraznolikosti gorući izazovi čovječanstva. „Želimo poticati vjernike da sebi posvijeste i prihvate poziv čuvara Božjeg djela te promijene životne navike koje pridonose današnjoj ekološkoj krizi. Briga za okoliš povezana je brigom za ljude jer najteže posljedice klimatskih promjena trpe najsiromašnijih oni koji su za njih najmanje odgovorni. Potrebno je djelovati, ali je i prevažno moliti. Stoga je ovaj 5. glazbeno molitveni susret koje organiziramo u suradnji s Povjerenstvom za ekumenizam, naš odgovor na poticaj pape Franje na zajedništvu u molitvi i djelovanju za zaštitu svega stvorenoga“, poručio je.
Susret su glazbeno pratili članovi molitvene zajednice „Eho“.