Održan prvi adventski susret Udruge katoličkih intelektualaca
Foto: Nevenka Špoljarić // Predstavljanje knjige Romana Pavića u Osijeku
Osijek (IKA)
Adventski susreti Udruge katoličkih intelektualaca (UKI) u suradnji s Ogrankom Matice hrvatske u Osijeku počeli su u petak 13. prosinca u Knjižari Nova u Osijeku predstavljanjem knjige Romana Pavića „Villefranche“.
Susret je otvorila predsjednica UKI-ja Ružica Pšihistal, pozdravivši goste autora Romana Pavića i urednika knjige Seida Serdarevića, koja je objavljena u izdanju Frakture. O autoru i knjizi govorio je urednik Serdarević, izdvojivši literarne vještine autora u oblikovanju priče i njegov istraživački pristup povijesnoj građi, a Pšihistal je izložila temeljene značajke poetike romana u analogiji sa slikarskom poetikom Ive Šebalja, jednog od referencijalnih likova romana. Na kraju se publici obratio autor te govorio o nastanku romana.
Tijekom predstavljanja pojašnjeno je da središnji pripovjedni sloj romana čini povijesni događaj u Drugom svjetskom ratu pobune 13. SS pionirskog bataljuna u sastavu 13. SS divizije u francuskom gradu Villefrance 1943. godine. O tom događaju, u kojem su sudjelovali uglavnom nasilno unovačeni vojnici katoličke i islamske vjeroispovijesti iz Hrvatske i BiH (tada u sastavu NDH), autor podastire brojne faktografske pojedinosti i prati ga kroz romansiranu sudbinu mladića Ante Jurjevića, koji je na putu od Banje Luke do francuske opatije, u želji da postane trapistički monah, nasilno unovačen u esesovce i sa zagrebačkom skupinom mladića transportiran u Villefrance, sudjelovao u pobuni i nakon krvavoga gušenja čudom spasio život te konačno postao monah u najvećem kartuzijanskom samostanu na svijetu, u francuskoj Velikoj kartuziji (Grenoble). U vanjskom pripovjednom sloju ispripovijedano je suvremeno razdoblje od 1980. do 2022. s brojnim autobiografskim detaljima autora koji je rođenjem i odrastanjem uz Osijek, završio Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i prošao ratni put u Domovinskom ratu s ranjavanjem u Tenji.
„Autor je vrhunski kirurg s više specijalizacija i subspecijalizacija, cijenjeni znanstvenik medicinskih znanosti i vrsni poznavatelj povijesti i povijesti umjetnosti“, rekla je Pšihistal, naglasivši kako je Villefranche Pavićev treći roman koji je ove godine nagrađen kao knjiga godine iz područja književnosti na 30. Danima Josipa i Ivana Kozarca održanim u studenom u Vinkovcima.
„Autor je imao literarnu slobodu uvesti nepredvidljive lomove u život Ante Jurjevića, kasnije oca Bernarda, ali uz punu svijest da još eksplozivnije i nepredvidljivije zaplete sadrži povijest, ono što se doista dogodilo. Pobuna u SS diviziji, koju su u noći između 16. i 17. rujna 1943. podigli hrvatski vojnici, jedinstvena je eksplozija u povijesti Drugog svjetskog rata i još uvijek čeka cjelovitu historiografsku obradu. Pamti ju mjesto Willefrance po ulici koja je nazvana Avenija Hrvata i spomenik Vanje Radauša koji je nakon jugounitarističkih distrakcija tek 2006. postavljen na mjesto kojemu je od početka (1951.) bio namijenjen. Pavićev roman tu eksploziju etosom pripovijedanja diže iz potisnutih prostora kolektivnoga pamćenja i premještaja ju u prostor aktivnoga kruženja u zajednici, a može poslužiti i kao ‘kamenčić u cipeli’ ustajalih službenih politika sjećanja. Povijest Radauševa spomenika, uz mnoštvo drugih povijesnih crtica o osobama, lokalitetima i događajima, posebice iz moderne umjetnosti, nagradit će čitatelja užitkom novih spoznaja, a vješto vođen literarni prosede i kompozitni cik-cak ustroj s urednom logičnom i vremenskom sintaksom suvereno vodi do integriranja paralelnih pripovjednih staza u koherentan dijegetski univerzum. Pripovijedanje poništava slučajnosti. Možda u tom ključu treba čitati nagradu Romanu Paviću za knjigu godine upravo u Vinkovcima, Radauševu gradu“, zaključila je Pšihistal.
Drugi adventski susret UKI-ja i Ogranka MH-a u Osijeku bit će 17. prosinca u 19 sati u Knjižari Nova gdje će se održati predstavljanje knjige Tvojim glasom – ljubav u sjeni politike književnice Dubravke Oraić Tolić.