Održan prvi dan Teološko-pastoralnog seminara u Đakovu
FOTO: Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu
Đakovo (IKA)
U organizaciji Đakovačko-osječke nadbiskupije i Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu, u srijedu 18. rujna održana su izlaganja prvog dana 26. u nizu Teološko-pastoralnog seminar za svećenike, na KBF-u u Đakovu.
Tema ovogodišnjeg seminara, „O mentalnom zdravlju i pastoralnoj skrbi“, od iznimne je važnosti u kontekstu suvremenih izazova s kojima se suočava društvo pa tako i vjernici te župne zajednice.
Profesor na KBF-u u Zagrebu doc. dr. Jakov Rađa održao je predavanje „Putevi Providnosti u teologiji Henrija De Lubaca: doprinos duhovne egzegeze ozdravljenju i rastu osobe“. Istaknuo je važnost patrističke i srednjovjekovne misli u suvremenom kontekstu, naglašavajući kako duhovna egzegeza može pomoći u razumijevanju ljudskih potreba i u spajanju događaja s njihovim smislom.
Izv. prof. dr. Hrvoje Kalem sa KBF-a u Sarajevu izložio je predavanje „Rekuperacijom želje do održavanja mentalnog zdravlja“. Naglasio je da su želje i osjećaji temeljni za ljudske odluke, te da njihovo zanemarivanje može dovesti do patoloških stanja. „Naš život je vježbanje želje“, citirao je sv. Augustina, potičući sudionike na preispitivanje vlastitih želja i ciljeva.
U nastavku programa dr. med. psihijatrica Maristela Šakić održala je izlaganje o razumijevanju mentalnog zdravlja i poremećaja. Istaknula je važnost mentalnog zdravlja za suočavanje s životnim izazovima, naglašavajući da mentalno zdravlje uključuje sposobnost nošenja s tugom i životnim neuspjesima. Također je skrenula pozornost na usamljenost i njezine uzroke, naglašavajući potrebu za podrškom unutar zajednice.
Posljednje izlaganje „Trauma i posttraumatski rast: važnost duhovnosti u oporavku“ održala je putem videoveze izv. prof. dr. Lovorka Brajković. Objasnila je kako trauma može duboko utjecati na pojedinca, ali i da može otvoriti vrata posttraumatskom rastu. Naglasila je značenje duhovnosti u procesu ozdravljenja, pozivajući sudionike da prepoznaju važnost holističkog pristupa u radu s traumama.
Ovaj prvi dan seminara pružio je sudionicima uvide u kompleksne teme mentalnog zdravlja i pastoralne skrbi. S obzirom na aktualnost tema i raznolikost pristupa, već prvoga dana seminar se pokazao kao važna platforma za razmjenu znanja i iskustava među svećenicima, s ciljem jačanja njihove uloge u podršci mentalnom zdravlju vjernika i svojih župnih zajednica.