Održan radni sastanak stručnog tima za sanaciju i ojačanje konstrukcije kompleksa Nadbiskupskog dvora
FOTO: Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije // radni sastanak stručnog tima za sanaciju i ojačanje konstrukcije kompleksa Nadbiskupskog dvora
Zagreb (IKA)
U organizaciji Odbora Zagrebačke nadbiskupije za obnovu katedrale i kompleksa Nadbiskupskoga dvora, pod predsjedanjem predsjednika Odbora zagrebačkoga pomoćnog biskupa Ivana Šaška, 29. siječnja u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu u Zagrebu održan je radni sastanak stručnog tima za sanaciju i ojačanje konstrukcije kompleksa Nadbiskupskog dvora.
Pozdravljajući na početku sastanka okupljene uime zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića, predsjednik Odbora mons. Šaško zahvalio je okupljenima na nastojanjima u pronalaženju rješenja obnove u potresima stradaloga kompleksa Nadbiskupskoga dvora.
„Ta je zgrada, uz našu prvostolnicu, jedan od prepoznatljivih simbola, one stvarnosti koja puno toga skuplja, stavlja zajedno, povezuje. Toj zgradi se ne može pristupiti bez emocija, gledati ju kao puku materijalnost. A to nam s jedne strane daje snagu (premda u Hrvatskoj očito imamo poteškoće u odnosu prema simbolima); to daje polet, ne ostavlja ravnodušnim. No, to ujedno može stvoriti i stanovite zaprjeke.
Ipak, svijest o tome da obnavljamo baštinu u onome što je pretpostavka, u njezinoj stabilnosti; svijest da simbolu dajemo – neka se slobodno pojavi još jedan oksimoron – statičku dinamičnost, iznimno je izazovno. Dionici smo zahvata kakvih nije bilo od kada su prije pet stotina godina najveći dio tih građevina podignut“, rekao je biskup Šaško.
Sastanku su uz biskupa Šaška prisustvovali preč. Ivica Budinšćak, potpredsjednik odbora za obnovu kompleksa Nadbiskupskog dvora i kompleksa na Šalati; mons. Zlatko Koren, potpredsjednik odbora za obnovu katedrale, te preč. Tomica Šestak, potpredsjednik odbora za obnovu župnih crkava i drugih župnih prostora; predstavnici Građevinskog fakulteta u Zagrebu prof.dr.sc. Josip Atalić, dipl.ing.građ., član odbora za obnovu kompleksa Dvora; doc.dr.sc. Mario Uroš, dipl.ing.građ.; Milan Crnogorac, dipl.ing.građ.; Mario Todorić, dipl.ing.građ.; Juraj Pojatina, dipl.ing.građ., te predstavnik Građevinskog fakulteta u Splitu prof. dr. sc. Boris Trogrlić, dipl.ing.građ., revident projekta konstrukcije.
Predstavljanje rješenja sanacije i ojačanja konstrukcije Dvora prezentirali su voditelj projekta Boris Blažević, dipl.ing.građ.; odgovorni projektant za konstrukciju Nikola Miletić, dipl.ing.građ., uz prisustvo glavnog projektanta Nenada Tepeša, dipl.ing.građ, te suradnika na projektu Ivana Kukine mag.ing.aedif.; Dražena Strunje,mag.ing.aedif. i Darija Špoljarića, mag.ing.arh.
Foto: Elaborat
Nakon vrlo kvalitetno provedene analize stanja konstrukcije kompleksa Dvora poslije potresa 22. ožujka i 29. prosinca 2020. godine, te detaljno prezentiranog prijedloga rješenja sanacije i ojačanja konstrukcije, razvila se produktivna i dinamična rasprava svih prisutnih stručnjaka koja je rezultirala zajedničkim zaključkom o ispravnosti analize konstrukcije kao i predloženim rješenjima od strane projektanata, uz sugestije za moguća poboljšanja koja će projektanti uzeti u obzir prilikom daljnje razrade projekta.
Dogovoreno je ponovno okupljanje na radnom sastanku nakon dorade projektnih rješenja, a prije dovršetka glavnog projekta sanacije i ojačanja konstrukcije, priopćio je Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije.