Održan stručni skup za djelatnike katoličkih dječjih vrtića
FOTO: HRK / Djelatnici katoličkih dječjih vrtića u Republici Hrvatskoj
Zagreb (IKA)
U organizaciji Povjerenstva Hrvatske redovničke konferencije (HRK) za predškolski odgoj u ustanovama koje vode redovničke ustanove, u subotu 1. ožujka održan je stručni skup za djelatnike katoličkih dječjih vrtića. Domaćin skupa s temom „Molitva koja mijenja“ bio je Dječji vrtić Sv. Male Terezije na zagrebačkom Vrhovcu.
Pozdravne riječi predsjednice HRK-a s. Lidije Bernardice Matijević, SSFCR, prenijela je tajnica HRK-a s. Krista Mijatović, SCSC. Sestra Lidija Bernardica je naglasila važnost doprinosa redovničkih zajednica predškolskom odgoju, te zahvalila svima koji djeluju na tome području. Ukazala je na to da HRK kontinuirano prati rad katoličkih vrtića, potiče stručni napredak i podržava duhovne obnove, a s osnivačima vrtića, redovničkim zajednicama je u kontaktu kako bi prema mogućnostima pružila pomoć u suočavanju s izazovima.
Uvodeći u skup, voditeljica Povjerenstva s. Antonija Matić OP podsjetila je kako odgoj i obrazovanje djece rane i predškolske dobi te briga za njihov cjeloviti razvoj potiče na stalno promišljanje, istraživanje i djelovanje.
“U vrtićkom kontekstu dijete živi i odgaja se, oblikuje svoje biće i osobnost, uči socijalne vještine i vrijednosni sustav okoline u kojoj odrasta. Jako je bitno da su socijalne, psiho-pedagoške, fizičke i duhovne sastavnice u kontekstu međusobno povezane kako bi dijete moglo rasti i razviti sve svoje potencijale. Karakteristike pozitivnog okruženja trebaju sadržavati osjećaj topline i prihvaćanja, povjerenja i poštovanja svake osobe. Na taj način se otvara područje duhovnog i moralnog razvoja djeteta što čini katolički vrtić prepoznatljivim”, kazala je s. Antonija.
Podsjetila je kako je poslanje katoličkih dječjih vrtića upućivati na trajnu Istinu koja je temelj naše vjere i poziva. “Djeca trebaju uzore koji će ih oduševiti za vrijednosti, a to mogu samo žive duše, samo srca i lica ispunjena radošću i ljubavlju. Djeca koju odgajamo u našim ustanovama jesu najveće blago. Na tom blagu želimo sačuvati sjaj božanskog svjetla koje je Bog na svakog od njih prosuo kada ih je poslao na ovaj svijet”.
U prijepodnevnom dijelu skupa doc. dr. sc. Sanda Smoljo-Dobrovoljski održala je predavanje “Utjecaj odgojiteljeve osobnosti na razvoj djeteta rane i predškolske dobi”, izv. prof. dr. sc. Domagoj Runje “Molitva koja mijenja”, te Ana Vukasović, mag. logopedije “Govorna netečnost”.
“Kako dijete moli” bila je tema poslijepodnevnog predavanja s. Katarine Pišković CDCJ, ravnateljice DV Svete Male Terezije, nakon čega je slijedio prikaz rada DV Svetog Josipa “Kako dijete moli – prema Kett metodi”.
Na stručnom skupu je, među ostalim, sudionicima stavljena na raspolaganje slikovnica “Majka Amadeja” u izdanju Milosrdnih sestara sv. Križa, čije su autorice s. Krista Mijatović SCSC (tekst i uredništvo) i s. Margita Gašparovsky SCSC (ilustracije).