Održana 20. "Pepelnica umjetnika"
20. Pepelnica umjetnika na Muzičkoj akademiji u Zagrebu
Zagreb (IKA)
Dvadeseta "Pepelnica umjetnika" o temi "Što je kultura današnjoj umjetnosti?", održana je u srijedu 26. veljače na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Moderator i inicijator bio je dominikanac o. Frano Prcela.
„Mi vas trebamo…
Naše služenje je propovijedati i učiniti razumljivim i prihvatljivim,
čak i dirljivim, svijet duha, nevidljivog, neizrecivog Boga.
Vi ste u tome pravi majstori. To je vaš zanat, vaša misija.
Vaša umjetnost je upravo to: zgrabiti s neba duhovno blago
i odjenuti ga riječima, bojama, oblicima. Učiniti to pristupačnim…
Vi imate i prednost: dok činite svijet duha prihvatljivim i razumljivim,
čuvate tom svijetu njegovu neizrecivost, smisao njegove onostranosti,
njegovu krunu misterija, onu potrebu da ga se dosegne
u lakoći i istovremeno s naporom…
Mi trebamo prepustiti vašim glasovima pjesmu
slobodnu i snažnu za koju ste sposobni.
A vi trebate iskazati onaj tajnoviti fluid – nadahnuće,
koji se naziva milost, ili karizma umjetnosti.“
(Papa Pavao VI., Sikstinska kapela, 7. svibnja 1964. godine)
Ovim je riječima o. Frano Prcela u srijedu 26. veljače započeo “Pepelnicu umjetnika” na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Inicijativa je to koja potiče dijalog između teologije i umjetnosti, došla je od pape Ivana Pavla II., odnosno od njegova Pisma umjetnicima, a prije njega još od Pavla VI. koji se također obratio umjetnicima znamenitim govorom u Sikstinskoj kapeli 1964. godine. “Prije 20 godina poticali su me da taj dijalog pokrenem i u Hrvatskoj jer takvih događanja tada nije bilo”, kazao je o. Frano Prcela.
“Da postoji potreba za dijalogom između teologije i umjetnosti, mislim da ne treba posebno dokazivati, jer se nalazimo na istom polju odgovornosti. Mislim da bismo mi kao Crkva trebali inicirati i omogućiti neke susrete jer onda će možda biti manje govora jednih o drugima, a više razgovora jednih s drugima”, kazao je inicijator Pepelnice umjetnika.
Tema 20. Pepelnice umjetnika bila je “Što je kultura današnjoj umjetnosti?”. O. Frano Prcela ističe da je povod za tu temu bila činjenica da je prvi put jedan naš grad izabran za Europsku prijestolnicu kulture. “Govoriti i razgovarati o suodnosu kulture i umjetnosti je vrlo teško. Sve ono što umjetnici stvaraju ne znači da je kulturni događaj, odnosno da će postati kultura. Nas zanima upravo taj suodnos, na što se želi nadovezivati aktualna umjetnost kada pokušava nešto umjetnički stvarati? Zanima nas uz koje uvjete neko umjetničko djelo može postati kultura. Moj dojam je da su umjetnici ponekad samoreferencijalni, pozivaju se na svoju slobodu i svoje stvaralaštvo”, kazao je o. Prcela.
U raspravi su sudjelovali publicist Boris Beck, pijanist Mladen Janjanin, spisateljica Jadranka Brnčić i državni tajnik u Ministarstvu kulture Ivica Poljičak.
“Umjetnost uvijek nešto traži i propituje, od modernih umjetnika se nekada očekivalo da budu proroci, da probiju nekakvu opnu malograđanskog života i da nam donese neke spoznaje. Ne možemo više očekivati od umjetnika tako teške zadatke jer nismo sigurni da umjetnici to mogu izvršiti”, kazao je Boris Beck.
Pijanist Mladen Janjanin je, među ostalim, rekao da su umjetnost i kultura međusobno povezane i da ih nije moguće razdvojiti. Također je naglasio potrebu ovakvih susreta i razgovora o umjetnosti.
“Svaki čin stvaranja sam po sebi ne mora biti umjetničko djelo. Držim da je doživljaj publike jedan od važnih kriterija pri određivanju što jest, a što nije umjetnost. Što se tiče trajnosti djela, mislim da s protokom vremena ostaju samo prave vrijednosti”, rekao je državni tajnik u Ministarstvu kulture Ivica Poljičak.