Budi dio naše mreže
Izbornik

OKRUGLI STOL "DR. JOSIP BUTURAC"

Požega (IKA )

Požega, 14. 11. 1998. (IKA) - Okrugli stol "Dr. Josip Buturac - život i djelo" održan je 13. studenoga u Velikoj županijskoj vijećnici u Požegi, u nazočnosti brojnih visokih predstavnika crkvenoga i građanskog života požeško-slavonske županije. Stol je

Požega, 14. 11. 1998. (IKA) – Okrugli stol “Dr. Josip Buturac – život i djelo” održan je 13. studenoga u Velikoj županijskoj vijećnici u Požegi, u nazočnosti brojnih visokih predstavnika crkvenoga i građanskog života požeško-slavonske županije. Stol je priredilo Poglavarstvo požeško-slavonske županije, Državni arhiv iz Požege i Društvo za hrvatsku povjesnicu Požega, a u povodu pete obljetnice smrti toga istaknutog svećenika i crkvenog povjesničara.
U trosatnome izlaganju osmorica poznavatelja djela i života dr. Buturca govorili su o brojnim i manje poznatim pojedinostima iz njegova života. Franjevac dr. Ivan Damiš, koji je prvi počeo objavljivati Buturčevu bibliografiju, ocrtao je Buturčev život od rođenja u Grabarju 14. studenoga 1905. do smrti u Lovrečina Gradu kod Vrbovca 5. listopada 1993. godine. Zatim je naveo brojne publikacije u kojima je Buturac objavljivao svoje stručne radove.
Lojzo Buturac, brat pokojnoga Josipa, iznio je brojne pojedinosti o tome koliko je Josip bio povezan s obitelji i koliko je učinio za svoje zavičajno selo Djedinu Rijeku, gdje su njegovom zaslugom postavljena dva raspela i izgrađena kapela. Fra Miljenko Holzleiter je posvjedočio da je franjevački samostan u Požegi primio na dar od Josipa Buturca njegovu stručnu knjižnicu koja do kraja još uvijek nije sređena. Tomislav Radonić, dožupan i bivši voditelj požeškog arhiva, potvrdio je koja se vrijedna ostavština Josipa Buturca nalazi u požeškome arhivu koji je dostupan svakomu tko želi izučavati život i djela pokojnoga Buturca. Dr. Filip Potrebica govorio je o brojnim razgovorima s Josipom Buturcem u vezi s izučavanjem povijesti požeštine i teškoćama oko objavljivanja Buturčevih radova. Spominje se do sada nepoznata omalovažavanja Buturčevih radova od strane komunističkih vlastodržaca. Mato Nosić govorio je o Buturčevu zalaganju na spašavanju povijesne kaptolske građevine u Kaptolu kod Požege, dodavši kako je od dječačkih dana pisao pjesme značajne za doba u kojemu su nastale. Novinar Ivan Jakovina govorio je o brojnim susretima s Buturcem, koji je pisao i za tisak za što je u Požegi nagrađen nagradom “Miroslav Kraljević”. Dragan Vicković, novinar iz Vrbovca, također je iznio brojne susrete s Buturcem, koji se zauzimao i za tamošnju sirotinju. Sva predavanja bit će objavljena u Požeškome godišnjaku. Do sljedeće obljetnice smrti predviđeno je postavljanje poprsja Josipa Buturca u Požegi i Vrbovcu.