Istina je prava novost.

Osijek: Proslavljen blagdan sv. Luke, zaštitnika liječnika i Hrvatskog katoličkog liječničkog društva

U kapeli sv. Roka u Osijeku, 17. listopada proslavljen je blagdan sv. Luke, zaštitnika liječnika i Hrvatskog katoličkog liječničkog društva (HKLD), podružnice Osijek. Misu je predvodio i propovijedao duhovnik osječke podružnice HKLD-a, vlč. dr. sc. Davor Vuković. Među sudionicima misnog slavlja bila je i predsjednica osječke podružnice, doc. prim. dr. sc. Melita Vukšić Polić, dr. med.

Duhovnik Vuković je čestitao liječnicima blagdan svetoga Luke te istaknuo nekoliko duhovnih uporišta koja su bila snaga svetome Luki u njegovom poslanju, koja su nosila apostole i evanđeliste u prvim vremenima Crkve, a koja su važni duhovni oslonac i snaga nama kršćanima danas. „Odakle svetome Luki, apostolima, evanđelistima motivacija za njihovo djelovanje? Prije svega u živom osobnom odnosu s Isusom Kristom koji se ostvaruje u živoj vjeri“, rekao je vlč. Vuković i naglasio prvu važnu točku duhovnog života, a to je vjera koja se rađa iz i u živom odnosu s Isusom Kristom i koja se očituje kao povjerenje i predanje Bogu. Iz povjerenja i predanja Bogu, Kristu, rađa se onda nasljedovanje, svjedočenje riječima i djelima, čitavim životom, u čemu je kao kršćanima uzor i današnji svetac, evanđelist Luka, kazao je propovjednik te dodao: „Liječnik koji vjeruje nije tek službenik koji obavlja svoj posao, nego čovjek vjere koji živi iz odnosa s Kristom i koji u ljudima koji mu dolaze, bolesnima i izranjenima, prepoznaje ne tek objekt svoga posla, već samoga Krista kojemu pristupa i stručno, ali i s ljubavlju, suosjećanjem i milosrđem“.

Druga duhovna točka koju je vlč. Vuković naglasio jest krepost strpljivosti. Čovjek vjernik zna da je Bog s njim neizmjerno strpljiv. „Bog je strpljiv s našim manama, grijesima, padovima i uvijek nam iznova daje novu priliku, jer nas neizmjerno ljubi. Tako je i kršćanin pozvan biti strpljiv s drugima, biti blag i milosrdan, čuvati se osornosti i grubosti, znajući da je i Bog blag prema nama”, naglasio je duhovnik te nastavio: „Osobito je važno za liječnika da ima strpljenja s pacijentima, koji i sami jesu i moraju biti strpljivi u svojoj bolesti. Pojam pacijent dolazi od latinske riječi patiens, koja znači označava strpljivost. Možemo reći da je u pojmu patiens sadržano i trpljenje i strpljenje – pacijent je onaj koji trpi, pati i koji je pozvan u svojoj bolesti biti strpljiv. No i liječnik, osobito liječnik kršćanin, pozvan je na strpljivost sa pacijentima, kako bi im kroz iskazanu blagost i strpljivost olakšao boli i pridonio izlječenju. Strpljivost je krepost koju smo, uz blagost i milosrđe, pozvani svi iznova otkrivati i živjeti“.

Podsjećajući da je „naše vrijeme u dobroj mjeri obilježeno hladnoćom, nestrpljivošću, pa i grubošću u međuljudskim odnosima”, kada se čovjeka – osobito siromaha, bolesnika i patnika – često ignorira ili doživljava tek kao objekt, a sve manje doživljava kao osobu i brata/sestru, propovjednik je rekao: „U tom i takvom vremenu kao kršćani i liječnici smo pozvani biti ljudi koji u svijet, u bolnice i zdravstvene domove, u društvo i u međuljudske odnose unose evanđeoske kreposti milosrđa, suosjećanja, strpljenja te osjetljivosti za drugoga i njegovu patnju. U tom smislu, kršćanin liječnik je pozvan biti i kršćanin brat/sestra koji drugoga, a osobito patnika i bolesnika, susreće sa ljubavlju, iskrenom dobrohotnošću i milosrđem; koji u svom životu i radu odiše blagošću, nježnošću, suosjećanjem i strpljivošću“-

Liječnicima je duhovnik Vuković zahvalio za njihovo svesrdno zalaganje i žrtvovanje, te ih je pozvao da trajno ostanu povezani s Gospodinom kroz osobnu molitvu, slavlje euharistije, čitanje Božje riječi, kako bi imali snage i hrabrosti živjeti evanđeoske kreposti u svom životu i profesionalnom djelovanju.

Nakon mise susret se nastavio u prostorima Nadbiskupskoga Vikarijata prigodnim druženjem i okrjepom.