Budi dio naše mreže
Izbornik

Otvorena izložba "Štovanje sv. Dujma kroz vjekove"

Split (IKA )

Izložbom želimo pokazati koliko je bogatstvo crkveno, kulturno i umjetničko sabrano na našim prostorima, te koliko je svetost utjecala na ljude i poticala ih da se umjetnički izraze", istaknuo je nadbiskup Barišić

Split, (IKA) – Sedamnaest stoljeća štovanja svetoga Dujma ostavilo je mnogobrojne umjetnički oblikovane tragove: u književnosti, glazbi, graditeljstvu, kiparstvu i slikarstvu. Sva su ta djela proučavana u posebnim radovima, a u povodu velikog jubileja 1700 godina mučeništva sv. Dujma prvi put su predstavljena na zajedničkoj izložbi. Izložba “Štovanje sv. Dujma kroz vjekove”, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture RH, otvorena je 3. svibnja u Nadbiskupijskom sjemeništu Split. Među mnogobrojnim okupljenima na otvorenju izložbe bili su kotorski biskup Ilija Janjić, umirovljeni splitsko-makarski nadbiskup Ante Jurić, predstavnici grada Splita i županije splitsko-dalmatinske, kulturnih ustanova grada Splita, te mnoštvo svećenika, redovnika, redovnica, sjemeništaraca, bogoslova i vjernika. Izložbu je otvorio splitsko-dalmatinski župan Kruno Peronja, istaknuvši da ona svjedoči o tome koliko je vjera prožeta umjetnošću i umjetnost vjerom. Podsjetio je i na Statut grada Splita iz 1312., u kojem piše kako se treba slaviti blagdan sv. Dujma. Splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić pozdravio je nazočne, istaknuvši da izložba “Štovanje svetog Dujma kroz vjekove” svjedoči o dubokoj 17-stoljetnoj povezanosti kulta i kulture u Splitu. “Njome želimo pokazati koliko je bogatstvo crkveno, kulturno i umjetničko sabrano na našim prostorima, te koliko je svetost utjecala na ljude i poticala ih da se umjetnički izraze”, kazao je nadbiskup Barišić.
Splitski gradonačelnik Miroslav Buličić pojasnio je da je Gradsko poglavarstvo prepoznalo tu izložbu kao jednu od najznačajnijih manifestacija, te da je zbog bogatstva izloženih eksponata njezino otvaranje povijesni trenutak za Split i Splitsko-makarsku nadbiskupiju. Joško Belamarić iz splitskoga Konzervatorskog odjela iznio je povijesni pregled mučeništva i štovanja sv. Dujma. Kazao je da će izložbu pratiti i bogato opremljen katalog koji će na 300-tinjak stranica donijeti mnogobrojne fotografije i tekstove o sv. Dujmu. Izložba je prvo veliko predstavljanje svih nama dostupnih djela o svetom Dujmu, koja se nalaze od Kvarnera do Kotora, ima ih i u susjednoj Italiji gdje je najpoznatiji mozaik u lateranskoj kapeli u Rimu, no najviše ih je u Splitu.
Izložena su djela različita po svojoj vrsti, ali su sva usmjerena iskazu pobožnosti svetom Dujmu. Iz Riznice splitske katedrale izložena su sva kiparska djela u zlatu i srebru s likom sv. Dujma i dragocjena rukopisna djela. Također se mogu vidjeti i rukopisi starih molitvi, pjesama, zaziva i bogoslužnih čitanja koji se čuvaju na drugim mjestima. Priređivači su pokazali i mnogobrojna znanstvena djela, posebno arheološka, te odabir iz bogate baštine što je čuva splitski Etnografski muzej. Izložene su i slike s likom sv. Dujma, a kako nije bilo moguće prenositi mnoge oltarne slike, neke su pokazane fotografijama.
Izložba “Štovanje sv. Dujma kroz vjekove” izraz je zajedništva više gradskih institucija. Osmislili su je don Slavko Kovačić, Arsen Duplančić i Milan Ivanišević, a likovno su je oblikovali Miran Palčok i Nada Šimundić-Bendić. U postavljanju izložbe sudjelovali su Splitsko-makarska nadbiskupija, splitski muzeji: Arheološki, Etnografski, Muzej grada i Muzej Hrvatskih arheoloških spomenika, Galerija umjetnina, Hrvatski državni arhiv, Konzervatorski odjel, Hrvatski restauratorski zavod i Sveučilišna knjižnica Split. Svečanost otvorenja pjesmom je uveličala klapa bogoslova kojom je ravnao bogoslov Ivan Urlić, a kroz prigodni program vodio je don Ante Mateljan.