Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa: Ekološka neodgovornost je posljedica čovjekova otuđenja od Boga

Vatikan

Papina poruka patrijarhu Bartolomeju u prigodi Petoga međunarodnog simpozija o okolišu posvećenog Baltičkom moru

Vatikan, (IKA) – Papa Ivan Pavao II. uputio je poruku carigradskom ekumenskom patrijarhu Bartolomeju u prigodi Petoga međunarodnog simpozija o okolišu koji se održavao u tijeku plovidbe Baltičkim morem, a bio je posvećen temi “Baltičko more, zajednička baština i suodgovornost”. Skup je priredio sam carigradski patrijarh u sklopu pothvata “Religija, znanost i okoliš” i imao je za cilj potaknuti zajednički pokret za očuvanje stvorenog. Po svom sadržaju bio je nadahnut prethodnim simpozijima posvećenim Egejskom moru, Crnom moru, Dunavu i Jadranskom moru. U Papino ime na simpoziju je sudjelovao predsjednik Papinskog vijeća za promicanje kršćanstva kardinal Walter Kasper, koji je u Gdansku u Papinoj rodnoj Poljskoj, gdje je simpozij otvoren, održao prigodno izlaganje. Na skupu su također sudjelovali predsjednik Papinskog vijeća za Pravdu i mir kardinal Roger Etchegaray te kardinal Edward Idris Cassidy.
Na prošlogodišnjem simpoziju u Veneciji, koji je bio posvećen Jadranskom moru, Papa i carigradski patrijarh potpisali su zajedničku izjavu o očuvanju stvorenog, koju su uzeli na znanje sudionici ovogodišnjeg simpozija.

Papa u svojoj poruci patrijarhu Bartolomeju podsjeća kako je često isticao sve veću svijest među pojedincima, kao i u samoj međunarodnoj zajednici, o potrebi očuvanja okoliša i prirodnih dobara koje je Bog dao čovječanstvu. Taj simpozij, nastavlja Papa u poruci na engleskom jeziku, potvrđuje želju da se ta sve veća svijest pretvori u politike i djelovanja istinskog upravljanja zemljom. Papa je pritom istaknuo da sa zanimanjem prati težnje sudionika tog skupa oko ostvarivanja ciljeva iznesenih u prošlogodišnjoj izjavi iz Venecije.
Nužno je, nastavlja Papa, razumjeti istinsku narav ekološke krize, koja je u konačnici posljedica čovjekova otuđenja od Boga. “Ekološka neodgovornost je u srcu moralnog problema koji počiva na antropološkoj pogrešci, a javlja se kada čovjek zaboravlja da njegova sposobnost preobrazbe svijeta mora uvijek poštivati Božji naum spasenja”, istaknuo je Papa. Činjenica da se simpozij održava na brodu koji plovi do mnogih lučkih gradova na Baltičkom moru, po Papi, samo po sebi predstavlja podsjetnik kako posljedice ekološke neodgovornosti često nadilaze granice pojedinih nacija. U skladu s tim rješavanje tog problema nužno će uključivati djela solidarnosti koja će nadilaziti “političke podjele ili bespotrebne uske vlastite industrijske interese”.

Papa u svojoj poruci također ističe kako kršćani moraju uvijek biti spremni složno preuzeti na sebe svoju odgovornost u sklopu božanskog nauma o stvaranju, “odgovornost koja vodi širokom polju ekumenske i međuvjerske suradnje”, dodao je Papa. “Rješavanje ekoloških izazova zahtijeva više od samih gospodarskih i tehnoloških prijedloga. To zahtijeva nutarnju promjenu srca koja vodi odbacivanju neodrživih oblika potrošnje i proizvodnje. To zahtijeva etičko ponašanje koje poštuje načela sveopće solidarnosti, društvene pravednosti i odgovornosti”, ističe Papa stavove iznesene već u niz navrata. To zahtijeva žrtvu na što skreće pozornost jedan od zaključaka međunarodnog simpozija o okolišu u Veneciji u kojem se ističe: “Kada žrtvujemo naš život i dijelimo naša bogatstva, mi dobivamo život u izobilju i obogaćujemo cijeli svijet”.