Istina je prava novost.

Papa Franjo: Bez nataliteta nema budućnosti

Papa Franjo i talijanski premijer Mario Draghi otvorili su u petak 14. svibnja radove inicijative 'Opća stanja nataliteta', posvećene demografskoj sudbini Italije i svijeta, koju je organizirao Forum obiteljskih udruga, prenosi Vatican News.

S jedne strane imamo izgubljenost zbog nesigurnoga posla, s druge bojazan zbog sve neodrživijih troškova odgoja djece, te žalost zbog žena koje na njihovu radnom mjestu obeshrabruju da imaju djecu ili pak moraju skrivati trbuh.

Sve su to veliki problemi zbog kojih cijelo društvo može propasti i koji čine još hladnijom i mračnijom demografsku zimu koja je u Italiji već postala trajna, upozorio je papa Franjo na skupu koji je u Rimu okupio  predstavnike banaka, poduzeća, osiguravajućih društava, medija i sporta, kako bi razmotrili temu nataliteta u zemlji u kojoj je 2020. godine natalitet smanjen za 30%.

Upravo taj trend valja promijeniti kako bi se Italija pokrenula, počevši od života, polazeći od ljudskoga bića, napomenuo je Papa na početku govora u kojemu je posebne misli posvetio mladima koji su toliko obeshrabreni da samo 50% njih misli da će u životu moći imati dvoje djece. U Italiji je takvo stanje već godinama, s najmanjim brojem rođenih u Europi, kontinentu koji postaje ‘star’ ne zbog svoje slavne povijesti, nego zbog svoje poodmakle dobi, napomenuo je Papa te dodao da je to kao da svake godine nestane jedan grad s više od 200.000 stanovnika.

Osvrnuo se potom na stvarnost brojnih obitelji koje su za vrijeme pandemije morale raditi prekovremeno, dijeleći svoj dom između posla i škole, s roditeljima koji su bili nastavnici, računalni tehničari, radnici i psiholozi. Nije zaboravio ni požrtvovnost djedova i baka koji su pravi čamci za spašavanje obitelji, kao i sjećanje koje nas otvara budućnosti. Da bi budućnost bila dobra, potrebno je voditi brigu o obiteljima, posebno onim mladima, zaokupljenima brigama koje bi mogle onemogućiti ostvarivanje njihovih životnih planova.

Što se tiče onemogućivanja, Papa je kritizirao situacije u kojima se nalaze žene na radnim mjestima koje, u strahu da bi njihova eventualna trudnoća mogla imati za posljedicu otkaz, skrivaju trudnički trbuh. Kako je moguće da se žena mora stidjeti zbog najljepšega dara koji život može ponuditi? Ne treba se žena stidjeti, nego društvo, jer društvo koje ne prihvaća život, prestaje živjeti. Djeca su nada koja preporađa narod, poručio je Papa.

Spomenuvši važnost pokretanja društvenih reformi koje u središte stavljaju djecu i obitelji, Papa je istaknuo da ako obitelji nisu u središtu sadašnjosti, neće biti budućnosti; ali, ako se obitelj ponovno pokrene, sve se pokreće.

Situacija je teška i budućnost nesigurna, ali papa Franjo na horizontu već vidi „proljeće“. Da bi se došlo do toga predložio je tri stvari. Prvi je ‘dar’. Život je prvi dar koji je svatko primio… Pozvani smo prenositi ga. Dijete je najveći dar za sve ljude i dolazi prije svega, napomenuo je Papa te primijetio da je, nažalost, ‘prvenstvo dara’ zaboravljeno, i to posebno u bogatijim i potrošačkim društvima. Vidimo, naime, da gdje ima više svega, često ima i više ravnodušja, a manje solidarnosti, više zatvorenosti i manje velikodušnosti.

Druga je misao ‘održivost’, i to ona gospodarska, tehnološka i okolišna, ali i ‘generacijska održivost’. Naime, dramatični podatci o natalitetu i oni zastrašujući o pandemiji zahtijevaju promjenu i odgovornost, istaknuo je Papa te posebno spomenuo školu koja treba biti povlašteno vrijeme za susret i ljudski razvoj.

Treća riječ je ‘solidarnost’. U prvom redu potrebne su dalekosežne obiteljske politike, koje se ne temelje na traženju neposredne suglasnosti, nego na dugoročnom rastu općega dobra. (…) Hitno je potrebno mladima dati jamstva za dovoljno stabilni posao, sigurnost doma, te interesa kako ne bi napustili zemlju.

Ta se zadaća odnosi i na gospodarstvo. Kako bi bilo lijepo da ima sve više poduzetnika i tvrtki koji, osim dobiti, promiču živote; koji paze da nikada ne iskorištavaju ljude s neodrživim uvjetima i radnim vremenom; koji dio prihoda podijele radnicima, u vidiku prinosa neprocjenjivomu razvoju obitelji, istaknuo je Papa te primijetio: Osim za Italiju, to je izazov za brojne zemlje, često bogate resursima, ali siromašne nadom.

Solidarnost se odnosi i na područje informiranja, a njezin je kriterij ljudski razvoj. Potrebna je, prema Papinim riječima, „informacija obiteljskoga formata“, gdje se o drugima govori s poštovanjem i delikatnošću, kao da su vlastiti rođaci, ali koja istodobno iznosi na vidjelo interese i teme koje štete općem dobru, te špekulacije koje se vrte oko novca, žrtvujući obitelji i pojedince, rekao je te na kraju zahvalio prisutnima i svima koji vjeruju u ljudski život i budućnost. Idite naprijed, ne odustajte, jer lijepo je sanjati o dobru i graditi budućnost. Bez nataliteta nema budućnosti, poručio je papa Franjo.