Papa Franjo predvodio misu na svetkovinu Marije Bogorodice u bazilici sv. Petra
Vatikan (IKA)
Papa Franjo predvodio je euharistijsko slavlje na svetkovinu Marije Bogorodice i Svjetski dan mira u srijedu, 1. siječnja u bazilici sv. Petra u Vatikanu.
Tom prigodom je na početku homilije govoreći o Mariji kao Bogorodici, aktualizirao njezinu ulogu u povijesti spasenja te ju povezao s Jubilarnom godinom koja je u tijeku.
„Na početku nove godine koju Gospodin daruje našim životima, lijepo je moći uzdići pogled svoga srca prema Mariji. Zapravo, budući da je Majka, ona nas upućuje u odnos sa Sinom: ona nas vraća k Isusu, ona nam govori o Isusu, ona nas vodi k Isusu. Na taj način, svetkovina svete Marije Bogorodice nanovo nas uranja u otajstvo Božića: ‘Bog je stvorio jednog od nas u krilu Marijinu i mi, koji smo otvorili Sveta vrata za početak Jubileja, danas se podsjećamo da je Marija vrata kroz koja je Krist ušao u ovaj svijet‘“, rekao je.
Budući da je svetkovina dio Božićne osmine, papa Franjo promišljao je o današnjem čitanju i riječima apostola Pavla kako je Isus rođen od žene, te time okupljenima htio posvijestiti kako Bog nije apstraktan, već osoba koja po svojoj naravi traži odnos.
„Postoji napast, koja danas fascinira mnoge ljude i koja također može zavesti mnoge kršćane: zamisliti ili izmisliti ‘apstraktnoga’ Boga, povezanog s nejasnom religijskom idejom, s nekom prolaznom dobrom emocijom. Umjesto toga, on je konkretan, čovjek je, rođen od žene, ima lice i ime te nas poziva da imamo odnos s Njime“, upozorio je.
Razmišljajući nadalje o Novozavjetnoj sintagmi rođen od žene, Papa ističe Božju želju za dolaskom u svijet u vidu slabašnog i ovisnog djeteta te na taj način izriče svoju suosjećajnost sa čovječanstvom.
„I tako kroz cijeli Isusov život možemo vidjeti taj Božji izbor, izbor malenosti i skrivenosti; Nikada se neće prepustiti čarima božanske moći da čini velike znakove i nameće se drugima kao što mu je đavao sugerirao, nego će otkriti Božju ljubav u ljepoti njegove ljudskosti, živeći među nama, dijeleći običan život sastavljen od muke i snova, pokazujući samilost prema patnji tijela i duha, otvarajući oči slijepima i jačajući izgubljena srca. Suosjećanje. Tri stava Boga su milosrđe, blizina i samilost. Bog dolazi blizu, milosrdan i samilostan. Ne zaboravimo ovo. Isus nam kroz svoju krhku ljudskost pokazuje Boga koji brine za krhke“, protumačio je.
Povezujući Jubilarnu godinu posvećenu temi „nade“ i Svjetski dan mira, papa Franjo istaknuo je dragocjenost i dostojanstvo života te pozvao da svaka osoba ponaosob, prepozna i cijeni dar života u sebi, ali i u svojoj okolini.
Ovu novu godinu što započinje, rekao je Papa, povjerimo Mariji, Božjoj Majci, da i mi naučimo poput nje pronalaziti Božju veličinu u malenosti života; da se naučimo brinuti za svako stvorenje rođeno od žene, prije svega čuvajući dragocjeni dar života, kao što to čini Marija: život u majčinoj utrobi, život djece, život onih koji pate, život siromahâ, život starijih osoba, usamljenih, onih koji su na umoru. I danas, na Svjetski dan mira, svi smo pozvani prihvatiti ovaj poziv koji izvire iz majčinskog srca Marijina: čuvati život, brinuti se o ranjenom životu – tako silno ranjenom životu -, vratiti dostojanstvo života svakom onom koji je „od žene rođen“ temeljna je osnova za izgradnju civilizacije mira.
Citirajući svoju Poruku za LVIII. Svjetski dan mira, koji se slavi 1. siječnja 2025., Papa je zatražio „opredijeljenost za promicanje poštivanja dostojanstva ljudskog života od začeća do prirodne smrti, kako bi svaka osoba mogla voljeti svoj život i s nadom gledati u budućnost, želeći razvoj i sreću za sebe i svoju djecu“.
Marija, Majka Božja i Majka naša, čeka nas tamo u jaslicama. I nama, poput pastira, pokazuje Boga koji nas uvijek iznenađuje, koji ne dolazi u nebeskom sjaju, nego u malenosti jaslica. Njoj povjerimo ovu novu, jubilejsku godinu, njoj predajmo pitanja, brige, patnje, radosti i sve što nosimo u srcu. Ona je mama, ona je majka! Njoj povjerimo čitav svijet, da se nada ponovno rodi, da konačno procvate mir za sve narode na Zemlji, rekao je Papa na kraju homilije.