Papa Franjo primio vodeću mianmarsku oporbenu političarku Aung San Suu Kyi
Vatikan (IKA )
Vatikan, (IKA) – Papa Franjo primio je 28. listopada mianmarsku (burmansku) vodeću oporbenu političarku i dobitnicu Nobelove nagrade za mir Aung San Suu Kyi.
Sveta Stolica ocijenila je to “vrlo značajnim susretom” dvoje ljudi koji su na “temeljno jednakoj valnoj dužini” s obzirom na nenasilje, demokraciju i “miran suživot u današnjem svijetu”.
“Sveti Otac rekao mi je da osjećaji poput mržnje i straha narušavaju život i vrijednost osobe”, rekla je novinarima Suu Kyi nakon dvadesetominutnog susreta, te je dodala da joj je Papa također rekao da “moramo vrednovati ljubav i razumijevanje kako bismo poboljšali život ljudi.”
Predstojnik Tiskovnog ureda Svete Stolice o. Federico Lombardi nazvao je Suu Kyi “jednom od najznačajnijih osobnosti Azije na području mira, demokracije i mirnog suživota” te “simbolom nenasilne predanosti demokraciji i miru”. Vojna vlada u Mianmaru, ili Burmi, kako oporba još uvijek zove tu zemlju, ukupno je 15 godina držala Suu Kyi u kućnom pritvoru u razdoblju od 1989. do 2010. godine. Izabrana vlada preuzela je vlast 2011. godine, a sljedeće je godine Suu Kyi izabrana u parlament u kojem je predsjedateljica Odbora za vladavinu prava i mir.
Lombardi je izjavio da joj je papa Franjo “naravno obećao svoje molitve za Mianmar i za katoličku zajednicu i Crkvu u njezinoj zemlji, a izrazio je i svoje priznanje njezinoj predanosti razvoju demokracije u zemlji, jamčeći u tome i suradnju Katoličke Crkve.”
Sveta Stolica nema uspostavljene diplomatske odnose s Mianmarom, zemljom u kojoj je velika većina stanovnika budističke vjeroispovijesti, dok katolici čine samo jedan posto stanovništva. Prema Godišnjem izvještaju Povjerenstva za međunarodnu vjersku slobodu Sjedinjenih Američkih Država iz 2013. godine, “sektaško nasilje i teško narušavanje vjerske slobode i dostojanstva osobe i dalje je usmjereno prema kršćanskoj i muslimanskoj manjini, te ostaje nekažnjeno.”