Papa Franjo: Tehnologija neka ujedinjuje, a ne dijeli
Vatikan (IKA)
Svjetska molitvena mreža objavila je 1. travnja Papinu molitvenu nakanu za travanj, kojom Papa želi potaknuti na molitvu za ispravno korištenje novih tehnologija.
„Gledajmo manje u ekrane, a više se gledajmo u oči, kako bismo otkrili ono što zaista vrijedi: da smo braća i sestre, djeca istoga Oca“. Glavna je to misao pape Franje iz videoporuke uz molitvenu nakanu za travanj. Poruka je snimljena prije Papinoga boravka u bolnici, a govori o korištenju novih tehnologija. „Ako više vremena provodimo s mobitelom nego s ljudima, nešto nije u redu. Iako je istina da je tehnologija plod inteligencije koju nam je Bog darovao, moramo je ispravno koristiti. Tehnologija ne smije koristiti samo nekima, dok su drugi isključeni“, poručio je Papa, dodajući da tehnologija treba služiti „povezivanju, a ne razdvajanju i mora biti pomoć siromasima, poboljšanje života bolesnih i osoba s invaliditetom te briga za naš zajednički dom“.
Papa je u mjesecu travnju pozvao na molitvu „da upotreba novih tehnologija ne zamijeni ljudske odnose, da poštuje dostojanstvo ljudi i pomogne u suočavanju s krizama našeg vremena“.
Jedan od značajnih rizika jest cyberbullying i mržnja na društvenim mrežama, zbog čega papa Franjo poziva da ne zaboravimo da iza mobitela, tableta i računala „stoje stvarne osobe koje dišu, smiju se i plaču“. Također, kako bi se spriječilo daljnje povećanje ekonomskih, društvenih, radnih i drugih nejednakosti, „tehnologija ne smije koristiti samo nekima, a isključivati druge, nego mora biti stavljena u službu čovjeka, koristiti svima, pomažući potrebitima, poboljšavajući život bolesnih i osoba s invaliditetom te promičući kulturu susreta i čuvajući Zemlju“, uputio je Papa.
„Moramo osigurati da nove tehnologije ne udaljavaju ljude jedne od drugih i od stvarnosti“, zaključio je papa Franjo, pozivajući da se „manje gledaju ekrani“ i više gleda druge u oči, jer samo tada možemo shvatiti da smo svi braća i djelovati u skladu s tim.
Podsjetimo, Svjetska molitvena mreža je papinsko djelo, čija je misija mobilizirati katolike kroz molitvu i akciju pred izazovima čovječanstva i misije Crkve, a podsjeća da je jedan od uvjeta za dobivanje oprosta povodom Jubileja moliti za nakane Svetog Oca. One su predstavljene svakog mjeseca u videu koji se postavlja na službenu stranicu Il Video del Papa te na društvene mreže, uključujući profile @Pontifex na mreži X i @Franciscus na Instagramu.
Videoporuka, prevedena na 23 jezika, koja prati molitvenu nakanu za travanj, producirana je u suradnji sa Svjetskom molitvenom mrežom, uz pomoć Coronation Media i u suradnji s Dikasterijem za službu cjelovitoga ljudskog razvoja.
Međunarodni direktor Svjetske molitvene mreže, isusovac o. Cristóbal Fones istaknuo je da papa Franjo u videu „želi podsjetiti da odgovorno korištenje tehnologije znači staviti je u službu ljudske osobe i stvaranja, koje – ako se koristi na taj način – može postati i sredstvo za slavu Božju, jer naše sposobnosti i naša kreativnost dolaze od Njega“.
„Štoviše, etičko korištenje novih tehnologija doprinosi brizi za stvaranje, očuvanju dostojanstva ljudskog bića i poboljšanju kvalitete ljudskoga života“, objasnio je o. Fones, napominjući da to uključuje olakšavanje pristupa širokoj lepezi obrazovnih resursa na internetu. Također, telemedicina, aplikacije posvećene zdravlju i novi dijagnostički alati, oni koji poboljšavaju komunikaciju i omogućuju održavanje kontakata diljem svijeta, pa čak i rad u timu unatoč udaljenostima, tehnologije za reciklažu i obnovljive izvore energije, sve su to primjeri tehnologija koje mogu unaprijediti naš život.
„Poštovanje dostojanstva svake osobe i zajedničkog dobra načela su vodilje u rasuđivanju kako koristiti tehnologiju i u koju svrhu. Papa Franjo poziva na razvoj kritičke svijesti o korištenju novih tehnologija i njihovim učincima na naš život i društvo. Ohrabruje nas da činimo i promičemo odgovorno korištenje novih tehnologija koje će poticati cjeloviti ljudski razvoj svih, osobito onih najugroženijih“, zaključio je o. Fones.