Papa: Giorgio La Pira, suvremeni prorok nade u službi općega dobra
FOTO: Vatican Media // Giorgio La Pira/Vatican media
Vatikan (IKA)
Primivši u audijenciju 23. studenoga 200 članova Zaklade Giorgio La Pira, sudionika petoga nacionalnog kongresa udrugā i skupinā, koje nose ime toga političara, papa Franjo istaknuo je da je Giorgio La Pira bio zaneseni svjedok Evanđelja i prorok modernih vremena, čije je djelovanje, uvijek nadahnuto kršćanskim vidom, često bilo ispred vremena. Njegov primjer služitelja općega dobra dragocjen je za današnje političare koji su u napasti traženja isključivo osobnoga profita, ili profita određene skupine, umjesto interesa svih ljudi; ili pak zbog pretjerane privrženosti vlasti koja priječi smjenu naraštaja, poručio je Papa, prenosi Vatican News.
Giorgio La Pira rođen je u Pozzallu, na Siciliji, bio je gradonačelnik Firenze od 1951. do 1957., te od 1961. do 1965. godine, a Papa ga je 5. srpnja proglasio časnim slugom Božjim.
Potrebni državnici velike humane i kršćanske vrijednosti
Obraćajući se nazočnima, Papa je poželio da skup, naslovljen riječima svetoga Pavla koje je Giorgio La Pira pretvorio u svoje geslo – „Spes contra spem“, nadati se protiv svake nade, pridonese u Italiji većem zauzimanju za cjelokupni razvoj ljudi. I to zbog toga što slojevitost talijanske i međunarodne politike zahtijeva vjernike laike i državnike velike humane i kršćanske vrijednosti poradi služenja općem dobru.
Važno je ponovno otkriti Giorgia La Piru, primjerni lik za Crkvu i za suvremeni svijet. Bio je zaneseni svjedok Evanđelja i prorok modernih vremenā; njegovo je ponašanje uvijek bilo nadahnuto kršćanskim vidom, dok je njegovo djelovanje često bilo ispred vremena, primijetio je Papa.
Sveučilišni profesor, karitativni djelatnik, gradonačelnik koji služi općem dobru
Sveti Otac potom se spomenuo La Pire kao sveučilišnoga profesora, ali i njegova karitativnoga djelovanja u okviru kojega je utemeljio više karitativnih udruga. Osim toga, osnovao je časopis „Načela“ („Principi“), u kojemu nije nedostajalo kritičkih stajališta prema fašizmu. Zbog toga je bio primoran skloniti se u Vatikanu, gdje je bio gost mons. Montinija, tadašnjega zamjenika za opće poslove, koji ga je vrlo cijenio, napomenuo je papa Franjo.
Giorgio La Pira je sudjelovao u sastavljanju talijanskoga Ustava, ali kao gradonačelnik Firenze njegovo je poslanje u služenju općem dobru imalo svoj vrhunac. La Pira je, naime, usvojio politički smjer otvoren potrebama socijalnoga katolicizma i uvijek na strani posljednjih i najslabijih slojeva u društvu, rekao je Sveti Otac.
Papa se spomenuo i zauzimanja časnoga sluge Božjega u promicanju društvenoga i međunarodnoga mira, u okviru kojega je organizirao međunarodne skupove u svrhu mira i kršćanske civilizacije, te upućivao snažne apele protiv nuklearnoga rata. Zbog toga je 1959. godine otišao na povijesno putovanje u Moskvu, a 1965. u Firenzi organizirao simpozij za mir u Vijetnamu, te osobno otišao u Hanoi gdje se susreo s Ho Chi Minom i Phamom Van Dongom.
Papa Franjo je stoga potaknuo nazočne da održe živom i da šire baštinu crkvenoga i društvenoga djelovanja časnoga sluge Božjega Giorgia La Pire, a posebno njegovo cjelovito svjedočanstvo vjere, ljubav prema siromašnima i marginaliziranima, njegovo zauzimanje za mir, ostvarenje socijalne poruke Crkve, te veliku vjernost katoličkim uputama.
Političari – pozorni na „strukture grijeha“
Giorgio La Pira je, prema Papinim riječima, dragocjeni primjer, posebno za one koji rade u javnom sektoru, a koji su pozvani biti pozorni na negativne situacije koje je sveti Ivan Pavao II. nazvao „strukturama grijeha“. One su skup čimbenika koji djeluju suprotno u odnosu na ostvarivanje općega dobra i poštovanja dostojanstva osobe. Tim se napastima popušta kada se, primjerice, traži isključivo osobni profit, ili profit samo neke skupine, a ne interes svih ljudi; kada klijentelizam potisne pravednost; kada pretjerana privrženost vlasti priječi smjenu naraštaja i pristup novim snagama, napomenuo je papa Franjo te na kraju istaknuo još jedno geslo Giorgia La Pire: „Politika je obveza humanosti i svetosti“.