Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa primio članove Diplomatskog zbora akreditiranog pri Svetoj Stolici

Vatikan (IKA)

Papa Franjo primio je 9. siječnja u audijenciju članove Diplomatskog zbora akreditiranog pri Svetoj Stolici, koji su mu došli, prema već gotovo pola stoljeća dugoj tradiciji, na početku godine čestitati Novu godinu.

U svom govoru diplomatskim predstavnicima iz 183 akreditirane zemlje Papa se osvrnuo i na najnoviju američko-iransku krizu te istaknuo potrebu dijaloga i poštivanja međunarodnih zakona.

Rekao je kako u budućnost gleda s nadom te primijetio kako, iako nada pretpostavlja realizam, potrebno je probleme nazvati pravim imenom. Obzorje nove godine nije obasjano ohrabrujućim znacima, već zaoštravanjem napetosti i nasilja. No, istaknuo je, ne smijemo se prestati nadati. „Osobito zabrinjavajućim“ je nazvao zaoštravanje napetosti između SAD-a i Irana što stavlja na „tešku kušnju“ spori proces obnovi u Iraku i stvara temelj za sukob širih razmjera. Pozvao je sve zainteresirane strane da izbjegavaju daljnje zaoštravanje sukoba i drže upaljenim plamen dijaloga i samokontrole, uz puno poštivanje međunarodnih zakona.

Papa je u govoru osudio zlostavljanje maloljetnika. To su, kako je rekao, zlodjela koja vrijeđaju Boga i izazivaju fizičke, psihološke i duhovne štete te predložio hitnu promjenu odgojnih mjera, dajući prednost obiteljima, te da se omogući Crkvi i raznim ustanovama da surađuju s njom na korist ne samo djece i mladih nego i cijele društvene zajednice.

Foto: Vatican Media

Mladi svojim zanosom mogu i u tome kao i na političkim i ekološkom području pomoći u senzibilizaciji društva. Papa smatra da neravnopravnost i korupcija postaju sve rasprostranjenije i to je glavni razlog sukoba u Latinskoj Americi. Posebno se osvrnuo na važnost međuvjerskog dijaloga i predložio da se Jeruzalemu prizna jedinstvenost i svetost za sve monoteističke religije. Svoje je razmišljanje proširio na cijelu Svetu zemlju, pozvavši međunarodnu zajednicu da podrži izraelsko-palestinski mirovni proces. Ta se obveza odnosi i na neka druga područja na Bliskom istoku. Upozorio je na opasnost šutnje o Siriji, čime se želi pokriti rat koji je razorio tu zemlju. Potrebno je, prema njegovom uvjerenju, tijekom ovog desetljeća pronaći mirovno rješenje i obnovu za sirijski narod kao i za izbjeglice u Jordanu i Libanonu.

Papu brine i stanje u Jemenu, koji proživljava jednu od najtežih humanitarnih kriza u novijoj povijesti kao i Libiji koja je preplavljena ekstremistima, što predstavlja plodno tlo za trgovinu ljudima. Papa je pozvao Europu da ne izgubi onaj duh solidarnosti kojim se stoljećima odlikovala, pa i u najtežim trenucima svoje povijesti. Primijetio je kako su Bugarska, Makedonija, Rumunjska most koji spaja Istok i Zapad. Pozvao je diplomatske predstavnike da podrže dijalog i poštivanje međunarodnih zakona kako bi se riješilo brojne sukobe koji još uvijek postoje u raznim dijelovima svijeta. Upozorio je na kraju na opasnost nuklearnog oružja te ponovno osudio ne samo njegovu upotrebu, nego i samo posjedovanje.