Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa primio izaslanstvo BiH

Vatikan (IKA )

Papa je poručio da će se postojeće teško stanje u BiH moći svladati stvaranjem demokratskih ustanova na političkoj i upravnoj razini i naporima na istinskoj duhovnoj obnovi "koja omogućuje da čovjek bude spreman na oprost, pomirbu i uzajamno poštivanje vjerskoga i kulturnoga identiteta svakoga pojedinca"

Vatikan, (IKA) – Papa Ivan Pavao II. primio je 4. prosinca u dvorani Clementini u Vatikanu crkveno i državno izaslanstvo Bosne i Hercegovine pod vodstvom predsjednika Biskupske konferencije BiH banjolučkog biskupa Franje Komarice i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Dragana Čovića, koji su mu zajedno sa četrdesetak članova Odbora za pripravu Papina posjeta Bosni i Hercegovini i proglašenje blaženim Ivana Merza, došli zahvaliti za taj veliki dar.
Papa im je izrazio dobrodošlicu i zahvalio za srdačni doček u Banjoj Luci 22. lipnja, kao i svekoliko zalaganje za uspjeh toga pastirskog pohoda. Istaknuvši kako mu je bila posebna radost proglasiti blaženim Ivana Merza, Papa je pozvao da Merčev “sjajni primjer svetosti katoličkim vjernicima svjetovnjacima bude poticaj na zalaganje u svjedočidbi za evanđelje, koje je mjerilo i glavni putokaz za kršćane svih vremena”. Posebno je istaknuo Merčeve riječi iz veljače 1918., iz doba kada je Europa bila zahvaćena ratom, a on se nalazio na bojišnici: “Boga zaboraviti nikada. Težiti neprestano za ujedinjenjem s njime”, kazavši kako te riječi imaju posebno značenje BiH “koja nastoji izići iz brojnih patnji, koje su posljedica ugnjetavačkoga režima i višegodišnjega rata”. Papa je poručio da će se to postojeće teško stanje moći svladati “stvaranjem demokratskih ustanova na političkoj i upravnoj razini”, napomenuvši kako je još potrebnije raditi na istinskoj duhovnoj obnovi “koja omogućuje da čovjek bude spreman na oprost, pomirbu i uzajamno poštivanje vjerskoga i kulturnoga identiteta svakoga pojedinca”. To su, naime, putovi koji vode stvaranju “sretnoga, mirnoga, slobodnoga i solidarnoga društva. To je put, koji omogućuje toliko žuđeni povratak prognanika i izbjeglica u njihov rodni kraj, u ozračju sigurnosti i potpune slobode”, istaknuo je Papa.
Biskup Komarica u svom je govoru Ivanu Pavlu II. istaknuo zahvalnost za nezaboravni pastirski pohod BiH, “čin očinske skrbi i ljubavi prema katolicima i prema svim ostalim građanima naše Domovine”, kazavši kako ovaj i budući naraštaji “istinskome i najvećemu prijatelju naše zemlje, brižnome Bijelom Ocu nas sinova i kćeri Katoličke crkve” duguje “trajnu i neizmjernu zahvalnost za bezbrojne izraze ljubavi i konkretne, učinkovite skrbi”. U to su se posebno uvjerili u tijeku “nedavne teške ratne tragedije, koja nas je sve bila pogodila i čije mnogostruke, još uvijek otvorene rane, Vi, kao milosrdni Samarijanac suvremenoga svijeta, ustrajno nastojite izliječiti”. Biskup Komarica posebno je istaknuo Papine riječi s euharistijskog slavlja u Banjoj Luci: “Zemljo Bosno i Hercegovino, Papa te nosi u svojemu srcu i želi ti dane napretka i mira!”, kojima je Papa još jednom je potvrdio svoju trajnu blizinu i posebnu ljubav, i koja je posebno dragocjena za “još uvijek, nažalost, mnogobrojne obespravljene građane naše Domovine, među kojima su ne samo članovi moje Banjolučke biskupije, nego i cijele Vrhbosanske metropolije. Oni se u nadi protiv svake nade ustrajno nadaju da će im se konačno vratiti sva nasiljem oduzeta ljudska prava i njihove građanske slobode, među kojima su i pravo na povratak i život dostojan čovjeka u rodnome kraju”.
Predsjednik BK BiH na kraju je Svetom Ocu izrazio obećanje da će hrvatski katolici iz BiH “po uzoru na višestoljetne primjere svojih otaca, ostati i u buduće vjerni slavnome Kristovu Križu”, kojega je Ivan Pavao II. u središtu Banjolučke biskupije predao mladeži da joj “bude uvijek svjetlo i putokaz” na njezinu putu prema kraljevstvu Božjemu.
Nakon susreta s Papom, predsjednik Čović razgovarao je s državnim tajnikom Svete Stolice kardinalom Angelom Sodanom, s kojim je razmotrio razvoj crkvenih, društvenih i političkih prilika u BiH te njezine perspektive ulaska u Europsku uniju.