Papa primio nove veleposlanike
Vatikan (IKA )
Njegujte dijalog i suradnju u društvu koje postaje sve više globalizirano
Vatikan, (IKA) – Njegujte dijalog i suradnju u društvu koje postaje sve više globalizirano, jer ta je suradnja nužna kako bi pomogla razvoj one solidarnosti koja je uvjet za rast pravde i dužnog poštovanja dostojanstva, prava i težnji svih ljudi, istaknuo je papa Franjo novim nerezidentnim veleposlanicima pri Svetoj Stolici iz Jemena, Novog Zelanda, Svazija, Azerbajdžana, Čada, Lihtenštajna i Indije, koje je 14. prosinca primio u Vatikanu.
Papa je napomenuo kako je svjestan da novi veleposlanici dolaze iz različitih zemalja, a povijest svake pojedine nacije obilježavaju različite kulturne i vjerske tradicije. Stoga je iskoristio priliku da istakne pozitivnu i konstruktivnu ulogu takve različitosti u zajednici naroda. Međunarodna se zajednica, upozorio je Sveti Otac, suočava s nizom složenih prijetnji održivosti okoliša te svjetske društvene i ljudske ekologije, kao i s opasnošću za mir i slogu koja proizlazi iz nasilnih fundamentalističkih ideologija i regionalnih sukoba koji se često pojavljuju pod krinkom suprotstavljenih interesa i vrijednosti.
Ipak, važno je imati na pameti kako različitost ljudske obitelji nije po sebi uzrok tih izazova mirnom suživotu. Doista, centrifugalne sile koje bi htjele razdvojiti ljude ne nalaze se u njihovim razlikama, nego u neuspjehu da krenu putom dijaloga i razumijevanja koji je najdjelotvorniji način odgovaranja na te izazove, rekao je Papa a izvještava Radio Vatikan.
Vaša je prisutnost ovdje podsjetnik ključne uloge dijaloga u omogućavanju življenja različitosti na vjerodostojan i međusobno obogaćujući način u društvu koje postaje sve više globalizirano, kazao je Sveti Otac novim veleposlanicima te napomenuo da komunikacija puna poštovanja dovodi do suradnje, posebno u promicanju pomirenja gdje je to najpotrebnije. Sa svoje strane ta suradnja pomaže napretku one solidarnosti koja je uvjet za rast pravde i dužno poštovanje dostojanstva, prava i težnji svih ljudi. Opredjeljenje za dijalog i suradnju mora biti glavno obilježje svake ustanove međunarodne zajednice, kao i svake nacionalne i mjesne ustanove, jer sve su odgovorne tragati za općim dobrom, istaknuo je papa Franjo.
Promicanje dijaloga, pomirenja i suradnje ne smije se uzeti zdravo za gotovo. Imamo kolektivnu odgovornost obrazovati mlade ljude o važnosti tih načela. Prenošenje ove dragocjene baštine na našu djecu i unučad neće samo osigurati mirnu i uspješnu budućnost, nego će također odgovoriti na zahtjeve međugeneracijske pravde i onoga cjelovitog ljudskog razvoja koji je pravo svakog muškarca, žene i djeteta, kazao je papa Franjo te je na kraju veleposlanicima poželio sve najbolje u njihovoj novoj službi, zazivajući na njih, njihove obitelji i narode obilje Božjega blagoslova.