Papa: Svijet trebamo gledati očima majki
FOTO: Vatican Media // Papa Franjo primio izaslanstvo Američkoga židovskog odbora (Vatican Media)
Vatikan (IKA)
Papa Franjo primio je na Međunarodni dan žena, 8. ožujka, u Vatikanu izaslanstvo Američkoga židovskog odbora, upozorivši ih da „Ako sanjamo budućnost mira, trebamo ženi dati prostora“. Izrazio je zabrinutost zbog ponovnog izbijanja antisemitskih napada, istaknuvši ponovno važnu ulogu međureligijskoga dijaloga i suradnje između židova i kršćana u promicanju mira i zaštite života.
Američki židovski odbor jedna je od najstarijih židovskih organizacija, koja se zauzima u židovsko-katoličkom dijalogu onoliko godina koliko ih ima deklaracija Drugoga vatikanskog sabora Nostra aetate, taj vrlo važan dokument za ponovno otkrivanje bratstva, rekao je Sveti Otac, prenosi Vatican News.
Papa je govorio o vezi između mira i žene, te ponovno, kako je učinio već više puta u drugim govorima, istaknuo važnost žene i njezina pogleda na svijet. Posebno je istaknuo njezin nezamjenjivi prinos u izgradnji svijeta koji treba biti dom za sve ljude. Žena, naime, svijet čini lijepim, i održava ga na životu, istaknuo je Papa. Donosi vam milost koja stvari čini novima, zagrljaj koji uključuje, hrabrost za darivanje sebe. Mir je žena, napomenuo je papa Franjo. Uvijek se nanovo rađa iz nježnosti majki. Zbog toga se san o miru ostvaruje gledajući na ženu. Kako nam govori Knjiga postanka, nije slučajno žena stvorena od čovjekova rebra dok je spavao (usp. Post 2, 21). Odnosno, ženini su počeci u blizini srca i u snu, tijekom sna. Zbog toga ona u svijet donosi san o ljubavi. Ako nam je budućnost na srcu, ako sanjamo budućnost mira, trebamo ženi dati prostora, poručio je papa Franjo.
Dodao je kako je za promicanje mira i zaštite života vrlo važan i međureligijski dijalog. Papa je stoga izrazio veliku zabrinutost zbog ponovnog izbijanja, u više zemalja, okrutnih antisemitskih napada, te kazao da je za njega izvor velike zabrinutosti širenje ozračja zlobe i gnjeva na koje se hvata izopačeno pretjerana mržnja. Poručio je da bilo koji oblik antisemitizma za kršćanina nijekanje vlastitih korijena, apsolutna kontradikcija. Zbog toga su bitni međureligijski dijalog i suradnja između židova i kršćana. U borbi protiv mržnje i antisemitizma važno sredstvo je međureligijski dijalog usmjeren na promicanje zauzimanja za mir, uzajamnoga poštovanja, zaštite života, vjerske slobode i očuvanja stvorenoga.
Osim toga, židovi i kršćani dijele bogatu duhovnu baštinu koja omogućuje zajedničko ostvarivanje mnogo dobrih stvari. U vremenu u kojemu je Zapad izložen sekularizmu koji lišava osobnosti, vjernici trebaju surađivati kako bi učinili vidljivijom Božju ljubav prema ljudskom rodu, te kako bi ostvarili konkretne geste blizine, suprotstavljajući se sve većem ravnodušju. U svijetu u kojemu je udaljenost između mnogih koji imaju malo i manjine onih koji imaju mnogo svakoga dana sve veća, pozvani smo brinuti se o najranjivijoj braći: o siromašnima, slabima, bolesnima, djeci i starijim osobama, upozorio je papa Franjo.