Istina je prava novost.

Papa: U Libanonu crkva posvećena sv. papi Ivanu XXIII. svjedoči mir

U brzojavu talijanskom vojnom ordinariju nadbiskupu Santu Marcianou u povodu otvaranja nove crkve u vojnoj bazi u Libanonu 18. ožujka papa Franjo zaželio je da to mjesto bogoslužja „bude neprestani poziv na susret s Gospodinom u intimnoj molitvi kako bismo je svjedočili u svakodnevnom životu, postajući svjedoci mira i bratstva“.

Crkva je posvećena Ivanu XXIII. a pastoralni prostor uz nju Mariji Kraljici Karmela. U brzojavu koji je potpisao njegov državni tajnik kardinal Pietro Parolin, Papa je čestitao sudionicima slavlja, izražavajući poštovanje tom značajnom ostvarenju. Tim je osjećajima zajamčio da će ih se sjećati u molitvi te im rado poslao poseban apostolski blagoslov.

Crkva je izgrađena uz sudjelovanje svih kršćanskih konfesija zajedno sa šiitskim i sunitskim muslimanima. Prije samo 65 godina nadbiskup Roncalli, kao papinski poslanik, otputovao je u Libanon kako bi okrunio „Mariju Kraljicu Libanona“, podsjetivši također na iskustvo zajedništva i mira uspostavljenih u ono vrijeme u nazočnosti patrijarha i biskupa raznih obreda: maronitskoga, grčkoga, sirskoga, kaldejskoga, koptskoga i latinskoga, prenosi Vatican News.

Danas se papa Ivan XXIII. vraća u Libanon kao svetac i zaštitnik talijanske vojske. Papa mira dolazi u taj svoj dom i želi da shvatimo koliko je odgovornosti za mir povjereno oružanim snagama, rekao je nadbiskup Santo Marciano u propovijedi na misi posvete crkve.

Istaknuo je nove vrste sukoba koji zahtijevaju sve više ujedinjenu i kompetentnu međunarodnu zaštitu, ali sve pažljiviju u suzbijanju logike mržnje i osvete, moći i ugnjetavanja, isključivanja i povrede ljudskog dostojanstva.

Riječ je o logici koja je sposobna potaknuti svjetske ratove i nutarnje sukobe, kriminal i fundamentalistički terorizam koji danas siju strah i smrt. Podsjetivši da je sveti papa Ivan XXIII. bio vojni kapelan i apostolski nuncij na Bliskom istoku, nadbiskup Marciano je zaključio da je sveti papa Ivan došao poučiti njihova srca kako bi kao mirotvorci mogli graditi i upućivati na putove pomirenja u mirnom i marljivom suživotu među kulturama, rasama i religijama.

Potom je potaknuo vojnike okupljene na slavlju da traže jedinstvo između zakona i ljubavi.

Jedinstvo koje je uvijek moguće i sve više potrebno u našem svijetu koji se često skriva u legalizmu koji je nemilosrdan i isključuje, ili u nestvarnom pacifizmu i daleko od potreba najslabijih, rekao je nadbiskup Marciano.

Istaknuo je Crkvu kao dom za vojnike kršćane, no i za mnoge muškarce, žene i djecu koje u svojoj službi susreću i brane, ali i za braću drugih kultura i religija koje prihvaćaju.

Osvrćući se na međunarodnu vojnu mirovnu misiju u Libanonu UNIFIL, nadbiskup ju je opisao kao dom među kućama ljudi koji želi pomoći toj naciji. Zatim ih je potaknuo da usmjere pozornost na mirovni proces koji je obilježen teškoćama i nadom i na mjesto, to jest misiju, u kojoj se nastoji čuvati i promicati mir, zahvaljujući suradnji među vojskama raznih zemalja, s različitim kulturama i religijama.

Svi ste radili zajedno pripremajući ovu crkvu i svi svakodnevno radite zajedno pomoću dijaloga koji se udiše u vjerskoj stvarnosti Libanona i zajedničkim traganjem za mirom koji je povlašteni put zajedništva, zaključio je talijanski vojni ordinarij.