Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa za "etički odgovornu globalizaciju"

Vatikan

Papa upozorio na uznemirujući vidik globalizacije koji pogoršava stanje onih koji su u potrebi, jer ne pridonosi u dovoljnoj mjeri rješavanju prilika gladi, siromaštva i društvene nejednakosti i jer ne mari za očuvanje okoliša

Vatikan, (IKA) – “Posebni interesi i zahtjevi tržišta često prevladavaju nad brigom za opće dobro. To vodi tomu da slabije članove društva ostavi bez primjerene zaštite i može cijele narode i kulture izložiti strašnoj borbi za preživljavanje”, upozorio je papa Ivan Pavao II. primivši 2. svibnja u audijenciju sudionike plenarne skupštine Papinske akademije za društvene znanosti. U svom obraćanju na engleskom jeziku Papa je izrazio nadu da će stručna mišljenja i iskustva iznesena na tome skupu pomoći rasvjetljivanju načina na koji će se globalizacija moći najbolje voditi i upravljati na dobro cijele ljudske obitelji.
“Doista, proces u kojem kapital, dobra, informacije, tehnologija i znanje razmjenjuju i kruže svijetom danas često izmiču tradicionalnim mehanizmima nadzora koje su uvele nacionalne vlade i međunarodne agencije. Posebni interesi i zahtjevi tržišta često prevladavaju nad brigom za opće dobro. To vodi tomu da slabije članove društva ostavi bez primjerene zaštite i može cijele narode i kulture izložiti strašnoj borbi za preživljavanje”, istaknuo je Papa. Upozorava na uznemirujući vidik globalizacije koji pogoršava stanje onih koji su u potrebi, jer ne pridonosi u dovoljnoj mjeri rješavanju prilika gladi, siromaštva i društvene nejednakosti i jer ne mari za očuvanje okoliša. “Ti vidici globalizacije”, upozorava Papa, “mogu dati povoda krajnjim reakcijama, dovodeći do pretjeranih nacionalizama, vjerskog fanatizma te čak čina terorizma”. Papa pritom upozorava kako je sve to vrlo daleko od “etički odgovorne globalizacije” koja se prema osobama odnosi kao prema ravnopravnim partnerima, a ne kao prema pasivnim oruđima.
Prema Papinu mišljenju, nema sumnje da su potrebne smjernice koje će “globalizaciju čvrsto staviti u službu istinskoga ljudskog razvoja, koji obuhvaća razvoj svake osobe i cijele osobe, u punom poštivanju prava i dostojanstva svih”. Jasno je, ističe Papa, da globalizacija sama po sebi nije problem. Problemi, naime, nastaju zbog pomanjkanja djelotvornih mehanizama koji će je pravilno usmjeriti. “Globalizacija se mora uključiti u širi sklop političkoga i gospodarskog programa koji teži istinskom napretku cijeloga čovječanstva. Na taj će način biti u službi cijele ljudske obitelji, ne donoseći više koristi samo povlaštenoj nekolicini već unaprjeđujući zajedničko dobro svih. Tako će se istinski uspjeh globalizacije mjeriti po stupnju u kojem je ona omogućila uživati temeljna dobra uzdržavanja i stanovanja, odgoja i zaposlenja, mira i društvenog napretka, gospodarskog razvoja i pravde. Taj će se cilj ostvariti samo pod vodstvom međunarodne zajednice i uz pomoć primjerenih propisa uvedenih od strane općepriznatoga političkog uređenja”, rekao je Papa. Bitno je, zaključio je Papa, da napredak ide tim smjerom, da se poduzmu svi napori koji su “čvrsto utemeljeni na nepromjenjivim društvenim vrijednostima istine, slobode, pravednosti, solidarnosti, supsidijarnosti i – iznad svega – ljubavi, koja je majka i punina svih kršćanskih i ljudskih kreposti”.