Budi dio naše mreže
Izbornik

Patrijarh Bartolomej na proslavi 30. godina međunarodnoga priznanja Hrvatske u Istanbulu

Istanbul (IKA)

Na svečanoj proslavi tridesete obljetnice uspostave diplomatskih odnosa između Republike Hrvatske i Republike Turske sudjelovao je u nedjelju 6. veljače u Istanbulu i ekumenski i carigradski patrijarh Bartolomej.

U sklopu programa održao je i prigodan govor u kojemu je čestitao dvjema zemljama zbog – kako je istaknuo – triju desetljeća međusobnoga zbližavanja, zajedničkih inicijativa i plodonosne suradnje koja donosi napredak, mir i prosperitet dvama narodima. Domaćin ekumenskome patrijarhu na svečanome prijemu u hotelu Pera Palace bila je generalna konzulica Republike Hrvatske u Istanbulu i predsjednica istanbulskoga Konzularnoga zbora dr. Ivana Zerec.

„Narodima Turske i Hrvatske od srca želimo duge godine plodonosnih odnosa“, rekao je na svečanosti patrijarh Bartolomej koji se odazvao na proslavu u vidu dobrih odnosa Generalnoga konzulata Republike Hrvatske u Istanbulu s Ekumenskim patrijarhatom. Naime, konzulica Zerec već je u nekoliko navrata tijekom svojega četverogodišnjeg mandata sudjelovala na simpozijima u organizaciji patrijarhata te se osobno susretala s patrijarhom Bartolomejem za kojega kaže da „poštuje i cijeni hrvatski narod, njegovu privrženost vjeri te da se s radošću prisjeća posjeta Hrvatskoj 2016. godine.“

Uz diplomatske odnose Hrvatske i Turske, ekumenski se patrijarh u govoru dotaknuo i širih društvenih tema, posebno istaknuvši kako cilj politike i ekonomije treba biti služenje čovječanstvu, obrana zajedničkih univerzalnih vrijednosti u duhu razumijevanja, bratstva i zaštite okoliša. Nasuprot tome, kazao je patrijarh Bartolomej, doživljavamo sve veću prisutnost društvene nepravde, prisilnih migracija i diskriminacije, rata, nasilja, kršenja ljudskih prava, nekontroliranoga iskorištavanja prirodnih resursa te uništavanja Božjega stvorenja. „Nitko – ni nacija, ni država, ni vjera, ni znanost, ni tehnologija – ne mogu se sami suočiti s tim problemima. Potrebno je zajednički preuzeti odgovornost, nužni su zajednička mobilizacija, napori i usmjeravanje cilju. Potrebna nam je otvorenost jednih prema drugima i iskreni dijalog – zaista trebamo jedni druge. Sve institucije, sve religija i osobe dobre volje, a posebice mlade generacije, imaju posebnu odgovornost i trebaju pridonositi zaštiti slobode, ljudskih prava i dostojanstva te građenju kulture solidarnosti“, rekao je patrijarh Bartolomej.

Hrvatska generalna konzulica dr. Zerec za Hrvatsku katoličku mrežu istaknula je čast što je na proslavi velikoga jubileja sudjelovao i ekumenski patrijarh. „Zna se kako patrijarh rijetko ukazuje čast posjećujući takve vrste prijema, ali nama je dolaskom i obraćanjem iskazao veliko poštovanje“, kazala je Zerec, posvjedočivši kako je u Istanbulu, bivšoj prijestolnici triju velikih carstava, vidljiv snažan odjek vjere na društvena zbivanja i međuljudske odnose te se duboko osjeća duhovna prisutnost.

Imajući u vidu kako je ondje akreditiran velik broj diplomata iz stotinjak država iz svih krajeva svijeta, ni ne čudi što je upravo duhovnost važan element koji obogaćuje i oplemenjuje rad brojnih diplomata, bez obzira na vjersku i nacionalnu pozadinu. Kako je navela dr. Zerec treba imati na umu kako je diplomacija u Istanbulu drukčija i posebna jer na živ način obuhvaća i „crkvenu diplomaciju” (eng. church diplomacy). „Tako vjerski vođe sve češće nastupaju uz vodeće svjetske političare na međunarodnim skupovima podržavajući univerzalne ideje poput zaštite prava žena i rade na osvješćivanju važnosti klimatskih promjena. U modernome je vremenu pravilna interpretacija svetih knjiga izrazito važna, a autoritet vjerskih vođa po tom je pitanju od presudnoga značaja. Upravo su rastući odjeci duhovnosti u svijetu razlog sve veće važnosti ‘crkvene diplomacije’ danas“, mišljenja je dr. Zerec.