Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Permanentno obrazovanje mladih svećenika Riječke metropolije

„Izazovi ovisnosti“ bila je tema susreta permanentnog obrazovanja mladih svećenika Riječke metropolije koji su se okupili 11. studenog u Lovranu.

Predavanja je, s nizom praktičnih primjera i stvarnih ljudskih sudbina, održala psihoterapeutkinja Ureda za obitelj Riječke nadbiskupije Vedrana Blašković, a susret je organizirao Metropolitanski pastoralni institut. Svećenici su o problemu ovisnosti slušali kako bi mogli prepoznati simptome i pomoći onima koje susreću u pastoralnom radu, ali i suočiti se s osobnim slabostima.

„Ovisnost je jedna od najtežih bolesti jer za nju nema lijekova“, rekla je Blašković objasnivši kako za druge psihičke poremećaje postoje medikamenti. Riječki nadbiskup Mate Uzinić u uvodnim je riječima mlade svećenike potaknuo da posvete pozornost ovom problemu kako bi mogli prepoznati opasnost ovisnosti u drugima, ali i da paze na sebe i svoje duševno zdravlje. Istaknuo je kako ih na to upućuje njihova služba u kojoj su kao svećenici pozvani u potpunosti se dati za druge, ali moraju paziti da u tome ne izgore. Pozvao ih je da pronađu ispunjenje u svom duhovnom pozivu i ne podliježu onome što remeti njihov duhovni mir. Posebno je to važno jer se na svećenike drugačije gleda, upozorio je nadbiskup, svećenici su više od ostalih pozvani biti uzor i svaka nesavršenost vodi u opasnost sablazni čime nanose štetu i sebi i Crkvi.

Vedrana Blašković primijetila je kako se svećenici ponekad moraju suočiti s teškim životnim pričama za koje nisu stručno pripremljeni. No i tu takvim slučajevima pozvani su pažljivo slušati, posvetiti vrijeme osobi, prepoznati problem i pokušati pomoći makar uputivši ju da potraži stručnu psihološku pomoć. „Čovjek je cjelovito biće duha, duše (psihe) i tijela i potrebna mu je cjelovita pomoć. Zbog toga mu treba i duhovnost i psihologija. Tu je značajna i vaša uloga. Mnogi ljudi imaju veliko povjerenje u svećenike i bit će im dragocjen vaš savjet i pomoć“, rekla je Blašković.

Potresno je bilo svjedočanstvo jednog ovisnika o kladionicama koji se unazad dvije godine uspješno liječi. Hrabro je stao pred mlade svećenike i ispričao svoju poučnu životnu priču. Ta je tema potaknula i raspravu o kladionicama i općenito igrama na sreću kojima su ljudi, a pogotovo mladi, vrlo izloženi. Blašković je ukazala da je Hrvatska na prvom mjestu u Europi po broju kockarnica u odnosu na broj stanovnika. Država tu ne čini dovoljno u kontroli i suzbijanju ovisnosti jer i sama dobro zarađuje od poreza na igre na sreću.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se