Budi dio naše mreže
Izbornik

Ploče: Nadbiskup Barišić posvetio novu crkvu Kraljice Neba i Zemlje

Ploče

Ploče su bile jedini hrvatski grad koji nije imao crkve ni zvonika

Ploče, (IKA) – “Ovo je povijesni događaj za Ploče, nadbiskupiju i Domovinu. U Pločama su željeli razbiti ploče saveza s Bogom, ploče ljubavi, ploče dijaloga Boga i čovjeka. Htjeli su nam nametnuti ploče monologa, diktature i svojih “svetaca” idola”, rekao je splitsko- makarski nadbiskup Marin Barišić, predvodeći u nedjelju 20. svibnja svečano euharistijsko slavlje tijekom kojega je posvetio novu župnu crkvu Kraljice Neba i Zemlje u Pločama. Misno slavlje predvodio je u koncelebraciji sa župnikom don Petrom Mikićem i svećenicima Neretvanskoga dekanata i šire, a slavlje je pjesmom uveličao mješoviti župni zbor uz orguljsku pratnju Jasne Krilić te djeca i mladež svojim kreativnim izvedbama i pozdravima svome pastiru i domovini.

Župa u Pločama utemeljena je 21. studenoga 1961. godine. Ploče su bile jedini hrvatski grad koji nije imao crkve ni zvonika. Komunističke su vlasti 40 godina branile gradnju crkve, želeći, kako kaže župnik don Petar “ubiti vjeru u srcima ljudi, što je opasnije od rušenja crkava u ratu”. Misa se prvotno služila u maloj baraci koju je narod prozvao “Sveta baraka”, a služila je za župnu kapelu do 1983. god. kada je otvorena nova kapela posvećena sv. Liberanu u prizemlju kupljene obiteljske kuće. S barakom se događa što i s Betlehemom, to je put koji vodi do središta, rekao je nadbiskup u svojoj homiliji. Zemljani radovi započeli su u srpnju 1998., a izvela ih je 66 pukovnija Hrvatske vojske, koju je vodio general Ljubo Ćesić Rojs. Blagoslov gradilišta u kolovozu iste godine obavio je župnik Mikić. Prvi radovi na gradnji župne crkve napravljene u obliku bazilike, počeli su 18. siječnja 1999., a vodilo ih je splitsko poduzeće Konstruktor. Interijer je izveden po zamisli župnika u suradnji s nadzornim inženjerom Dubravkom Lekićem. Crkva je sagrađena iznimno velikim trudom i župnikovom upornošću, na najljepšem mjestu u srcu Ploča, čudesno očuvanom u samom središtu, na Obali Hrvatskih branitelja, rekao je nadbiskup, s lijepo uređenim trgom – perivojem oko crkve i pastoralnog centra, koje je projektirao Ivan Vulić, a u sklopu kojega su i župni stanovi za svećenike te stambeni prostori za redovnice. Kompleks crkve duge 29 (bez apside), a široke 17 metra s pastoralnim centrom, proteže se na 3000 metara četvornih. “Posveta crkve je susret neba i zemlje. Htjelo se zatvoriti nebo oblacima, maglom i popločati ga. Ali oblaci prolaze, a nebo ostaje otvoreno za onoga koji vjeruje. Gospodin ovdje želi biti i ostati s nama u dijalogu”, istaknuo je splitsko-makarski nadbiskup, dodavši da je onodobno nebo bilo ideološki zatvarano, a danas je opasnost egzistencijalnoga zatvaranja različitim stilovima življenja: egoizam, hedonizam, samodostatnost, pohlepa, zatvaranje sebe od Neba i bližnjega. “Stoga je potrebno jesti s novoga stabla, stabla života a to je Crkva i oltar, koji ćemo danas pomazati, na kojemu će rasti plodovi Božje ljubavi”, rekao je mons. Barišić, potaknuvši na otvorenost Bogu i čovjeku, na nedjeljnu misu i zajedništvo u zahvalnosti Kristu jer “od danas ovaj grad postaje prepoznatljiviji i za nebo”.

Svoj je govor zaključio riječima: “U Pločama su vidjeli model grada za socijalističku i bezbožničku budućnost, grad bez crkve i bez Boga, grad protiv Boga. No to nisu mogli provesti u ovomu hrvatskom kraju. Ovo je plodno tlo, premda je posljednji kršten ima duboke kršćanske i nacionalne korijene življene u srcima naraštaja. A ovaj je događaj duhovna integracija cijele domovine”. Izmolivši posvetnu molitvu, nadbiskup je svetim uljem pomazao oltar i zidove crkve, obavio obred kađenja oltara i crkve te predao župniku upaljenu svijeću, a don Mile Vidović pročitao je povelju o posveti crkve te je time završen obred posvete.

U Pločama, gradu s oko 7000 stanovnika, njih 5500 je kršteno. Poručivši Pločama da ostanu “ponosan i lijep hrvatski i katolički grad”, nadbiskup Barišić zahvalio je župljanima a nadasve župniku Mikiću, usporedivši ga s više od 50 metara visokim zvonikom, koji s urom i šest zvona, ponosno stoji uz novu crkvu. Na koru crkve u znak zahvalnosti župljana svome župniku vijorio je transparent “Hvala ti Petre!”. Vidljivo ganut, župnik don Petar kazao je: “Hvala vam. Danas i sunce ljepše sja i cvijeće ljepše miriše. Naši djedovi i bake snivali su ovo što smo mi danas doživjeli. Dragi vjernici i Hrvati, ni pedalj naše domovine nemojte prodati. Iznajmiti da, ali ne i prodati!”.
U svečanom je bogoslužju sudjelovalo više tisuća vjernika, među kojima su bili predstavnici županijske i gradske vlasti, direktor luke Ploče i komodor HRM-e, gradonačelnici okolnih mjesta i čelnici svih stranaka te rogotinske i kominske žene u narodnim nošnjama.