Počinju nove edukacijske aktivnosti Isusovačke službe za izbjeglice
FOTO: Vatican Media // Odgojitelji Isusovačke službe za izbjeglice u Hrvatskoj prevoditelj Amin Shuryabi i prihologinja Dijana Đapić (Vatican Media)
Zagreb (IKA)
Isusovačka služba za izbjeglice kroz kolovoz, rujan i listopad održat će edukativne susrete u pet gradova u Hrvatskoj, gdje će podijeliti iskustva i prakse, senzibilizirati te informirati i educirati sudionike i lokalnu zajednicu o integraciji izbjeglica te poticati prihvaćanje i interkulturalno povezivanje, prenosi Vatican News.
„Kad govorimo o migrantima i raseljenim osobama prečesto se zaustavljamo na statističkim podacima. Ali ne radi se o brojevima nego o stvarnim ljudima! Susret s njima pomoći će nam da ih upoznamo, a kad se upoznamo s njihovim pričama moći ćemo ih razumjeti. Moći ćemo, na primjer, shvatiti da je nesigurnost koju smo tako bolno iskusili uslijed ove pandemije konstantno prisutna u životima raseljenih osoba”, poručuje papa Franjo u svojoj poruci za 106. svjetski dan selilaca i izbjeglica, koji se obilježava 27. rujna.
U svjetlu tragičnih zbivanja koja su obilježila 2020. godinu, Papa je naglasio svoju želju da ta poruka, premda posvećena prognanicima, dopre do svih onih koji su prolazili i još uvijek prolaze kroz iskustvo oskudice, napuštenosti, marginaliziranosti i odbačenosti kao rezultat globalne pandemije virusa COVID-1). Stoga će i Isusovačka služba za izbjeglice u Hrvatskoj (JRS), provodeći tu Papinu poruku u djelo, u narednom razdoblju nastavljati svoje uobičajene aktivnosti informiranja i senzibilizacije šire i ciljane javnosti, kroz suradnju s medijima na nacionalnoj i lokalnim razinama, te kroz svoje uobičajene medijske kanale, društvene mreže, stalne rubrike u pojedinim medijima, te kroz javno zagovaračko djelovanje.
Naime, provođenjem projekta Integracija osoba pod međunarodnom zaštitom preseljenih iz Turske te integracija i zbrinjavanje osoba po osnovi drugih oblika solidarnosti s državama članicama Europske unije u partnerstvu s Vladom Republike Hrvatske, te kroz rad i suradnju s drugim dionicima javnih službi i organizacija, organizacijama civilnog društva i volonterima, Isusovačka služba za izbjeglice uvidjela je potrebu i dobrobit podjele iskustava i dobrih integracijskih praksi.
Stoga će JRS kroz kolovoz, rujan i listopad održati edukativne susrete u pet gradova u Hrvatskoj gdje će podijeliti iskustva i prakse, senzibilizirati te informirati i educirati sudionike i lokalnu zajednicu o integraciji izbjeglica te poticati prihvaćanje i interkulturalno povezivanje.
Uz predavanja, JRS će organizirati i provoditi interkulturna događanja u svrhu druženja, umrežavanja te boljeg upoznavanja izbjeglica preseljenih iz Turske s lokalnom zajednicom i s volonterima radi poticanja dugoročno uspješne i sveobuhvatne integracije. Sav taj proces JRS će popratiti medijskim aktivnostima s ciljem senzibilizacije javnosti za potrebe i prava osoba pod međunarodnom zaštitom u RH te promicanja i promocije projektnih aktivnosti i suradnji. Jer, potrebno je poznavati da bi se razumjelo. Znanje je nužan korak prema razumijevanju drugih, ističe se u ovogodišnjoj poruci. Usto – da bismo se jedni s drugima pomirili potrebno je slušati, i moramo uključivati da bismo promicali.
U sklopu svakog edukativnog susreta predviđa se vrijeme i za interaktivnu raspravu, diskusije, razmjenu iskustava te umrežavanje. Edukaciju će voditi i držati djelatnici JRS-a, dok će se pokriti teme, između ostalih, programa preseljenja na europskoj i hrvatskoj razini uz predstavljanje projekta i suradnje MUP-a i JRS-a, djelovanje u medijskom prostoru te podizanje medijske pismenosti i učenje obrazaca kritičnog čitanja i prepoznavanja lažnih vijesti, interkulturalni dijalog, rad s volonterima, psihosocijalni tretman u radu s migrantima, rodno uvjetovano nasilje, integracija na tržište rada, uloga prevoditelja, suradnja vladinog i civilnog sektora, integracija školske djece i dr.
Ukoliko epidemiološka situacija ne bude omogućavala provođenje projektnih aktivnosti u zamišljenoj formi, Isusovačka služba za izbjeglice će sve navedene aktivnosti provesti on-line, u jednakom opsegu, putem interaktivnih virtualnih komunikacijskih platformi. Na taj će način JRS svoje poslanje pratiti – služiti – zagovarati izbjeglice i sve prisilno raseljene osobe još jednom pridružiti djelovanju vatikanskog odjela za migrante i izbjeglice s kojim već godinama surađuje gradeći društvo prihvaćanja, dobrodošlice i pomirenja, ističe se u prilogu Vatican Newsa.