Istina je prava novost.

Požega: Hrvatska zajednica bračnih susreta proslavila dvadesetu obljetnicu postojanja

Na Drugu nedjelju došašća, 8. prosinca članovi zajednice bračnih susreta Župe sv. Leopolda Mandića u Požegi obilježili su 20. obljetnicu svoga postojanja. U toj prigodi euharistijsko slavlje u župnoj crkvi predvodio je požeški biskup Ivo Martinović u zajedništvu s domaćim župnikom Jozom Jurićem, članovima zajednice bračnih susreta iz Požege, Đakova i Virovitice te drugim vjernicima spomenute Župe.

Na početku euharistijskog slavlja župnik Jurić je pozdravio sve sudionike i uputio riječ dobrodošlice biskupu Martinoviću. Zahvalio mu je što je svojim dolaskom iskazao podršku obitelji i bračnoj zajednici te mu u ime članova zajednice bračnih susreta obećao daljnju potporu. U znak zahvalnosti koordinatori zajednice u Požegi Mirjana i Drago Mitrović predali su biskupu prigodni poklon. Zahvaljujući na pozdravu biskup je čestitao članovima zajednice njihovu dvadesetu obljetnicu djelovanja.

„Vaša je prisutnost u znaku Onoga s kojim ste počeli hodati od krštenja preko drugih sakramenata, a nadasve po sakramentu ženidbe te kroz bračne susrete. Ti susreti su svjedočanstvo žive vjere koju hrvatske obitelji imaju utemeljene u Isusu Kristu“, rekao je biskup Martinović. Osvrnuvši se na evanđeoski izvještaj u kojem Ivan Krstitelj poziva na pripravljanje puta Gospodinu, biskup je potaknuo članove zajednice bračnih susreta da svoj hod nastave s Bogom. „Bog prosvjetljuje naš život, naše susrete, našu vjeru, naše obitelji, našu nemoć i naš rad. On je onaj koji nam otkriva dubinu života i veličinu obiteljskog poziva. I sam je postao član ljudske obitelji. Iz božanske obitelji Presvetog Trojstva sišao je u zemaljsku obitelj da nam posvjedoči koliko ljubi obitelj i čovjeka. Želimo večeras zastati pred tom tajnom Božjeg darivanja, silaska i utjelovljenja u ljudsku povijest i obitelj“, poručio je biskup Martinović te nadodao kako se otajstvo Božjeg darivanja osobito ostvaruje u presvetoj euharistiji koja je izvor i snaga svake obitelji.

Biskup je započeo homiliju tumačeći prvo čitanje iz Knjige proroka Baruha koji s optimizmom gleda u budućnost. „Nakon razaranja Jeruzalemskog hrama i odlaska izraelskog naroda u babilonsko progonstvo u 6. stoljeću prije Krista, Baruh naviješta novu i bolju budućnost. On gleda na Božju prisutnost i vjeruje da će se ostvariti ono što Bog želi – Božja pravednost, ljubav, mir, dobrota.“ Kazao je kako se i mi u svom osobnom i obiteljskom životu možemo naći u naizgled bezizlaznim situacijama te je poručio kako je tada važno poput Baruha imati pouzdanje u Boga i gledati s Bogom u budućnost. „Čvrstu i stabilnu obitelj čini vjera u budućnost, pouzdanje da Bog vodi moj život, život moje obitelji i moje djece. Ono što je meni možda nejasno, neshvatljivo, neprihvatljivo, teško i problematično u Bogu ima jasnoću i budućnost. Zato je danas i uvijek važno osloniti se na njega i poput Baruha imati potpuno pouzdanje u Boga“, poručio je biskup.

Osvrnuo se potom na Poslanicu Filipljanima u kojoj sv. Pavao govori o ljubavi koja izgrađuje zajednicu i molitvi za nju. Primijetio je kako se u današnje vrijeme teško ostvaruje zajedništvo. „Pavao piše Filipljanima o njihovom zajedništvu u Gospodinu. To zajedništvo koje se ostvaruje u molitvi je plod međusobne ljubavi. Ta ljubav čini duhovni rast. Svjesni smo koliko je takvo zajedništvo potrebno u našim obiteljima. Zar ne primjećujemo kako su uz molitvu zajednički obiteljski susreti bogatstvo koje ispunja srce, daje ljepotu života i ljepotu obiteljske stvarnosti? Zato je ovaj poticaj koji Pavao upućuje Filipljanima poziv i svima nama da se trudimo oko zajedništva, da ga nastojimo ostvarivati. Znamo da je to nekada veoma teško, ali ne treba posustati“, rekao je biskup.

Govoreći nadalje o izazovima u odgoju i gradnji obiteljskog zajedništva, biskup je poručio roditeljima da u svojim obiteljima grade odnose čestim razgovorima. „Važno je s djecom i mladima razgovarati. Kroz monolog se ne ostvaruje zajedništvo. Zajedništvo se ostvaruje kroz dijalog, kroz slušanje, razumijevanje i prihvaćanje. To želimo i očekujemo i za sebe i kod Gospodina. Da nas On čuje, da nas razumije, da nas prihvati, da nam pomogne i onda kad možda ne slušamo u svojem srcu i u svome ponašanju.“

Biskup je zatim podsjetio na evanđeoski izvještaj u kojem sveti Luka govori o Ivanu Krstitelju koji poziva da se pripravi put Gospodinu. „Sv. Luka stavlja ovaj izvještaj u određeni povijesni kontekst. Spominje povijesna imena koja su bila simbol civilne i vjerske vlasti. Oni imaju svoju moć, ali još veću moć ima Bog koji je pobijedio i pobjeđuje svaku ljudsku vlast i moć, koje su prolazne. Luka posebno naglašava lik Ivana Krstitelja o kojem smo toliko puta slušali na različite načine. Ivanov glas, govor, riječ je ono što nam Bog danas po njemu poručuje za osobni život i hod u vjeri, za naše obitelji: ‘Pripravite put Gospodinu. Poravnite mu staze. Ispravite ono što je krivudavo i hrapavo’ (usp. Lk 3, 4-5)“.

Biskup je pozvao vjernike da promisle što je to što bi u životu bilo potrebno promijeniti. Kazao je potom kako obraćenje znači mijenjati sebe i još više otvoriti se Bogu. Potom je istaknuo kako Ivan Krstitelj prima Božji glas u pustinji. Ustvrdio je kako su mnogi hodočasteći u Svetu zemlju imali priliku vidjeti Jordansku pustinju, ali i druga mjesta poput Jordana, Betlehema, Nazareta i Jeruzalema te je zaključio kako se danas susret s Gospodinom ostvaruje u otajstvu euharistije. „Isus, utjelovljeni Sin Božji danas nam se daruje po svojoj riječi, po svome Tijelu i Krvi, po svojem glasu u ovoj pustinji, u ovoj crkvi, u ovoj svetoj misi. Pustinja je mjesto susreta s Bogom. Nema dubljeg i većeg mjesta gdje se ostvaruje susreta između Boga i čovjeka od euharistije. Iz tog susreta se ostvaruje ne samo obraćenje, nego silazak Božje milosti u naše srce koje Bog želi učiniti još boljim. I bit će bolje ako mu se otvorimo, ako mu povjerimo svoje srce, svoju slabost, grešnost i nemoć poput proroka Baruha. Tada ćemo primiti milost koja nas obnavlja i jača, koja nam pomaže da u ovom vremenu došašća još više upoznamo svoga Spasitelja i da ga još više zavolimo. Dopustimo mu da nas vodi ne samo do ovog Božića, nego i do vječnosti. Otvorimo mu svoja srca, otvorimo svoje biće glasu Ivana Krstitelja i glasu Isusa Krista koji nas poziva da uđemo u Božju ljubav kako bismo još više duhovno rasli i ostvarivali zajedništvo oslonjeno na Boga“, rekao je biskup.

Poželio je vjernicima da ih euharistija neprestano krijepi kako bi mogli svjedočiti Božju ljubav u svojim obiteljima, ali i izvan njih. „Na to nas poziva riječ Božja koja je pozvala i Ivana Krstitelja da bude glas koji viče u pustinji. Glas Božji poput Ivana Krstitelja danas smo mi, a osim glasa trebamo biti i svjedoci ljubavi poput njega i Sina Božjega koji nam je pokazao primjer Očeve ljubavi prema svakom čovjeku i prema svemu svijetu“, zaključio je biskup.

Pred kraj euharistijskog slavlja biskup je zahvalio članovima Hrvatske zajednice bračnih parova LZ u Požegi na ustrajnosti u braku i međusobnim susretima. Kazao je kako u današnje vrijeme mnogi odustaju od braka i lako pronalaze razloge za razvod te je naglasio kako je za uspješan brak važna žrtva.

„Žrtva je uvijek znak ljubavi, prihvaćanja i darivanja. Želim vam zahvaliti za sve ono što činite za svoje obitelji, za odgoj djece u vjeri, svjedočenje vjere, molitvu i za sve one žrtve koje su u vašim srcima i životima, a koje samo Bog zna. Želim vam još jednom zahvaliti i za ustrajnost u dolascima na ove bračne susrete. Vi znate koliko su oni važni i dragocjeni za vas i vaše obitelji.“ Biskup je također zahvalio svećenicima Jozi Juriću i Stjepanu Škvorcu koji jako dugo podupiru zajednice u svojim župama te ih potiču da nastave hod koji su započeli prije dvadeset godina. „Za sve ovo treba Isusove ljubavi. Njegova božanska ljubav nas treba nadahnjivati, okupljati, posvećivati i voditi. Tu ljubav nam je darovala Bezgrješna Djevica Marija čiju svetkovinu sutra slavimo. Neka vam Bezgrješna Djevica i naša nebeska Majka bude uvijek zagovornica i pomoćnica, ali i uzor u darivanju prema Bogu i ljudima.“