Požega: Hrvatska zajednica bračnih susreta proslavila dvadesetu obljetnicu postojanja
Biskup Ivo Martinović sa članovima Hrvatske zajednice bračnih susreta
Požega (IKA)
Na Drugu nedjelju došašća, 8. prosinca članovi zajednice bračnih susreta Župe sv. Leopolda Mandića u Požegi obilježili su 20. obljetnicu svoga postojanja. U toj prigodi euharistijsko slavlje u župnoj crkvi predvodio je požeški biskup Ivo Martinović u zajedništvu s domaćim župnikom Jozom Jurićem, članovima zajednice bračnih susreta iz Požege, Đakova i Virovitice te drugim vjernicima spomenute Župe.
Na početku euharistijskog slavlja župnik Jurić je pozdravio sve sudionike i uputio riječ dobrodošlice biskupu Martinoviću. Zahvalio mu je što je svojim dolaskom iskazao podršku obitelji i bračnoj zajednici te mu u ime članova zajednice bračnih susreta obećao daljnju potporu. U znak zahvalnosti koordinatori zajednice u Požegi Mirjana i Drago Mitrović predali su biskupu prigodni poklon. Zahvaljujući na pozdravu biskup je čestitao članovima zajednice njihovu dvadesetu obljetnicu djelovanja.
„Vaša je prisutnost u znaku Onoga s kojim ste počeli hodati od krštenja preko drugih sakramenata, a nadasve po sakramentu ženidbe te kroz bračne susrete. Ti susreti su svjedočanstvo žive vjere koju hrvatske obitelji imaju utemeljene u Isusu Kristu“, rekao je biskup Martinović. Osvrnuvši se na evanđeoski izvještaj u kojem Ivan Krstitelj poziva na pripravljanje puta Gospodinu, biskup je potaknuo članove zajednice bračnih susreta da svoj hod nastave s Bogom. „Bog prosvjetljuje naš život, naše susrete, našu vjeru, naše obitelji, našu nemoć i naš rad. On je onaj koji nam otkriva dubinu života i veličinu obiteljskog poziva. I sam je postao član ljudske obitelji. Iz božanske obitelji Presvetog Trojstva sišao je u zemaljsku obitelj da nam posvjedoči koliko ljubi obitelj i čovjeka. Želimo večeras zastati pred tom tajnom Božjeg darivanja, silaska i utjelovljenja u ljudsku povijest i obitelj“, poručio je biskup Martinović te nadodao kako se otajstvo Božjeg darivanja osobito ostvaruje u presvetoj euharistiji koja je izvor i snaga svake obitelji.
Biskup je započeo homiliju tumačeći prvo čitanje iz Knjige proroka Baruha koji s optimizmom gleda u budućnost. „Nakon razaranja Jeruzalemskog hrama i odlaska izraelskog naroda u babilonsko progonstvo u 6. stoljeću prije Krista, Baruh naviješta novu i bolju budućnost. On gleda na Božju prisutnost i vjeruje da će se ostvariti ono što Bog želi – Božja pravednost, ljubav, mir, dobrota.“ Kazao je kako se i mi u svom osobnom i obiteljskom životu možemo naći u naizgled bezizlaznim situacijama te je poručio kako je tada važno poput Baruha imati pouzdanje u Boga i gledati s Bogom u budućnost. „Čvrstu i stabilnu obitelj čini vjera u budućnost, pouzdanje da Bog vodi moj život, život moje obitelji i moje djece. Ono što je meni možda nejasno, neshvatljivo, neprihvatljivo, teško i problematično u Bogu ima jasnoću i budućnost. Zato je danas i uvijek važno osloniti se na njega i poput Baruha imati potpuno pouzdanje u Boga“, poručio je biskup.
Osvrnuo se potom na Poslanicu Filipljanima u kojoj sv. Pavao govori o ljubavi koja izgrađuje zajednicu i molitvi za nju. Primijetio je kako se u današnje vrijeme teško ostvaruje zajedništvo. „Pavao piše Filipljanima o njihovom zajedništvu u Gospodinu. To zajedništvo koje se ostvaruje u molitvi je plod međusobne ljubavi. Ta ljubav čini duhovni rast. Svjesni smo koliko je takvo zajedništvo potrebno u našim obiteljima. Zar ne primjećujemo kako su uz molitvu zajednički obiteljski susreti bogatstvo koje ispunja srce, daje ljepotu života i ljepotu obiteljske stvarnosti? Zato je ovaj poticaj koji Pavao upućuje Filipljanima poziv i svima nama da se trudimo oko zajedništva, da ga nastojimo ostvarivati. Znamo da je to nekada veoma teško, ali ne treba posustati“, rekao je biskup.
Govoreći nadalje o izazovima u odgoju i gradnji obiteljskog zajedništva, biskup je poručio roditeljima da u svojim obiteljima grade odnose čestim razgovorima. „Važno je s djecom i mladima razgovarati. Kroz monolog se ne ostvaruje zajedništvo. Zajedništvo se ostvaruje kroz dijalog, kroz slušanje, razumijevanje i prihvaćanje. To želimo i očekujemo i za sebe i kod Gospodina. Da nas On čuje, da nas razumije, da nas prihvati, da nam pomogne i onda kad možda ne slušamo u svojem srcu i u svome ponašanju.“
Biskup je zatim podsjetio na evanđeoski izvještaj u kojem sveti Luka govori o Ivanu Krstitelju koji poziva da se pripravi put Gospodinu. „Sv. Luka stavlja ovaj izvještaj u određeni povijesni kontekst. Spominje povijesna imena koja su bila simbol civilne i vjerske vlasti. Oni imaju svoju moć, ali još veću moć ima Bog koji je pobijedio i pobjeđuje svaku ljudsku vlast i moć, koje su prolazne. Luka posebno naglašava lik Ivana Krstitelja o kojem smo toliko puta slušali na različite načine. Ivanov glas, govor, riječ je ono što nam Bog danas po njemu poručuje za osobni život i hod u vjeri, za naše obitelji: ‘Pripravite put Gospodinu. Poravnite mu staze. Ispravite ono što je krivudavo i hrapavo’ (usp. Lk 3, 4-5)“.
Biskup je pozvao vjernike da promisle što je to što bi u životu bilo potrebno promijeniti. Kazao je potom kako obraćenje znači mijenjati sebe i još više otvoriti se Bogu. Potom je istaknuo kako Ivan Krstitelj prima Božji glas u pustinji. Ustvrdio je kako su mnogi hodočasteći u Svetu zemlju imali priliku vidjeti Jordansku pustinju, ali i druga mjesta poput Jordana, Betlehema, Nazareta i Jeruzalema te je zaključio kako se danas susret s Gospodinom ostvaruje u otajstvu euharistije. „Isus, utjelovljeni Sin Božji danas nam se daruje po svojoj riječi, po svome Tijelu i Krvi, po svojem glasu u ovoj pustinji, u ovoj crkvi, u ovoj svetoj misi. Pustinja je mjesto susreta s Bogom. Nema dubljeg i većeg mjesta gdje se ostvaruje susreta između Boga i čovjeka od euharistije. Iz tog susreta se ostvaruje ne samo obraćenje, nego silazak Božje milosti u naše srce koje Bog želi učiniti još boljim. I bit će bolje ako mu se otvorimo, ako mu povjerimo svoje srce, svoju slabost, grešnost i nemoć poput proroka Baruha. Tada ćemo primiti milost koja nas obnavlja i jača, koja nam pomaže da u ovom vremenu došašća još više upoznamo svoga Spasitelja i da ga još više zavolimo. Dopustimo mu da nas vodi ne samo do ovog Božića, nego i do vječnosti. Otvorimo mu svoja srca, otvorimo svoje biće glasu Ivana Krstitelja i glasu Isusa Krista koji nas poziva da uđemo u Božju ljubav kako bismo još više duhovno rasli i ostvarivali zajedništvo oslonjeno na Boga“, rekao je biskup.
Poželio je vjernicima da ih euharistija neprestano krijepi kako bi mogli svjedočiti Božju ljubav u svojim obiteljima, ali i izvan njih. „Na to nas poziva riječ Božja koja je pozvala i Ivana Krstitelja da bude glas koji viče u pustinji. Glas Božji poput Ivana Krstitelja danas smo mi, a osim glasa trebamo biti i svjedoci ljubavi poput njega i Sina Božjega koji nam je pokazao primjer Očeve ljubavi prema svakom čovjeku i prema svemu svijetu“, zaključio je biskup.
Pred kraj euharistijskog slavlja biskup je zahvalio članovima Hrvatske zajednice bračnih parova LZ u Požegi na ustrajnosti u braku i međusobnim susretima. Kazao je kako u današnje vrijeme mnogi odustaju od braka i lako pronalaze razloge za razvod te je naglasio kako je za uspješan brak važna žrtva.
„Žrtva je uvijek znak ljubavi, prihvaćanja i darivanja. Želim vam zahvaliti za sve ono što činite za svoje obitelji, za odgoj djece u vjeri, svjedočenje vjere, molitvu i za sve one žrtve koje su u vašim srcima i životima, a koje samo Bog zna. Želim vam još jednom zahvaliti i za ustrajnost u dolascima na ove bračne susrete. Vi znate koliko su oni važni i dragocjeni za vas i vaše obitelji.“ Biskup je također zahvalio svećenicima Jozi Juriću i Stjepanu Škvorcu koji jako dugo podupiru zajednice u svojim župama te ih potiču da nastave hod koji su započeli prije dvadeset godina. „Za sve ovo treba Isusove ljubavi. Njegova božanska ljubav nas treba nadahnjivati, okupljati, posvećivati i voditi. Tu ljubav nam je darovala Bezgrješna Djevica Marija čiju svetkovinu sutra slavimo. Neka vam Bezgrješna Djevica i naša nebeska Majka bude uvijek zagovornica i pomoćnica, ali i uzor u darivanju prema Bogu i ljudima.“