FOTO: Antonela Banović//Izv. prof. dr. Božidar Mrakovčić
Zagreb (IKA)
Predavanje na Katehetskoj zimskoj školi za vjeroučiteljice i vjeroučitelje koji rade u osnovnim školama u Republici Hrvatskoj o temi „O Bogu i čovjeku na temelju egzegeze Post 2-3 u dokumentu Papinske biblijske komisije 'Što je čovjek?' (Ps 8, 5)“ održao je u ponedjeljak 20. veljače u Nadbiskupijskome pastoralnom institutu u Zagrebu izv. prof. dr. Božidar Mrakovčić s Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Najnoviji dokument Papinske biblijske komisije „Što je čovjek?“ (Ps 8,5). Putovanje kroz biblijsku antropologiju (Roma 2019.; Zagreb, 2022.) izlaže „sve glavne elemente koji zajedno pridonose da se definira što je čovjek, u Starom i Novom zavjetu“. Za temeljni tekst je uzet Post 2 – 3 koji sadrži pripovijest o stvaranju čovjeka i žene (drugi izvještaj o stvaranju) te pripovijest o padu prvih ljudi. Ova uvodna biblijska poglavlja donose konstitutivna obilježja ljudske osobe u svjetlu Božje nazočnosti koja otkriva kako narav čovjeka, tako i smisao njegove povijesti. Karakteristika je ovog dokumenta da donosi iscrpnu egzegezu Post 2 – 3 naglašavajući ne samo ono bitno nego i sporna pitanja.
U izlaganju se prof. dr. Božidar Mrakovčić usredotočio upravo na egzegetske dijelove Dokumenta, istaknute kosim slovima, osobito na sljedeća pitanja: Što to znači da je čovjek stvoren od zemaljskoga praha i Božjega daha? U kom smislu nije dobro da čovjek bude sam? Je li u Post 2 muškarac prvotan, a žena drugotna? Zašto je Bog usred Edena smjestio stablo spoznaje dobra i zla? Zašto se zmija u Edenu obratila upravo ženi? Kako protumačiti kazne, odnosno posljedice grijeha o kojima govori Post 3?
Dokument o navedenim pitanjima daje neke nove uvide koje organizatori smatraju vrlo korisnima za vjeroučitelje. Ukoliko temeljne stvari iz biblijske antropologije budu njima samima jasne, znat će na razumljiv način prenijeti vjeroučenicima biblijsku istinu o Bogu i čovjeku.
Izv. prof. dr. sc. Božidar Mrakovčić, diplomirao je teologiju na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu 1991. Zaređen je za svećenika Krčke biskupije 1992. u Krku. Magistrirao je iz Svetog pisma na Papinskom biblijskom institutu 2001. Godine 2006. obranio je na Papinskom sveučilištu Gregoriana doktorsku tezu iz biblijske teologije. Po povratku iz Rima, početkom ak. god. 2005./2006. počinje predavati biblijske predmete, najprije novozavjetne, a potom i starozavjetne, na Teologiji u Rijeci – područnom studiju Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Od ak. god. 2017./2018. prelazi u Zagreb gdje predaje na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu najprije kao docent, a od 2020. kao izvanredni profesor na Katedri Svetoga pisma Staroga zavjeta čiji je i pročelnik. Od 2021. stalni je nastavnik Instituta religijskih znanosti u sklopu KBF-a Sveučilišta u Zagrebu. Tajnik je Biblijskog instituta na KBF-u Sveučilišta u Zagrebu.