Budi dio naše mreže
Izbornik

PREDSTAVLJANJE KNJIGE "DRUŽBA SESTARA PRESVETOG SRCA ISUSOVA"

Rijeka (IKA )

Rijeka, 3. 5. 2000. (IKA) - Predstavljanje knjige s. Dobroslave Mlakić "Družba sestara Presvetog Srca Isusova - povijesni pregled" održano je u samostanu te redovničke Družbe na Donjoj Drenovi u Rijeci 24. travnja. U knjizi je prikazana povijest Družbe

Rijeka, 3. 5. 2000. (IKA) – Predstavljanje knjige s. Dobroslave Mlakić “Družba sestara Presvetog Srca Isusova – povijesni pregled” održano je u samostanu te redovničke Družbe na Donjoj Drenovi u Rijeci 24. travnja. U knjizi je prikazana povijest Družbe sestara Presvetog Srca Isusova od 1899. do 1999. a predstavlja prinos proslavi 100. obljetnice djelovanja te redovničke ustanove papinskog prava u Rijeci. O knjizi su govorili recenzenti knjige generalni vikar krčke biskupije i profesor crkvene povijesti na Teologiji u Rijeci dr. Franjo Velčić i profesor duhovnosti karmelićanin mr. o. Zdenko Križić te mostarski biskup Ratko Perić.
Uz brojne prijatelje Družbe i goste predstavljanju su bili nazočni riječko-senjski nadbiskup Anton Tamarut, nadbiskup u miru Josip Pavlišić, krčki biskup Valter Župan, generalni vikar zagrebačke nadbiskupije mons. Vladimir Stanković, zatim mons. Milan Simčić, profesor na Papinskom sveučilištu Gregorijani i stručni savjetnik pri Kongregaciji za proglašenje blaženih i svetih o. Mihaly Szentmartoni, prorektorica Riječkog sveučilišta dr. Marija Turk, brojni svećenici, redovnici i redovnice te predstavnici Grada Rijeke i gradskih ustanova.
Sve nazočne na početku je pozdravila vrhovna glavarica hrvatske provincije Družbe sestara Presvetog Srca Isusova s. Felicita Špehar nakon čega je knjigu nazočnima predstavio biskup Perić. On je istaknuo lik utemeljiteljice te Družbe s. Marije Krucifikse Kozulić kao osobe koja je u tijeku svog života mnogo trpjela, te je s pravom nosila ime Krucifiksa. Biskup Perić je također istaknuo kako će u slučaju pokretanja postupka za njezino proglašenja blaženom odlučujuću ulogu imati njezina velika ljubav prema siromasima i redovnička poslušnost koju je pokazala u tijeku života prema Crkvi. Predstavljajući knjigu dr. Velčić je istaknuo kako se tim djelom, koje zajedno s ranije objavljenima čini trilogiju, zaokružuje povijesni pregled stoljetnog djelovanja i razvoja te redovničke zajednice koja je ostavila duboke duhovne i materijalne tragove u povijesti Crkve kvarnerskog kraja a i šire. O. Križić govorio je o duhovnom vidiku tog djela dok je dr. Szentmartoni govorio o postupku proglašenja neke osobe blaženom ili svetom. On je posebno istaknuo kako u životopisu s. Krucifikse ima elemenata zbog kojih bi mogla biti proglašena blaženom, posebno zbog njezine otvorenosti multinacionalnom dijalogu kao i junačkoj ustrajnosti u vlastitom poslanju unatoč mnogim protivštinama i razočaranjima s kojima se morala suočavati. Nazočnima se obratio i nadbiskup Tamarut, koji je ujedno napisao predgovor toj knjizi, te sama autorica.
Moderator svečanosti bila je prof. Ana Volarić-Mršić koja je g. 1994. osnovala Djevojačko društvo Presvetog Srca Isusova u svojoj župi u Malom Lošinju odakle je rodom potekla s. Krucifiksa, u želji da se obnovi pobožnost kod mladih prema euharistiji, okosnici ove stoljetne duhovnosti u kojoj su odgojeni naraštaji uzornih žena, redovnica i majki primorskog kraja.
Knjiga na 570 stranica uz obilje fotografija i dokumenata opisuje povijest Družbe ali i grada Rijeke i Senja te društveno-političke prilike s kraja 19. i u cijelome 20. stoljeću. Autorica podrobno opisuje nastanak Družbe, odvajanje hrvatskih i talijanskih sestara g. 1920., osamostaljenje hrvatske provincije g. 1934., sve poteškoće u doba prvoga i drugog svjetskog rata kao i u doba komunističkih progona te na kraju u kratkim crtama djelovanje sestara u Domovinskom ratu i Republici Hrvatskoj od njezina osamostaljenja.