Predstavljena monografija o HKM Bielefeld
FOTO: Adolf Polegubić //
Bielefeld (IKA)
U nedjelju 5. svibnja, nakon mise, u prostorijama njemačke župe Blažene Djevice Marije Kraljice u Bielefeldu svečano je predstavljena monografija Hrvatske katoličke misije (HKM) Bielefeld autora, dugogodišnjeg voditelja HKM Bielefeld, svećenika Splitsko-makarske nadbiskupije vlč. Slavke Rake, koja nosi naslov „Hrvatska katolička misija Bielefeld u Nadbiskupiji Paderborn 1971.-2018.“.
O monografiji, na kojoj se radilo pune dvije godine, govorili su njezini priređivači prof. Matko Rako i prof. Mirjana Gulić. Uz riječ izdavača, na početku monografije je kratki pregled djelovanja misije i zahvale na njemačkom jeziku. Potom slijede predgovori istaknutih predstavnika njemačke mjesne Crkve i domovinske Crkve (nadbiskupa Paderborna mons. Hans-Josefa Beckera, nadbiskupa splitsko-makarskoga mons. dr. Marina Barišića, nekadašnjeg dekana u Bielefeldu, a sad biskupa u Fuldi mons. Hans Josefa Algermissena, nekadašnjeg vikara Nadbiskupije Paderborn Bruna Kresinga, ravnatelja dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu dr. vlč. Tomislava Markića, referenta za zajednice drugih materinskih jezika u Nadbiskupiji Paderborn Pascala Obermeiera, delegata za hrvatsku pastvu u Njemačkoj vlč. Ivice Komadine, te predstavnika hrvatskih i njemačkih institucija (bivšeg generalnog konzula R. Hrvatske u Düsseldorfu Vjekoslava Križanca i zastupnika u Europskom parlamentu – člana CDU-a Elmara Broka).
U uvodom tekstu govori se o iseljavanju Hrvata, koja su započela još u 15. stoljeću, a koja, na žalost, traju do danas. Potom slijede kratka povijest Bielefelda i kratka povijest Paderborna. Središnji dio monografije je posvećen Hrvatskoj katoličkoj misiji Bielefeld. Najprije su doneseni općeniti podaci o osnivanju misije, potom se govori o povijesti misije, zatim o obljetnicama misije, djelatnostima misije, događanjima u misiji, karitativnoj djelatnosti te društvenim i kulturnim djelatnostima. Na kraju je zahvala voditelja misije vlč. Slavke Rake te zaključne misli. Tu je i popis gradiva (dokumentacije) nastalog djelovanjem misije i popis literature, kratka biografija vlč. Slavke Rake te u posebnom prilogu autobiografija vlč. Rake. Na kraju su recenzije dvojice recenzenata monografije: dr. sc. Stjepana Razuma i dr. sc. Zlatka Matijevića.
Prof. Matko Rako je podsjetio na nastanak monografije, koja ima 225 stranica i 215 fotografija i ilustracija. „Na naslovnici smo se odlučili staviti križ, koji potječe iz 17. stoljeća i vlasništvo je obitelji Bekavac iz Imotskog. Na posljednjoj je stranici kameni ulomak iz Rižinaca s natpisom kneza Trpimira. Za to smo se odlučili stoga što je na dvoru kneza Trpimira na Klisu dvije godine boravio njemački benediktinac Gottschalk. Tako možemo govoriti o vezi Splitsko-makarske nadbiskupije i njemačke Crkve i biti ponosni da je misija u Bielefeldu nastavila njegovati dobre odnose Splitsko-makarske i Nadbiskupije Paderborn, istaknuo je prof. Rako, zaključivši kako plava boja na monografiji podsjeća na plavo hrvatsko more.
Prof. Mirjana Gulić je kazala kako se da iščitati iz cijeloga teksta monografije da je vlč. Rako tijekom svoga djelovanja u misiji misiju pretvorio u čuvaricu naše duše – kroz pastoralni rad, u čuvaricu naših korijena – kroz druge oblike rada, te je kroz brojne fotografije dan prikaz i života članova misije, njihova veselja, nade, želje i zauzetosti. „Stoga je ova knjiga svjedočanstvo o svima vama, o misiji, i na koncu o njezinu voditelju vlč. Slavku Raki. Ona je ujedno i važan izvor za brojna događanja. Ona je polazište za budućnost, za sve one koji će nastaviti voditi ovu misiju“, istaknula je prof. Gulić.
Vlč. Slavko Rako, koji je voditelj misije od njezina utemeljenja 1971. godine, zahvalio je svima na pomoći oko ostvarenja monografije, a na poseban način Nadbiskupiji Paderborn – partnerskoj Nadbiskupiji Splitsko-makarske nadbiskupije. Program je vodio Mario Bušić.