Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Predstavnici vjerskih zajednica u Velikoj Britaniji zabrinuti zbog mogućeg legaliziranja potpomognutog samoubojstva

Tridesetak vodećih predstavnika Crkava i vjerskih zajednica izrazilo je zabrinutost zbog mogućnosti ozakonjenja potpomognutog samoubojstva u Velikoj Britaniji, objavio je u utorak 26. studenoga Kathpress.

Za petak je najavljeno glasovanje u britanskom parlamentu o mogućnosti potpomognutog samoubojstva u Engleskoj i Walesu.

Pravo na smrt može „odveć lako“ dovesti do toga da osobe kojima je potrebna zaštita dobiju osjećaj da im je „dužnost umrijeti“, piše u otvorenom pismu objavljenom u listu The Observer. Među potpisnicima su westminsterski nadbiskup kardinal Vincent Nichols, nadrabin Ephraim Mirvis, anglikanska londonska biskupica Sarah Mullally kao i predstavnici sikha, hindusa i muslimana. Umjesto dopuštenja potpomognutog samoubojstva potpisnici traže bolju palijativnu skrb i zbrinjavanje u hospicijima.

Iskustva sa sličnim zakonima, primjerice u Kanadi i američkoj saveznoj državi Oregonu, pokazuju „kako tragične mogu biti nenamjerne posljedice“, upozoravaju predstavnici vjerskih zajednica. „Obećane zaštitne mjere ne štite uvijek slabe i isključene“, podsjećaju i naglašavaju da se odgovor na izazove na kraju života nalazi u omogućavanju kvalitativno vrijednih palijativnih službi „za sve kojima su potrebne“. Potpisnici ukazuju i na dušobrižnička iskustva s bolesnima i umirućima.

Zakonski prijedlog otvara mogućnost za život opasne zloporabe i prisile, upozoravaju predstavnici vjerskih zajednica i dodaju: „Znamo da tu zabrinutost dijele mnogi ljudi, sa ili bez vjere“.
Novi britanski premijer, laburist Keir Starmer u predizbornoj je kampanji najavio da želi ozakoniti potpomognuto samoubojstvo. Laburistička zastupnica Kim Leadbeater podastrla je prije nekoliko tjedana u parlamentu prijedlog zakona kojim bi se u Engleskoj i Walesu dopustila pomoć u samoubojstvu neizlječivim bolesnicima kojima prema liječničkoj procjeni preostalo najviše šest mjeseci života. Zakonski prijedlog predviđa da sudac i dva liječnika moraju potvrditi zakonsku želju pacijenta, a zahtjev bi mogle podnijeti i opunomoćene treće osobe.

Uoči glasovanja u petak u donjem domu britanskog parlamenta (House of Commons) bit će održana rasprava o prijedlogu. Prema navodima britanskih medija, sudjelovanje u raspravi najavilo je više od 100 zastupnika. BBC navodi kako se ishod glasovanja ne može predvidjeti, jer su brojni zastupnici neodlučni. Više članova vlade, među kojima su i ministrica obrazovanja Bridget Phillipson, ministrica pravosuđa Shabana Mahmood i ministar zdravstva Wes Streting, izjasnili su se protiv prijedloga, dok su drugi najavili potporu inicijativi.

Savez katoličkih liječnika (Catholic Medical Association – CMA) zatražio je od parlamentaraca da glasuju protiv. Predsjednik CMA-a Mike Delany izjavio je kako je klauzula o prizivu savjesti, sadržana u prijedlogu, „vrlo slaba“, objavio je katolički tjednik The Tablet. „Svaki liječnik koji odbija sudjelovati u razgovorima o potpomognutom samoubojstvu dužan je uputiti pacijenta liječniku koji će to učiniti. To znači da je svaki liječnik, ako je kvalificiran, zakonski dužan sudjelovati u namjernom ubojstvu druge osobe, ako ne osobno, onda uputom drugome liječniku. Ni jedan katolički liječnik ne bi to mogao učiniti mirne savjesti“, rekao je Delany.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se