Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Preminuo protojerej stavrofor o. Milan Vranešić

Protojerej stavrofor o. Milan (Mile) Vranešić preminuo je u utorak 14. siječnja 2025. u Samoboru.

Pogreb će se održati u petak 17. siječnja u Stojdragi s početkom u 13 sati, a pokojnikovo tijelo će biti izloženo u župnoj crkvi sv. Jurja od 9 sati.

Milan Vranešić rođen je 26. studenoga 1951. godine u Novom Mestu, Slovenija, od oca Mile i majke Zlate, rođene Smiljanić. Osnovnu školu pohađao je u Metlici i Zagrebu. Gimnaziju je pohađao u Rijeci, zatim u Križevcima, a neko vrijeme i u Rimu gdje je boravio u Ukrajinskom grkokatoličkom zavodu. Filozofske i teološke studije pohađao je na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagreb gdje je diplomirao.

Niže redove i podđakonat primio je u crkvi sv. Ćirila i Metoda u Zagrebu 1977. godine. Vjenčao se 30. travnja 1977. s Đurđom rođ. Rapljenović, s kojom je u braku imao dvoje djece: sina Daniela, koji je danas svećenik Križevačke eparhije, i kćer Ivanu. Za đakona je rukopoložen 1977. u Zagrebu, a za svećenika 5. lipnja 1977. godine u grkokatoličkoj katedrali Presvete Trojice u Križevcima po rukama vladike Gabrijela Bukatka. Djelovao je u pastoralu Križevačke eparhije na području Žumberka i Slovenije. Tako je župničku službu vršio u grkokatoličkim župama Mrzlo Polje, Pećno, Karlovac, Drage, Metlika, Grabar, Stojdraga i Samobor. Obavljao je i službu dekana (protoprezbitera) Žumberačkog vikarijata te je više godina bio žumberački biskupski vikar (sinđel). Također, bio je član brojnih vijeća Križevačke eparhije i u jednom mandatu duhovnik Grkokatoličkog sjemeništa.

Kao svećenik bio je osobito angažiran u služenju narodu svoga kraja. Inicirao je osnivanje Žumberačkog uskočkog muzeja u Stojdragi, doprinoseći očuvanju povijesti i identiteta žumberačkih uskoka. Njegov pastoralni i svećenički rad obuhvaćao je i obnovu brojnih crkava, kapelica, cesta, zgrada i spomenika u Žumberku, s ciljem očuvanja grkokatoličke zajednice Žumberka, poboljšanja života lokalnog stanovništva i sprječavanja iseljavanja. Zahvaljujući njegovu zauzimanju otkopani su ostaci drevne crkve sv. Ilije na sv. Geri gdje je podignuta kapela u kojoj se i danas služi i gdje je on godinama organizirao zimska i ljetna hodočašća. Povodom 40. obljetnice svećeništva, papa Franjo mu je podijelio poseban blagoslov, priznajući njegov doprinos Crkvi i zajednici.

O. Milan Vranešić bio je poznat po svom specifičnom, toplom pastoralnom pristupu koji se temeljio na osobnim kontaktima i ljudskoj jednostavnosti, čime je stekao povjerenje i poštovanje među vjernicima. Iznad svega odlikovao se predanim pastoralnim svećeničkim radom, obilazeći vjernike i okupljajući ih na brojnim proslavama i događajima, tiskajući za njih prigodne liturgijske i molitvene priručnike i propovijedajući na proštenjima. I u poodmakloj dobi vodio je redovito tjednu biblijsku grupu u svojoj župi te je podizao zvonik samoborske grkokatoličke crkve čiji dovršetak je i dočekao.

O. Milan se odlikovao kompetentnim poznavanjem povijesti i teologije što se očitovalo i u brojnim intervjuima u kojima je govorio o povijesti Grkokatoličke crkve i Žumberka, kao i o  teološkim pitanjima i pastoralnim izazovima. Napisao je brojne predgovore i članke, a njegovo poznavanje povijesti Žumberka i predanost očuvanju identiteta toga kraja učinili su ga značajnom i istaknutom osobom u kulturnom i vjerskom životu ovog dijela Hrvatske, te će njegov rad imati trajan utjecaj na život grkokatoličke zajednice Žumberka. Bio je osobito blizak s o. Živkom Kustićem, poznatim svećenikom i novinarom, izvijestila je Križevačka eparhija.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se