Budi dio naše mreže
Izbornik

Priopćenje sa zajedničkog zasjedanja BK BiH i HBK

78, Kanadi

Osmo redovno godišnje zajedničko zasjedanje BK BiH i HBK održano 29. ožujka 2006. u Sarajevu

Članovi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine i Hrvatske biskupske konferencije održali su svoje osmo redovno godišnje zajedničko zasjedanje 29. ožujka 2006. u zgradi Nadbiskupskog ordinarijata vrhbosanskog u Sarajevu pod predsjedanjem kardinala Vinka Puljića, nadbiskupa i metropolita vrhbosanskog, i kardinala Josipa Bozanića, nadbiskupa i metropolita zagrebačkog.

Sudjelovali su svi biskupi iz Bosne i Hercegovine i 15 biskupa iz Hrvatske.

Kardinal Puljić uime BK BiH izrazio je dobrodošlicu svim biskupima iz Hrvatske te pozdrav i zahvalu njima i svim svećenicima, redovnicima, redovnicama i ostalim vjernicima za svako dobro koje su učinili tijekom rata i poraća sve do danas.

Kardinal Bozanić uime biskupa HBK zahvalio je za gostoprimstvo te izrazio radost što su se kao braća i pripadnici istoga hrvatskog naroda mogli okupiti zajedno povezani čvrstom vjerom u Krista Gospodina. Riječi pozdrava svim biskupima uputio je apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini nadbiskup Alessandro D Errico, rekavši kako je od samoga dolaska u BiH bratski i srdačno primljen od biskupa i svih predstavnika i članova Crkve. Naišao je i na otvorenost u susretima s vođama drugih religija te s predstavnicima vlasti. Istaknuo je da se Sveta Stolica posebno zanima za neka pitanja o kojima će biskupi razgovarati na svom susretu kao što je pitanje Papinskoga hrvatskog zavoda sv. Jeronima u Rimu te prevođenje Kompendija Katekizma Katoličke crkve na čemu je radio i sadašnji papa Benedikt XVI.

Biskupi su najprije saslušali izvješća predsjednika Vijeća HBK i BK BiH za inozemnu pastvu mons. Želimira Puljića, dubrovačkog biskupa, i ravnatelja don Ante Kutleše. Iznijeli su podatak da izvan granica RH i BiH živi više od dva milijuna Hrvata koji su većim dijelom katolici i za koje se organizira posebna pastoralna skrb. Ti su katolici organizirani u 169 hrvatskih katoličkih misija u 18 država na 5 kontinenata. Najviše ih ima u Njemačkoj (78), Kanadi (18), Americi (17), Australiji (14)… U njima, uz redovnice i ostale suradnike, pastoralno djeluje 216 svećenika od kojih su 147 redovnici, a 69 biskupijski svećenici.

Biskupi su izrazili zahvalnost misionarima za nemale napore u pastoralnoj skrbi za brojne katolike u inozemstvu koji su često raspršeni i udaljeni jedni od drugih. Razmišljalo se o pronalaženju načina da se odgovori potrebama nekih misija za slanjem novih svećenika te da se pomogne misionarima koji djeluju u siromašnijim zemljama ili imaju malen broj vjernika. Biskupi su zahvalili Ravnateljstvu za sva nastojanja i brigu oko misionara i misija. Odlučeno je da biskup Ž. Puljić bude na čelu Odbora biskupa HBK i BK BiH koji će stupiti u kontakt s mjerodavnima za inozemnu pastvu iz nekih biskupskih konferencija drugih zemalja u kojima djeluju hrvatski misionari.

Predsjednik Biskupske komisije za Papinski hrvatski zavod sv. Jeronima, mons. Antun Škvorčević, požeški biskup, izvijestio je o vizitaciji u spomenutom Zavodu koju je obavio u ožujku ove godine kao i o nedavnom susretu peteročlane Komisije te iznio konkretne prijedloge. Biskupi su zahvalili Komisiji za njezin rad, razmotrili personalna pitanja u Zavodu i potrebu stupnjevite unutrašnje obnove zavodske zgrade.

Biskup đakovački i srijemski mons. Marin Srakić upoznao je biskupe da je prijevod i tiskanje Kompendija Katekizma Katoličke crkve nakon natječaja povjeren izdavačkoj kući “Crkva u svijetu” i “Verbum” iz Splita. Zatraženo je potrebno odobrenje iz Rima, a ići će se za tim da Kompendij bude što ekonomičniji kako bi bio dostupan što većem broju vjernika.

Biskupi su saslušali izvješće i prijedloge biskupa Ž. Puljića i don Kutleše u vezi s liturgijskim obilježavanjem spomena žrtvama u Bleiburgu u Austriji. Izražena je zahvalnost onima koji i u teškim vremenima nisu dopustili da ovaj spomen zamre te dane potrebne smjernice za liturgijsko obilježavanje toga spomena. Odlučeno je da Vijeće HBK i BK BiH za inozemnu pastvu nastavi razgovarati s predstavnicima Hrvatskoga sabora, koji je pokrovitelj obilježavanja u Bleiburgu, te da stupi u kontakt s Hrvatskom katoličkom misijom u Klagenfurtu, koja pastoralno pokriva ovo područje.

Biskupi su dali jednoglasnu potporu za održavanje Kongresa bogoslova Crkve u Hrvata koji će biti u Đakovu od 26. do 28. svibnja 2006. u povodu proslave 200. obljetnice ustanovljenja Bogoslovnog sjemeništa u tom gradu. Kongres će se održati pod pokroviteljstvom HBK i BK BiH. Do sada su se redovito sastajali sjemenišni poglavari te predstavnici bogoslova, a od sada bi se redovito susretali i svi bogoslovi iz Đakova, Zagreba, Splita, Rijeke, Pule i Sarajeva.

Biskupi BK BiH upoznali su biskupe HBK o razlozima koji su ih potaknuli da nakon svoga 36. redovnog zasjedanja 22. ožujka u Mostaru donesu Izjavu u vezi s ustavnim promjenama u BiH. Biskupi HBK izrazili su puno razumijevanje i potporu svojim kolegama u njihovim naporima za prava katoličkoga hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.

Biskupi sudionici svoje su zasjedanje završili svečanim misnim slavljem u sarajevskoj katedrali Srca Isusova. Predsjedao je i propovijedao kardinal Josip Bozanić.

Sarajevo, 29. ožujka 2006.

Tajništva BK BiH i HBK