Budi dio naše mreže
Izbornik

Priopćenje sa zasjedanja HBK

Zagreb

Hrvatski biskupi poduprli Papine inicijative za mir u Iraku i svijetu te razgovarali o najavljenom posjetu Svetoga Oca, trajnom đakonatu i teolozima-laicima, desetoj obljetnici HBK, položaju Crkve u Hrvatskoj, odnosu Crkve i Europske unije i ostalim aktualnim temama

Zagreb, (IKA) – Pod predsjedanjem predsjednika Hrvatske biskupske konferencije zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića u Nadbiskupskom dvoru u Zagrebu je od 31. ožujka do 3. travnja održano XXVI. plenarno zasjedanje HBK, a o temama zasjedanja izvijestio je Tiskovni ured HBK u priopćenju objavljenom 5. travnja. Otvarajući zasjedanje, predsjednik HBK nadbiskup Bozanić podsjetio je da se navršava deseta obljetnica od uspostave HBK. Osvrnuo se i na dramatične događaje na Bliskom istoku, osobito u Iraku, te izrazio jednodušnu potporu svih nazočnih nastojanjima i zauzimanju pape Ivana Pavla II. za mir, potičući sve vjernike na molitvu za mir koji je toliko potreban svijetu i čovjeku. Na plenumu je podneseno izviješće o tijeku priprema za treći pastirski pohod Svetoga Oca Hrvatskoj. Utvrđeno je da će hrvatski biskupi, kad Sveta Stolica službeno najavi Papin pohod, objaviti posebno prigodno pastirsko pismo. Biskupi su podržali inicijativu da se u duhu Papine poruke da svaki narod slijedi svoje svjedoke-mučenike vjere, na spomen njegova trećeg pohoda Hrvatskoj podigne crkva hrvatskih mučenika.
Na poziv predsjednika HBK gost zasjedanja bio je dr. Michael Weninger, savjetnik predsjednika Europske komisije prof. Romana Prodija. On je biskupima izložio ustroj i djelovanja europskih institucija s posebnim osvrtom na mjesto i ulogu Crkava i religija u nastanku, sadašnjem stanju i budućem razvoju Europe. Među važnijim temama plenuma bila je uloga i mjesto diplomiranih teologa-laika u našoj Crkvi. Biskupi su raspravljali o mogućim putovima angažmana diplomiranih teologa-laika u životu i djelovanju Crkve. Istaknuto je prije svega da je, osim intelektualne izobrazbe, nužno voditi računa o njihovoj duhovnoj formaciji i eklezijalnom profiliranju za određene crkvene službe koje bi oni mogli preuzimati. Da bi se sve to moglo ostvariti nužno je mijenjati mentalitet u kojem će do izražaja doći spremnost na suradnju svih u Crkvi, kako klerika tako i laika, a na posebni način odgovornost i supsidijarno poštivanje nadležnosti.
Na zasjedanju se raspravljalo i o provođenju Ugovora između Svete Stolice i RH kao i o provedbenim aktima. Istaknuto je da se na području vjeronauka u školi stvari ostvaruju vrlo dobro, uz neznatne poteškoće koje se brzo rješavaju. Zaključeno je, međutim, da na nekim područjima to provođenje nailazi na nemale poteškoće. To se posebno odnosi na evidenciju pravnih osoba Katoličke crkve i definiranje njihova statusa u pravnom sustavu Republike Hrvatske. Primijećeno je da je i proces povratka oduzete imovine Katoličkoj crkvi stao i da se sporo ili gotovo nikako ne ostvaruje. Nije proveden niti Sporazum s HRT-om, a i u provedbi Ugovora o gospodarskim pitanjima ima otvorenih stavaka. Biskupi su informirani o daljnjim pripremama za Srednjoeuropski katolički dan. Odredili su da će se u nedjelju, 15. lipnja u svim (nad)biskupijama u Hrvatskoj čitati zajedničko pastirsko pismo za početak pripremne godine koja će završiti velikim hodočašćem narodâ u Mariazell, austrijsko nacionalno marijansko svetište. To će biti prvi put u povijesti da biskupi srednjoeuropskih zemalja upućuju zajedničko pastirsko pismo vjernicima. Najavljena je i sjednica Glavnog odbora Srednjoeuropskog katoličkog dana koja će se 28. i 29. travnja održati u Zagrebu, a na kojoj će sudjelovati svi predsjednici biskupskih konferencija Srednje Europe zajedno s generalnim tajnicima. Bilo je riječi o vjeronaučnim udžbenicima koji će ove godine, za početak nove školske godine, biti pripravljeni za prvi, drugi, treći, peti, šesti i sedmi razred osnovne škole te za prvi razred srednje škole. Razgovaralo se o godišnjoj komemoraciji žrtava palih u II. svjetskom ratu u Bleiburgu. Misu na ovogodišnjoj komemoraciji u Bleiburgu predvodit će predsjednik Vijeća HBK i BK BiH za hrvatsku inozemnu pastvu dubrovački biskup Želimir Puljić.
Biskupi su razgovarali o ekumenskoj situaciji kod nas, o stanju kršćanskih Crkava i njihovim međusobnim odnosima. Za Nacionalni susret mladih 2004. godine biskupi su usvojili geslo: “Zaveslaj na pučinu”. Susret će se održati u Šibeniku 24. i 25. travnja 2004. godine. Biskupska komisija HBK za pomoć ratom stradalog stanovništva izvijestila je o naporima koji se poduzimaju kako bi se ublažilo teško stanje onih obitelji u Hrvatskoj koje još uvijek nemaju riješeno stambeno pitanje, a prijeti im iseljenje iz privremenih prebivališta. Odobren je dokument o trajnom đakonatu “Temeljni propisi za formaciju trajnih đakona”, koji će omogućiti temeljitu pripremu i formaciju kandidata za tu važnu i odgovornu službu u Crkvi. Biskupi su odobrili i Statut Hrvatskog instituta za liturgijski pastoral. Nakon temeljite rasprave odobrili su i Pravilnik Tajništva Hrvatske biskupske konferencije i njezinih tijela (komisija, vijeća i odbora). Podnesen je izvještaj o pripremama za realizaciju projekta buduće zgrade HBK, koja je nužna za njeno efikasnije djelovanje. Biskupi su upoznati s odredbama Opće uredbe Rimskog misala koja daje temeljite upute i smjernice za pravilno slavljenje liturgije. Biskupi su odlučili da će za predstavnika HBK u Programskom vijeću HRT-a, za što je ovih dana raspisan javni natječaj, kandidirati vlč. Nedjeljka Pintarića, svećenika Zagrebačke nadbiskupije i direktora Glasa Koncila. Podneseno je izviješće o organiziranju dušobrižništva u kaznionicama, zatvorima i odgojnim zavodima, koje se ostvaruje na temelju Sporazuma između Vlade RH i HBK potpisanog u rujnu 2002. godine. Također je najavljeno da se priprema slični dokument za dušobrižništvo u bolnicama. Najavljena je i završna proslava 150. obljetnice Zagrebačke metropolije koja će se održati u Zagrebu 31. svibnja 2003. godine svečanim misnim slavljem ispred zagrebačke katedrale i ophodom sa čudotvornim likom Majke Božje od Kamenitih vrata s Kaptola na Gornji grad.