Proljetna korona svećenika Sarajevskog dekanata
Foto: KTA // Proljetna korona svećenika Sarajevskog dekanata
Sarajevo (IKA)
Svećenici Sarajevskog dekanata održali su u srijedu 25. svibnja u prostorijama Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih „Ivan Pavao II.“ u Sarajevu proljetnu koronu na temu „Pastoralna uloga Katoličkog tjednika i drugih katoličkih tiskovina i medija u životu župne zajednice“, prenosi KTA.
Sudjelovalo je 13 svećenika koji djeluju u ovom dekanatu koji su najprije u kapelici Centra za mlade slavili misu koju je predslavio glavni urednik Katoličkog tjednika i župnik u Briješću vlč. Josip Vajdner, koji je ujedno i bio predavač na zadanu temu. Radni dio susreta započeo je pozdravom dekana mons. Ante Ćosića te čitanjem Zapisnika od prethodne korone kojega je pročitao vlč. Marin Babić, župni vikar na Stupu.
Uslijedilo je predavanje vlč. Vajdnera koji je najprije istaknuo važne crtice iz povijesti Katoličkog tjednika. Tako je, među ostalim, podsjetio da je ta tjedna novina obilježava 100 godina osnutka te 20 godina od ponovnog pokretanja. Napomenuo je da je Tjednik najprije izlazio pod nazivom Nedjelja, ali je zbog izrazito apologetskih stavova i sukoba s tadašnjim ministrom vjera Vojom Janjićem 1925. bio zabranjen.
Nakon toga je tiskan jedan broj pod nazivom Križ, a današnje ime dobio je u rujnu 1925. te je kao takav bio prepoznatljiv do Uskrsa 1945. kada su ga komunisti zabranili. Ukratko je predstavio nekadašnje urednike Katoličkog tjednika te je predstavio sadržaj današnje novine pri tome rekavši da je on, za razliku od nekadašnjeg, bitno usmjeren na dijalog s drugima te kako je jedna četvrtina cjelokupnog sadržaja informativna, a ostalo formativna.
U drugom dijelu predavanja pobrojao je sve ostale medije u vlasništvu Crkve koje izlaze na području Vrhbosanske nadbiskupije, ali i iz drugih biskupija koji se mogu pronaći u ovoj dijecezi. Isto tako je spomenuo i mrežne stranice i društvene mreže koje imaju različite crkvene institucije.
Nadalje je istaknuo kako se svijet nalazi u „tranzicijskom razdoblju“ s obzirom na tradicionalne i digitalne medije. Tumačeći da je u svojoj naravi župa evangelizatorska, napomenuo je da Crkva medije promatra kao produženu ruku ili kao „glas svećenika koji propovijeda“. Uz to je podsjetio kako je želja današnjeg Katoličkog tjednika biti „glas u službi nove evangelizacije“, ali i „propovjednik u kući“.
Na kraju svoga predavanja vlč. Vajdner dao je konkretne prijedloge kako bi Katolički tjednik još više zaživio kao nadbiskupijski projekt i bio što više pastoralna pomoć na terenu. Posljednja točka dnevnog reda bila je razno u kojoj su svećenici razgovarali o pitanju izdavanja potvrda za kumstvo, dekanskoj vizitaciji, priprave odraslih za sakramente inicijacije, kao i o temama za jesensku koronu,
Sudjelovalo je 13 svećenika koji djeluju u ovom dekanatu koji su najprije u kapelici Centra za mlade slavili Svetu misu koju je predslavio glavni urednik Katoličkog tjednika i župnik u Briješću vlč. Josip Vajdner, koji je ujedno i bio predavač na zadanu temu, prenosi nedjelja.ba. Radni dio susreta započeo je pozdravom dekana mons. Ante Ćosića te čitanjem Zapisnika od prethodne korone kojega je pročitao vlč. Marin Babić, župni vikar na Stupu.
Uslijedilo je predavanje vlč. Vajdnera koji je najprije istaknuo važne crtice iz povijesti Katoličkog tjednika. Tako je, među ostalim, podsjetio kako je ova tjedna novina obilježava 100 godina osnutka te 20 godina od ponovnog pokretanja. Napomenuo je kako je Tjednik najprije izlazio pod nazivom Nedjelja, ali je zbog izrazito apologetskih stavova i sukoba s tadašnjim ministrom vjera Vojom Janjićem 1925. bio zabranjen.
Nakon toga je tiskan jedan broj pod nazivom Križ, a današnje ime dobio je u rujnu 1925. te je kao takav bio prepoznatljiv do Uskrsa 1945. kada su ga komunisti zabranili. Ukratko je predstavio nekadašnje urednike Katoličkog tjednika te je predstavio sadržaj današnje novine pri tome kazavši kako je on, za razliku od nekadašnjeg, bitno usmjeren na dijalog s drugima te kako je jedna četvrtina cjelokupnog sadržaja informativna, a ostalo formativna.
U drugom dijelu predavanja pobrojao je sve ostale medije u vlasništvu Crkve koje izlaze na području Vrhbosanske nadbiskupije, ali i iz drugih biskupija koji se mogu pronaći u ovoj dijecezi. Isto tako je spomenuo i web stranice i društvene mreže koje imaju različite crkvene institucije. Nadalje je istaknuo kako se svijet nalazi u „tranzicijskom razdoblju“ s obzirom na tradicionalne i digitalne medije.
Tumačeći da je u svojoj naravi župa evangelizatorska napomenuo je kako Crkva medije promatra kao produženu ruku ili kao „glas svećenika koji propovijeda“. Uz to je podsjetio kako je želja današnjeg Katoličkog tjednika biti „glas u službi nove evangelizacije“, ali i „propovjednik u kući“. Na kraju svoga predavanja vlč. Vajdner dao je konkretne prijedloge kako bi Katolički tjednik još više zaživio kao nadbiskupijski projekt i bio što više pastoralna pomoć na terenu, prenosi KTA.