Budi dio naše mreže
Izbornik

Proljetni susret svećenika Vojnog ordinarijata

Pula (IKA)

U sklopu godišnjeg pastoralnog plana Vojnog ordinarijata u RH u policijskom odmaralištu Valbandon kraj Pule održan je od 23. do 26. travnja proljetni formativni susret svećenika vojnih i policijskih kapelana.

Susret je počeo u utorak 23. travnja u večernjim satima okupljanjem sudionika u Valbandonu i misom u kapeli Bl. Miroslava Bulešića. Ostali dani redovno su počeli koncelebriranom misom svih svećenika koje su predvodili predsjednik HBK zadarski nadbiskup Želimir Puljić, vojni ordinarij Jure Bogdan i umirovljeni porečki i pulski biskup Ivan Milovan.

Drugi dan susreta, u srijedu 24. travnja, bio je studijski dan. Glavni predavač prije podne bio je nadbiskup Puljić, a tema prvog predavanja bila je „Od kuge, glada, rata i razvratna života, oslobodi nas Gospodine! O skandalima zlostavljanja i smjernicama za postupanje“. Predavač je započeo izlaganje o pedofiliji koja „se smatra spolnom nastranošću i seksualnom perverzijom, a medicina je svrstava u kategoriju duševnih i spolnih poremećaja“… „Specifikum je ove naše civilizacije što se te bolesne sklonosti, i ako ćemo ih nazvati pravim imenom, zločinstva prema djeci u nekim zemljama htjelo ‘ozakoniti i legalizirati’“. …. „To je strašno. Uznemiruju nas informacije s raznih strana svijeta o skandalima svećenika. Samoj pojavi  pristupamo kako su to učinili pape Benedikt XVI. i Franjo, koji su to nazvali pravim imenom: Ne samo bolest, nastranost i devijacija, nego zločin. Odredili su „nultu toleranciju prema tim zločinima“ kao i „stroge sankcije prema počiniteljima“, rekao je nadbiskup.

Izložio je i zabrinjavajuće podatke: „U kontekst suvremene kulturalne klime u godišnjem izvješću UN od prije trinaest godina (2006.), stoji kako se „godišnje 150 milijuna djevojčica i 75 milijuna dječaka ispod 18 godina prisiljava na spolne odnose i ostale oblike spolnog zlostavljanja. A milijun i osam stotina tisuća djece biva prisiljavano na prostituciju i pornografiju, dok se milijun i dvjesto tisuća djece prodaje u roblje za dječji rad, uključujući tu i žrtve seks-turizma. Podaci Svjetske zdravstvene organizacije navode da u svijetu ima četrdeset i dva milijuna pobačaja godišnje. I sve to ‘uime pravnih stečevina suvremene civilizacije i napretka’“, rekao je predavač.

U posljednjem dijelu predavanja govorio je o popravnim sredstvima za izlazak iz tame. „Pred ozbiljnim kulturološkim i antropološkim izazovima našeg doba Crkva se bori protiv „Vrhovnika mračnoga svijeta“, kao protiv moralne sramote, izopačenosti i degradacije ljudskog dostojanstva. Vjerna svom učiteljskom poslanju, ona brani, zagovara i promovira svetost života. To se posebice odnosi u pogledu spolne čistoće, moralnih i etičkih vrijednosti koje proizlaze iz prirodnog i božanskog prava. Uz osjećaje stida, poniženosti i srama zbog klime i atmosfere u kojoj se zatekla Crkva, kako zbog nečasnih djela svoje djece, tako i zbog sramotne izloženosti u novinskim uradcima domaćih i svjetskih medija, osjeća se kraj moralne drame“, rekao je nadbiskup.

Drugo predavanje nadbiskupa Puljića bilo je naslovljeno „Izvješće o susretu ‘Zaštita maloljetnika u Crkvi’“. Pod istim je nazivom u veljači ove godine u Vatikanu održan trodnevni susret predsjednika biskupskih konferencija iz cijelog svijeta. Nadbiskup je ovdje predstavio raspravljane teme koje su bile posvećene odgovornosti, njenom posvješćivanju i zajedničkoj borbi i transparentnosti u zaštiti maloljetnika u Crkvi. Nadbiskup Puljić posebno je istaknuo povijesni govor pape Franje koji je održao 24. veljače, na kraju susreta pod nazivom „Pretvorimo zlo u pročišćenje“.

Poslijepodnevno predavanje održao je prorektor za nastavu Sveučilišta u Splitu prof. dr. Goran Kardum, profesor psihologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Sa znanstvenog psihološkog aspekta govorio je o temi pedofilije pod naslovom „Parafilija“. Predstavio je različite faktore kod pojave tog fenomena, počevši od gubitka samokontrole koji potom dovode do razvoja poremećaja. Predstavio je i znanstvene testove koji se bave prepoznavanjem i analizom tog poremećaja. Nakon svakog predavanja uslijedio bi intenzivan razgovor prisutnih sa predavačima.

Trećeg dana susreta kapelani Vojnog ordinarijata s biskupom Bogdanom pohodili su Trst. Katedralni kapelan don Ivica Čona bio im je na raspolaganju cijeli dan za vodstvo i upoznavanje sa znamenitostima grada. Pohodili su također talijansko nacionalno svetište „Marije Majke i Kraljice“ (Monte Grisa) koje je odredio sagraditi tršćanski biskup Antonio Santin. O svetištu je govorio župnik o. Luigi Moro.

Kapelani Vojnog ordinarijata s biskupom potom posjetili tršćansku katedralu Svetog Justa gdje ih je dočekao vikar za kulturu Tršćanske biskupije don Ettore Malnatti. Upoznao ih je s poviješću i znamenitostima katedrale koje počeci sežu u rana stoljeća kršćanstva. Njen naslovnik sveti Just mučenik je iz Dioklecijanova razdoblja. Don Ettore prenio je vojnom biskupu pozdrave tršćanskog nadbiskupa Giampaola Crepaldija koji se trenutačno nalazi u Svetoj zemlji. Osobito je bio zanimljiv dio susreta informacije o stanju Katoličke Crkve u Trstu i izazovima s kojima se suočava.

Posljednji dan susreta u Valbandonu, u petak 26. travnja, bio je posvećen aktualnostima i pastoralnim programima u Vojnoj biskupiji. Posebna pažnja posvećena je pripremi hodočašća u Lurd sredinom svibnja. Sastankom je koordinirao generalni vikar don Marko Medo.