Istina je prava novost.

Proslavljen Dan rođenja bana Josipa Jelačića

Misnim slavljem koje je predvodio generalni vikar Srijemske biskupije mons. Josip Ivešić u crkvi Sv. Jurja u Petrovaradinu te prigodnim kulturno-umjetničkim programom u nedjelju 16. listopada obilježen je jedan od četiriju praznika hrvatske zajednice u Republici Srbiji – Dan rođenja bana Josipa Jelačića, izvijestilo je Hrvatsko nacionalno vijeće u Republici Srbiji.

Osim domaćina organizatora djelatnika Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji na čelu s predsjednicom Jasnom Vojnić, članova HKPD-a „Jelačić“ na čelu s predsjednikom Mirkom Turšićem te Zaklade „Spomen-dom bana Josipa Jelačića“ na čelu s upraviteljem Darkom Polićem, događaju su, među ostalima, nazočili veleposlanik Republike Hrvatske u Republici Srbiji Hidajet Biščević, narodni zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srbije i predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov, pokrajinska tajnica za kulturu, javno informiranje i odnose s vjerskim zajednica Dragana Milošević sa zamjenikom Goranom Kaurićem, konzul savjetnik Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici Ivan Rukavina, predsjednik Mladeži DSHV-a Marin Piuković, načelnica Sektora nacionalnih manjina u Pokrajinskom tajništvu za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice Silvija Palfi, izaslanica gradonačelnika Novog Sada Ankica Jukić Mandić, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada Siniša Jokić, ravnatelj NIU-a „Hrvatska riječ“ Ladislav Suknović, glavna i odgovorna urednica tjednika Hrvatska riječ Zlata Vasiljević, stručna suradnica u Zavodu za kulturu vojvođanskih Hrvata Katarina Čeliković te generalni vikar Srijemske biskupije mons. Josip Ivešić.

Obraćajući se uime Pokrajinske vlade, pokrajinska tajnica za kulturu, javno informiranje i odnose s vjerskim zajednicama Dragana Milošević istaknula je kako je ban Jelačić bio izuzetno značajna povijesna ličnost te u burnim danima 1848. – 1849. i svojevrsna spona između srpskog i hrvatskog naroda.

„Etnička, kulturna i konfesionalna raznolikost jedna je od najvažnijih karakteristika naše pokrajine, a očuvanje i unaprjeđenje te raznolikosti, u kojoj hrvatska nacionalna zajednica zauzima veoma važno mjesto, jedan je od najvažnijih prioriteta Pokrajinske vlade. I to zaista nije tek puka politička proklamacija, već naša zajednička realnost u čijim temeljima su, između ostalog, poštovanje svih specifičnosti vašeg identiteta, osiguravanje uvjeta za vaše obrazovanje na materinskom jeziku na svim razinama, sustavna potpora informiranju u tiskanim i elektroničkim medijima, kontinuirano financiranje vaših kulturnih institucija. Tako je danas, tako će biti u vremenu koje je pred nama“, rekla je tajnica Milošević te dodala kako u današnjim vremenima opterećenim mnoštvom teških izazova, nacionalne zajednice mogu i trebaju biti most u poboljšavanju odnosa i međusobnom približavanju.

Predsjednica HNV-a Jasna Vojnić zahvalila je ovom prigodom „svima koji daju sebe da Banovo ime živi“ te dodala kako će nakon obnove Banove rodne kuće sljedeći veliki projekt biti obnova crkve Sv. Jurja, u kojoj je ovaj velikan kršten. Vojnić je podsjetila kako se praznik zajednice obilježava u vrijeme kada je, zahvaljujući DSHV-u, uspješno provedena kampanja prikupljanja potpisa za elektore.

„Za nepuna tri tjedna prikupljeno je više od 5000 potpisa na više od 100 ‘terena’. Na listi ‘Hrvati i dalje zajedno’ ima 87 elektora, što je za 13 elektora više nego 2018. kada smo imali više vremena i jednostavniju proceduru, ali ne manje jedinstvo nego danas“, kazala je Vojnić te zahvalila svima koji su tijekom dosadašnjeg popisa stanovništva iskazali svoju hrvatsku pripadnost kao i onima koji će to tek učiniti.

U programu su sudjelovali zbor i tamburaši mjesnog HKPD-a „Jelačić“, Lara Grginčević i komorni tamburaški orkestar HGU-a „Festival bunjevački pisama“ iz Subotice.