Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Proslavljena 470. obljetnica posvete šibenske katedrale

Visoka 470. obljetnica posvete šibenske katedrale Sv. Jakova svečano je proslavljena u ponedjeljak 28. travnja.

Svečano večernje euharistijsko slavlje predvodio je katedralni župnik don Krešimir Mateša. U homiliji je naglasio važnost obilježavanja obljetnica posvete crkve, „osobito šibenske katedrale koja je upisana i u svjetski popis baštine koja je u vrhu djela ljudske ruke. A za nas je mnogo više!“ Aktualizirajući liturgijska čitanja pozvao je okupljene vjernike da i sami postanu hram Božji, sa spremnošću da se posve daruju Gospodinu sa svim svojim talentima.

Tijekom euharistijskog slavlja liturgijsko pjevanje je animirao Mješoviti katedralni zbor pod vodstvom Jelene Mikulandre. Za orguljama je bio Pavao Mašić koji je održao i koncert o obljetnici posvete katedrale. Na programu su bila djela: Grand Dialaogue (Luis Marchand), Koral u kamenu krstionice (Živan Cvitković), Pričesna pjesma: Ptice i izvori (Oliver Messaen), O dođi Duše, Stvorče svet, koral s varijacijama (Marurice Durufie) te Air u D-duru Toccata i fuga u d-molu, BWV 565 (Johann Sebastian Bach).

Osobito je zanimljivo djelo Živana Cvitkovića: Koral u kamenu krstionice za koju je sam autor napisao kako je „složena u slobodnom obliku ronda sa dvostrukim codom. Literarno prati građevinu Katedrale i njenu kamenu strukturu: čas masivnu, čas gracilnu…“.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se