Proslavljena svetkovina Gospe od Anđela - zaštitnice grada Imotskog i Imotske krajine
FOTO: Slavko Blažić //
Imotski (IKA)
Svetkovina Gospe od Anđela, zaštitnice grada Imotskog i cijele Imotske krajine, svečano je proslavljena u petak 2. kolovoza središnjim euharistijskim slavljem kojeg je predvodio splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Marin Barišić.
Na prigodnom oltaru postavljenom na imotskoj tvrđavi Topani podno spomenika poginulim braniteljima, u koncelebraciji je bilo dvadesetak svećenika predvođenih dekanom Imotskog dekanata i župnikom župe sv. Franje – Imotski fra Kristianom Stipanovićem.
Mnoštvo vjernika pristiglih iz svih župa Imotske krajine, Dalmatinske zagore kao i susjedne Bosne i Hercegovine najprije je sudjelovalo u tradicionalnoj procesiji od crkve sv. Franje do tvrđave Topane sa slikom Gospe od Anđela i župnim barjacima koje su nosili predstavnici svih župa Imotskoga dekanata. Sliku, rad nepoznatog autora, nabavili su imotski franjevci odmah po oslobođenju od Turaka, a prikazuje Majku Božju s anđelima koji je nose na nebo.
„Cijela Imotska krajina danas slavi događaj koji je duboko upisan u povijest našega naroda. 2. kolovoza 1717. godine dogodilo se povijesno oslobođenje od Osmalija. Zbog vjernosti jedinom Bogu, ljudi ovoga kraja su pobijedili Osmalije, ali i mnoge druge neprijatelje u povijesti“, rekao je mons. Barišić u uvodnom dijelu homilije.
U nastavku je pojasnio kako je osim povijesnog oslobođenja važno i oslobođenje od grijeha, koje se događa po zagovoru Gospe od Anđela. „Nisu nam Turci prvi neprijatelji, naš prvi neprijatelj je grijeh koji je uzrok svih narušenih ljudskih odnosa, agresije i nepravde. Čovjek je u početku zaveden lažnim obećanjima, ponižen je i povrijeđen. Naš Gospodin ne može prihvatiti takvo stanje, On nas želi osloboditi od grijeha i ropstva. Marija je odigrala veliku ulogu u povijesti oslobođenja čovjeka, jer je ona rodila našega osloboditelja Isusa Krista“, naglasio je nadbiskup.
Istaknuo je i kako trebamo biti zahvalni sv. Franji koji je blagdan Gospe od Anđela obogatio milosnom dimenzijom. „Sv. Franjo je doživio radost oslobođenja od grijeha te je tu radost želio podijeliti sa svakim čovjekom. Pronašao je nadahnuće u Asizu, u maloj kapelici Porcijunkuli te je želio da svaki vjernik u toj kapelici osjeti radost susreta s Gospodinom. Primivši nadahnuće od Marije i samoga Gospodina, uputio je zamolbu papi Honoriju III., koji je na današnji dan 1216. godine odobrio da se uz ispunjenje određenih uvjeta u toj kapelici može dobiti potpuni oprost, oprost od vremenitih kazni“, rekao je mons. Barišić i dodao kako je kasnije određeno da se na blagdan Gospe od Anđela potpuni oprost, koji se naziva i porcijunkulski oprost, može dobiti u bilo kojoj franjevačkoj crkvi.
Osvrćući se na navedeno iskustvo sv. Franje, nadbiskup je pozvao sve vjernike da u svom srcu izgrade Porcijunkulu – prostor susreta neba i zemlje, čovjeka i Boga te čovjeka i čovjeka.
Zaključujući, poželio je svim vjernicima Imotske krajine da po zagovoru Gospe od Anđela i sv. Franje iskažu zahvalnost Bogu za sva povijesna i milosna oslobođenja.
Prisutnima se obratio i domaćin, župnik i gvardijan fra Kristian Stipanović, čestitavši svima svetkovinu Gospe od Anđela i potaknuvši vjernike da sačuvaju Boga u svom životu. Zahvalio je nadbiskupu, svećenicima, bogoslovima i svima koji su na bilo koji način doprinijeli da se svetkovina Gospe od Anđela proslavi na svečan i dostojanstven način.
Po završetku misnog slavlja za vrijeme kojeg je pjevao veliki zbor sastavljen od župnih zborova župa imotskoga samostanskog okružja, vjernički puk i svećenici su u procesiji sliku Gospe od Anđela vratili u župnu crkvu sv. Franje. Tradicionalno, procesiju je popratila Gradska glazba Imotski.
Za proslavu svetkovine svoje nebeske zaštitnice, vjernici su se pripremali devetnicom od 24. srpnja do 1. kolovoza. Svaki dan devetnice bio je zavjetni dan pojedine župe Imotskog dekanata pa su u Imotski, predvođeni svojim svećenicima, hodočastili vjernici župa Zmijavci, Lovreć, Vinjani, Podbablje, Runović, Studenci, Poljica, Proložac i Slivno.