Budi dio naše mreže
Izbornik

Rad vjeroučitelja s učenicima neprilagođenog ponašanja

Split (IKA )

Na stručnom skupu u Splitu održana predavanja "Smetnje ponašanja kod djece i mladeži: bolest ili…?" i "Čimbenici zaštite u prevenciji poremećaja u ponašanju djece i mladih"

Split, (IKA) – Stručni skup za vjeroučitelje u školi Splitsko-makarske nadbiskupije na temu “Rad vjeroučitelja s učenicima neprilagođenog ponašanja”, u organizaciji Katehetskog ureda te nadbiskupije održan je u subotu 22. veljače u dvorani Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu. Na skupu je sudjelovalo više od 200 sudionika, ne samo vjeroučitelja, nego i ostalih djelatnika odgojno-obrazovnog procesa osnovnih i srednjih škola. Skup je otvorio predstojnik Ureda mr. don Josip Periš, pozdravivši pritom nazočnoga splitsko-makarskog nadbiskupa Marina Barišića, skupinu vjeroučitelja Hvarske biskupije, članove Hrvatskog društva katoličkih prosvjetnih djelatnika, te sve ostale sudionike skupa.
U svome pozdravnom nastupu nadbiskup Barišić osvrnuo se ukratko na temu skupa, istaknuvši da ako se sa znanjem i srcem, stručnošću i ljubavlju pristupa učenicima prilagođenog ponašanja, onda nema drugog pristupa ni neprilagođenima. Informacije s ovog skupa koriste svima nama. One trebaju dobiti formu u nama i pridonijeti da vjeroučitelji budu najprilagođenija profesija učenicima neprilagođena ponašanja, rekao je nadbiskup koji je odslušao oba predavanja na skupu. Predavanje na temu “Smetnje ponašanja kod djece i mladeži: bolest ili…?” održao je dr. Trpimir Glavina, profesor na Medicinskom fakultetu u Splitu. Sa znanstvenog stajališta prikazao je genezu poremećenog ponašanja kod djece, odnosno mladeži, elaborirajući pojedine elemente takva ponašanja: agresivnost, nasilje, delikvenciju, bijes, bijeg i još neke. Dr. Glavina iznio je podatak da su u prosjeku jedan do dva učenika po razrednom odjeljenju djeca neprilagođenog ponašanja, zaključivši da takvu djecu treba prepoznati i pokušati uvidjeti korijen problema. Nezaobilazni faktor u tome jesu roditelji na temelju čijeg ponašanja dijete dobiva obrazac po kojem će se ono u svojoj budućnosti ponašati, zaključio je dr. Glavina.
Predavanje na temu “Čimbenici zaštite u prevenciji poremećaja u ponašanju djece i mladih” održala je prof. Agnes Jelačić, pedagog u OŠ “Gripe” u Splitu. Neki od tih čimbenika jesu odrasle osobe, percepcija škole od strane djeteta, emocionalna briga i toplina, te komunikacija. Svoje tvrdnje prof. Jelačić potvrdila je podatkom da djeca poremećenog ponašanja najčešće nisu imala emocionalnu brigu. Komunikacija je vještina koju treba mijenjati i usavršavati, a kod djece se trebamo orijentirati na ono pozitivno u njima. Treba znati uspostaviti odnos s djecom, jer u uspostavljenom odnosu leži tajna odgojnog djelovanja. Istaknula je da isključivo pozitivni odnos prema djeci i dobar primjer mogu rezultirati uspjehom u odgoju. Ni jedan predmet, osim možda hrvatskog jezika nema takvu mogućnost razvijanja životnih stavova kao što je to vjeronauk, a vjeroučitelji to trebaju iskoristiti, istaknula je prof. Jelačić. Svoje predavanje zaključila je porukom vjeroučiteljima: “Zračite svojom vjerom, ljubavlju i nadom”.