Istina je prava novost.

Razgovor Glasa Koncila s vatikanskim arhivistom dr. Johanom Ickxom

U broju sedam Glasa Koncila za 14. veljače objavljen je intervju s vatikanskih arhivistom i istraživačem crkvene povijesti dr. Johanom Ickxom, koji je nedavno objavio knjigu o papi Piju XII. i Židovima u Drugom svjetskom ratu.

Istražujući arhivsku građu iz vremena Pija XII., koju je odnedavno papa Franjo učinio dostupnom svim istraživačima, dr. Ickx je naišao i na dokumente koji spominju bl. Alojzija Stepinca. Naime, u teškim ratnim okolnostima Pio XII. uspostavio je svojevrsnu humanitarnu mrežu koja je spašavala živote svih progonjenih diljem Europe pod nacističkom okupacijom.

Dio te mreže bila je i Zagrebačka nadbiskupija, predvođena nadbiskupom Stepincem. Također, s obzirom da intervju dolazi uz ovogodišnje Stepinčevo dr. Ickx je bez uvijanja govorio o Stepinčevoj ulozi u spašavanju svih progonjenih. Također je posebno istaknuo da u novootvorenim vatikanskim arhivima nema dokumenata koji bi okaljali ili umanjili povijesnu ulogu Alojzija Stepinca.

Ostatak razgovora bio je posvećen Piju XII., kojeg različiti protucrkveni propagandisti još uvijek rado prikazuju kao kontroverznom ličnošću iz povijesti Crkve, do te mjere da mu se nameće navodna šutnja prema progonu Židova te ga se shodno tome naziva i „nacističkim papom“. Dokumenti koje je istraživao dr. Ickx govore suprotno.

Iako je postojala politička šutnja, Pio XII. je koristio različite kanale, među kojima su i javni oblici komunikacija, kao što je bilo njegovo radijsko obraćanje uoči Božića 1942. godine, kada je spominjao „stotine tisuća ljudi koji su bez ikakve krivnje s njihove strane, nego ponekad samo zbog svoje nacionalnosti ili rase, poslane u smrt ili u polaganu propast“, što je dakako zgrozilo naciste.

Nadalje, papa Pio XII. trebao je odolijevati i »zovu sirena« sa strane protuhitlerovske koalicije. Primjerice, još su u predvečerje Drugog svjetskoga rata, Zapadnjaci koji su na račun drugih naroda – Čeha i Slovaka – nastojali po svaku cijenu izbjeći izravnu konfrontaciju s nacističkom Njemačkom, pokušali su i Pija XII. gurnuti na čelo diplomatske »lokomotive« koja je samo verbalno osuđivala Hitlerove osvajačke apetite. Kao što je to činio i njegov prethodnik u vrijeme Prvog svjetskog rata, papa Benedikt XV., kojeg su također nazivali prijateljem Nijemaca, tako je i Pio XII. u ratnom vihoru morao očuvati načelo političke neutralnosti Svete Stolice.